KULT
A Rovatból

Bárcsak minden 36 éves zenekar ilyen formában lenne – Kispál és a Borz koncertbeszámoló

13 év után lépett fel újra a legendás együttes Budapesten, dupla teltház előtt. Bár az egyik apropó a napokban megjelent új album volt, lemezbemutató helyett slágerparádét kapott a közönség.

Link másolása

Nem igazán vagyok híve a hatásvadász szófordulatoknak, de amikor bejelentették, hogy 2010 után újra Budapesten koncertezik a Kispál és a Borz, arra talán volt nem túlzás a történelmi pillanat kifejezést használni.

Bár a szigetes búcsúkoncert óta is lehetett időnként Kispál-dalokat hallani a fővárosban (például a Lovasi 50 arénakoncerten, vagy 2018-ban a Barba Negra klubban), ezek egyike sem a zenekar neve alatt futott, és csak az este egy része szólt róluk. Nem csoda, hogy a Budapest Parkba meghirdetett buli rekordidő alatt teltházas lett, és a ráadásnapra is hónapokkal ezelőtt elfogyott minden jegy. Én az utóbbit néztem meg, aminek az is előnye volt, hogy az elsővel ellentétben nem esett az eső.

Szúrópróbaszerűen megkérdeztem úgy 15-20 embert a közönségből, a válaszaikból pedig az derült ki, hogy szinte senki nem látta az együttest 2010 óta: összesen ketten mondták azt, hogy részt vettek valamelyik orfűi koncerten, mindenki másnak túl messze voltak az ottani alkalmak, vagy csak egyszer se jött ki úgy a lépés.

A legtöbben a Szigeten voltak utoljára Kispálon, de olyan is akadt, aki legalább 30 éve nem járt a koncertjükön, most viszont úgy gondolta, eljön nosztalgiázni egyet. Kiskunhalasi, veszprémi és salgótarjáni is volt az általam megszólítottak között, többen a gyereküket is elhozták magukkal, akik korábban soha nem látták még a zenekart.

Már a kezdés is erősre sikerült 8 óra előtt néhány perccel: a felvezetésként egy kórus által előadott Egy az egybe (csak maga) után sorban a Húsrágó hídverő, a Zsákmányállat és a 0 óra 2 perc következett. Az átlagéletkor valahol 30 és 50 év között lehetett, de rég láttam ennyi felszabadultan bulizó, a szövegeket szinte végig éneklő arcot a tömegben.

Bármikor is írtam a Kispál és a Borzról az elmúlt 7 év során, amióta lezárult az orfűi tematikus koncertsorozat, egy bizonyos tételmondat sosem maradt ki a cikkekből: ők az a zenekar, akiknél egyáltalán nem zavarna az sem, ha csak a régi slágereikkel „hakniznának”. Ezek a dalok ugyanis egyszerűen túl jók ahhoz, hogy ne hangozzanak el rendszeresen élőben.

A rajongók többsége valószínűleg osztja a fenti megállapítást, Lovasi és Kispál viszont szigorúbbak voltak: feltételül szabták, hogy csak akkor állnak össze, ha szerzőpárosként is újra lesz mondanivalójuk. Ez a jég végül tavaly tört meg, így a visszatérés mellett egyúttal azt is bejelentették, hogy 2004 óta először új albumon dolgoznak.

A Beszorult mondat címre keresztelt album végül a mostani koncertek előtt pár nappal jelent meg, így ezt a két májusi estét akár lemezbemutatóként is fel lehetett (volna) fogni. A valóságban viszont mindössze két számot vettek elő róla, a címadó dalban Krúbi, a Gombokban pedig Lovasi lánya, az énekesnőként épp szárnyait bontogató Eszter vendégszerepelt.

Ez persze érthető, hiszen aligha volt olyan a közönségben, aki ne a jól ismert slágerek miatt váltott volna jegyet: azok nagy része, akiket megkérdeztem, vagy nem is hallotta még az új lemezt, vagy felemás a véleménye róla. Azért akadt olyan is, akinek kifejezetten tetszett, és valószínűleg az ő számuk idővel nőni fog, elvégre most csak néhány napjuk volt véleményt alkotni. Második-harmadik nekifutásra én is jobban megbarátkoztam már vele, mint elsőre. Ha nem is érnek fel az életmű hőskorához, a 11 dalnak legalább a fele simán elférne a koncertek programjában, ha máshogy nem, rotációban.

Vendégfellépőkből a már említetteken kívül sem volt hiány: a korábbi felállásokból visszatért Bräutigam Gábor (aki Lovasi szerint komoly szerepet játszott a mostani újrakezdésben) és Leskovics Gábor Lecsó, ott volt Németh Juci, valamint a tavaly bemutatkozott Kispál és a Lovasi formációból ismerős Babcsán Bence is.

A tavalyi orfűi buli egyik kevésbé jó ötletének bizonyult, hogy rendezőnek felkérték Bodó Viktort, aki különféle közjátékokkal igyekezett feldobni az estét. Ezek közül volt olyan is, ami kifejezetten rosszul sült el: amikor Lovasi váratlanul ájulást színlelt egy szám közepén és kijöttek hozzá a mentők (vagyis mentőruhás színészek), az főleg a hátrébb állóknak lehetett félreérthető pillanat – már aki egyáltalán látta, mi történik.

Most szerencsére nem voltak ilyen erőltetett jelenetek, és egyáltalán nem is hiányoztak: még a konferálást sem vitték túlzásba, egyszerűen csak játszották a dalokat egymás után. A hangulat a lassú számok alatt sem ült le, gyakorlatilag folyamatos flow-ban telt a két óra.

A műsor a teljes repertoáron átívelt, az Ül és a Sika, kasza, léc kivételével minden lemezről elővettek legalább 2-3 dalt, 4-nél többet viszont egyikről sem. Persze ennél jóval hosszabb játékidőt is meg lehetett volna tölteni slágerekkel – ami szintén a Kispál-életmű nagyságát mutatja –, de hiányérzete valószínűleg így se volt senkinek.

Lovasi örökifjú kiállását felesleges részletezni, de Kispál András játékán sem érződött egyáltalán, hogy jövőre betölti a 60-at. Ő eleve nem volt soha az a teljes színpadot bemozgó típus, a védjegyének számító dülöngélése viszont semmit nem változott. Legfeljebb annyi a különbség, hogy most már szemüvegben penget, de ezt aligha róhatja fel neki bárki.

Aki eddig kételkedett benne, mit tud a zenekar 36 év és ilyen hosszú kihagyás után, csak bátorítani tudom, hogy adjon egy esélyt nekik: olyan formát mutatnak, amit sok fiatal is megirigyelhetne tőlük. És immár azt sem lehet a szemükre vetni, hogy kizárólag a múltjukból akarnak pénzt csinálni.

Több Kispál és a Borz koncert már nem lesz idén, a főként a korai albumokra fókuszáló Kispál és a Lovasi formációval viszont még lehet találkozni néhány alkalommal, például Orfűn, Veszprémben, vagy a Tokaji Fesztiválkatlanban. Érdemes ezt is megnézni, a repertoár a sok ritkán játszott dal miatt talán még különlegesebb.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk