KULT
A Rovatból

Az Uncharted megtörheti végre a videójátékos átkot – kritika

Kedvenc Pókemberünk ezúttal Mark Wahlberg oldalán keresi minden idők legnagyobb kincsét. Az Unchartedot nézve pedig mi, nézők is kincsre lelhetünk.
Szöllőskei Gábor - szmo.hu
2022. február 12.


Link másolása

Kezdjük talán akkor azzal a bizonyos videójátékos átokkal, ami immár majdnem harminc éve sújtja Hollywoodot. E szerint egyre megy, hogy egy játék (hogy PC-re, konzolra, Game Boyra, esetleg kvarcjátékra készült, az mindegy) mekkora sikert ért el anyagilag, és hány millió rajongója nyüstöli világszerte, amennyiben élőszereplős megfilmesítésben részesül, rögvest az érdektelenség és/vagy a minőségi pokol legmélyebb bugyrába kerül. Minden az 1993-as Super Mario Brothers című mozgóképpel kezdődött (Bob Hoskins, John Leguizamo és Dennis Hopper főszereplésével), amelynek végigkínlódása majdhogynem maradandó károkat okozott a nézők lelkivilágában, ráadásul jókora bukta volt a kasszáknál is. De hasonló cipőben jártak a következő próbálkozások is, egy-két kivételtől eltekintve. A Double Dragon – A medál hatalma (1994), a Street Fighter – Harc a végsőkig (1994), a Mortal Kombat első (1995) és második része (1998), a Wing Commander – Az űrkommandó (1999), a Tomb Raider-filmek, A kaptár-filmek, a Doom (2005), a Hitman – A bérgyilkos (2007), a Max Payne – Egyszemélyes háború (2008), a Perzsia hercege – Az idő homokja (2010), a Need for Speed (2014) és még sorolhatnánk:

egyik sem váltotta be igazán a reményeket, vagy az alkotók vagy a rajongók csalódtak. Vagy mindenki. Még az olyan, világszerte sok millió gémert megmozgató jelenségek, mint a Warcaft vagy az Assassin’s Creed sem kaptak maguknak nyereséges és színvonalas adaptációt.

Két éve, épp a koronavírus-járvány világszintű kitörése előtt a Sonic, a sündisznó Jim Carrey-vel is fémjelzett feldolgozása képezett végre egy üdítő kivételt, hiszen amellett, hogy 85 millió dolláros büdzséjére világszerte 319,7 milliót kaszált, még a kritikusok sem döngölték a földbe a kis kék süni gyűrűhajhászását.

A konzolkoptatók következő nagy félelme pedig az Uncharted volt, ez a 2007-ben indult játékfranchise, amely azóta összesen négy epizódot és számos kiegészítő kalandot számlál, illetve sok milliárd lejátszott órát a rajongóktól.

Az élőszereplős mozifilm bejelentésére sem kellett nagyon sokat várni, az elkészültére azonban annál többet.

Szinte hihetetlen az a produkciós pokol, amibe ez a projekt kénytelen volt alászállni az évek során, elfogyasztva számos forgatókönyv-változatot (és -írót), kinézett színészt és felkért rendezőt.

A korábbi stádiumokban olyan direktorok vállalták a filmet (majd léptek le ilyen-olyan okból), mint pl. David O. Russell (Napos oldal, Amerikai botrány), Seth Gordon (Förtelmes főnökök), Travis Knight (Űrdongó), Dan Trachtenberg (Cloverfield Lane 10), Shawn Levy (Free Guy) vagy Neil Burger (Csúcshatás, A beavatott). Több ígéretes név merült tehát fel, végül azonban Ruben Fleischernél kötött ki a projekt, ami szintén félelemre adott okot, mert bár a most 47 éves direktor debütje, a 2009-es Zombieland nagyszerű lett, azóta sajnos nem a minőségi filmjeiről ismert: pl. 30 perc vagy annyi se (2011), Gengszterosztag (2013), Venom (2018).

Lássuk, mi minden miatt hőzöngtek előzetesen még a játéksorozat megszállottjai. A főhős Nathan Drake szerepére (noha az akkor negyvenes éveiben járó Nathan Fillion lett volna tökéletes  nagyjából mindenki szerint) a huszonéves, népszerűsége csúcsán lévő Peter Par… azaz Tom Hollandot szerződtették, ráadásul hű társa, Sully is jóval fiatalabb itt Mark Wahlberg prezentálásában, mint a játékban. Ami pedig a legnagyobb bűn: Wahlberg arcán nem virít ott a karakter kultikus bajsza...

Ám, ahogy a dakota közmondás tartja, minél több a baljós előjel, annál nagyobb lehet a meglepetés, az Uncharted pedig egész szépen kimaxolta a kellemes csalódást-faktort.

Egyértelmű, hogy a filmváltozat előzményként szolgál a játékokhoz, vagyis itt a fiatalabb Nate-et és Sullyt láthatjuk, akiknek első közös kalandja elevenedik meg, bár az igaz, másképp ismerkednek össze, mint a forrásanyagban (a mozgókép főként a játékfranchise negyedik, A Thief’s End című epizódját vette alapul). Holland és Wahlberg szerencsére ütős párosnak bizonyul, akik között megy rendesen az adok-kapok, a poénkodás, a bizalmatlanság, ráadásul az is kellemes mai felfogás, hogy egyikük sem makulátlan jellem és feddhetetlen hős: mindkettejüknek van egy sötétebb oldala, amely jól megfér az egyébként jó szívük mellett.

Az Uncharted folytatja az Indiana Jones-filmek, A Thomas Crown-ügy és A nemzet aranya hagyományait, vagyis egyszerre klasszikus, kincskeresős kalandfilm és heist movie, amelyben fontos szerepet kap a történelem (ezúttal Magellán elveszett hajóit és az azokban rejtőző aranyát kutatják) és a különféle rejtvények. Most viszont nem régészeknek vagy tehetős gentlemaneknek drukkolhatunk, hanem rafinált tolvajoknak, svindlereknek. A „ki kit ver át”-tematika tehát e filmben is erősen jelen van (legutóbb a Különösen veszélyes bűnözők tolta ezt túl), ennek ellenére abszolút működik buddy movie-ként is.

Az akciójelenetek is szépen kivitelezettek és emlékezetesek, főként a repülőből kilógó rögzítőhálós haddelhadd (amelyet a harmadik játékből, az Uncharted 3: Drake’s Deceptionből kölcsönöztek a filmesek, a játékkészítőkre pedig biztosan nagy hatással volt a Halálos rémületben című 1987-es Timothy Dalton-os Bond-film vonatkozó jelenete), valamint a kettős hajóreptetés.

Szép kunsztok, megkapó CGI, működő suspense.

Nagy szükségünk volt már egy működő, szórakoztató kalandfilmre, ami persze korántsem hibátlan, hiszen a forgatókönyv logikátlanságaiba több ponton is bele lehet kötni (pl. ez vagy az a karakter mégis hogyan kerül ide, oda meg amoda stb.), ám ezek felett könnyű szemet hunyni, amikor ilyen kellőképp dinamikus, pörgős, vicces és látványos kincskeresés zajlik a vásznon.

És hogy megtörik-e végre az átok? Nos, azt majd a box office istenei döntik el, az alkotók mindenesetre megtették a magukét.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Nem Zendaya cicijével próbálja eladni a filmjét Luca Guadagnino a Challengersben
Április 25-től játsszák a hazai mozik a Challengerst. Zendaya eddigi pályafutásának talán legfontosabb filmjét készítette el, és mindent meg is mutatott a cél érdekében.

Link másolása

FIGYELEM: A CIKK APRÓ SPOILEREKET TARTALMAZ!

Napok óta azon töprengek, miért is tetszett ennyire a Challengers. Hiszen ha az ember nagy vonalakban elmondja a sztorit, talán fel sem kelti a figyelmet. Szerelmi háromszög, a tenisz, mint az emberi kapcsolatok, játszmák metaforája, bla-bla-bla. De ahogy sokszor hangsúlyozzuk, a művészet fő kérdése a nem a „mit”, hanem a „hogyan”.

Luca Guadagnino rendező az egyszerű hozzávalókat mesterien elegyíti, a romantikus drámából már-már lélektani thrillert csinál. Az első pillanatban megalapozza az egész filmen átívelő feszültséget. Két férfi teniszezik. Izmosak, leharcoltak, feszültek. Már-már mitikus alakok. Csatájukat a nézőtérről figyeli egy szépséges nő.

A három szempárt látjuk egymás mellé vágva, és rögtön tudjuk, miről van szó, mi is lehet a valódi tétje ennek az összecsapásnak.

Ezután a film ügyesen ugrálva az idősíkokon azt mutatja be, hogy jutottak el a szereplők eddig a pontig.

Tashi (Zendaya) ígéretes teniszcsillagnak indult, ám egy sérülés miatt le kellett mondani az álmairól. Manapság férje, Art Donaldson (Mike Faist) teniszcsillag edzője és menedzsere, akivel van egy közös lányuk is. Art rossz passzban van, sorra veszti a meccseit, szíve legmélyén már szívesen visszavonulna, de fél, hogy elveszti felesége megbecsülését, ha feladja. Ám mindannyiuk életét felrázza, amikor egy kisebb rangú versenyen Art szembe találja magát Patrickkal (Josh O’Connor), aki egykor a legjobb barátja volt, egészen addig, amíg meg nem ismerkedtek Tashival.

Mindenképpen ki kell emelni még Trent Reznor és Atticus Ross zenéjét. Mert bármennyire jó is a rendező és a szereplőgárda, voltak olyan helyek a filmben, ahol egyedül a lüktető soundtrack biztosította a feszültséget, anélkül túl hosszú és lapos lett volna egy-egy snitt.

Bámulatos a fényképezés, minden beállítás talál, olykor egyenesen a száguldó labda szemszögéből látjuk a meccseket. Bár a filmben végig erős az erotikus túlfűtöttség, Luca Guadagnino remek ízléssel bánik a kérdéssel. Nem Zendaya cicijével próbálja eladni a filmjét, sosem látszik több, mint ami indokolt, és ami szükséges ahhoz, hogy plusz töltetet adjon egy-egy jelenetnek. Egyébként is túl sok a történés, amit követni kell ahhoz, hogy a szemünket legeltessük. Kimondottan szokatlan módon ebben a filmben sokkal többet vetkőznek a pasik.

Nem is emlékszem, láttam-e valaha olyan mainstream amerikai (vagy bármilyen) filmet, ahol a férfi öltözőt mutatják a maga természetes valóságában.

Itt ez is megtörtént. Sőt, Guadagnino attól sem fél, hogy kicsit behozza a képbe a látens homoszexualitás kérdését. Mindezt kellő lazasággal és humorral teszi.

Félreértés ne essen, a Challengers nem a szexről, és még csak nem is a teniszről szól. Ahogy maga Tashi ki is mondja valahol a film elején: a tenisz nem sport, hanem emberi kapcsolat. Akkor lesz jó egy meccs, ha a pályán lévő két ember szinte eggyé válik, tökéletesen érti egymást.

A Challengers három zseniális színész és egy nem kevésbé nagyszerű rendező összmunkájától lett az, ami, de ez mégiscsak Zendaya filmje, ő a csúcstámadó, a többiek az alaptábort biztosítják neki. A még mindig nagyon fiatal színésznő nem is választhatott volna jobb filmet, hogy megmutassa tehetségét azok számára, akik eddig legfeljebb a Pókember-filmekben és a Dűnében találkoztak vele.

A szép színésznők sokszor úgy próbálnak kitörni a skatulyából, hogy csúnya, vagy legalábbis a nőiességüket háttérbe szorító női karakterek bőrébe bújnak. Zendaya más utat választott: maximálisan kihasználja előnyös külsejét, erotikus kisugárzását, sőt, maga a szerep is arról szól részben, hogy egy vonzereje tudatában lévő fiatal nő miként manipulálja az életében lévő férfiakat. De közben láthatjuk fiatal lányként, anyukaként, femme fatale-ként, üzletasszonyként és tehetetlenül szerelmes nőként is. A színészi sokoldalúság olyan skáláját vonultatja fel, amire kevés szerep nyújt lehetőséget.

Kisujjában van a színész és a nő egész eszköztára, és így könnyedén az ujja köré csavar mindenkit.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Barátja és kollégája megható szavakkal búcsúzott a néhány napja meghalt magyar menedzsertől
Ferich Balázs Azahriah mellett a Wellhello, a Follow The Flow vagy az Anna and the Barbies partnere is volt. Az egész zenei szakma megrendülten búcsúzott a szakembertől.

Link másolása

Ferich Balázs halálát mi is megírtuk. Tóth Gergő, a menedzser üzlettársa és barátja jelentette be közösségi oldalán a hírt, egy rendhagyó megemlékezéssel. Ebből idézünk.

2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez. Együtt találtunk ki minden hülyeséget is, nagyon egy húron pendültünk, ami a poénkodást illeti. Néha nem voltak határaink ebben, sokan nem is értették a vicceinket. Mi viszont nagyokat nevettünk együtt. A Blind egy underground banda volt, de a Bazsival töltött időszak volt az egyik legsikeresebb korszaka.

Amikor felvettek a Magneotonba és belekezdtem a zenekarok menedzselésébe, minden áldott nap a melómról beszéltem vele. Ő ajánlotta a Cloud 9+-t, én pedig megmutattam a főnökeimnek. (...) Amikor megalapítottuk a Supermanagementet, hatalmas kockázatot vállaltunk. A mai napig hatalmas hálát érzek a Wellhellónak, hogy bíztak bennünk, hiszen feladtak egy nagykiadós hátteret két fekete humorú hülyegyerek által összegrundolt, no name vállalkozásért. Velünk tartottak az újrakezdésben. Egy pici lakásban volt az első irodánk, Bazsi albérletében. Az első pár hétben csatlakozott az Anna and the Barbies és leszerződtettük a Follow the Flow-t. Aztán egyre nagyobb lett a cég. Megszállottként dolgoztunk, 24/7-ben. Egyre nagyobb irodákba kellett költöznünk, egyre több szuper, aranyos kollégánk lett. A cloudos Biksi Gabi beajánlotta nekünk Dzsúdlót, Szakács Geri a Follow-ból pedig Azahriah-t és Desht. A kis független kiadónkból, menedzsmentünkből komoly vállalkozás lett. (...) Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem. Soha nem emelte fel a hangját gyerekei jelenlétében, olyan kedves volt velük, hogy mindig ő lesz az egyik legnagyobb inspiráció számomra gyereknevelésben. (...) Persze voltak vitáink is. Egyszer nagyon megsértettem, és hiába kértem bocsánatot, egy darabig nem volt minden perfekt közöttünk. A kapcsolatunk akkor vált újra tökéletessé, amikor 3 évvel ezelőtt a legrohadtabb betegséggel diagnosztizálták. Az elmúlt időszakban soha semmin nem vitáztunk, mindent teljes egyetértésben csináltunk. Már most iszonyatosan hiányzik.

Nagyon szeretlek Bazsi.

– zárta megemlékezését Tóth Gergő.

Ferich Balázs három évig harcolt az életéért súlyos betegségével.

A zenésszakma részéről többen is búcsúztak a szakembertől:

Jajj, srácok... megrendülve állunk. Sok-sok szeretettel gondolunk Bazsira, a családjára és rátok, Geri. Őszintén együttérzünk és sok erőt kívánunk Nektek, az egész zenekar, a stáb nevében” – Anna and the Barbies.

Őszinte részvétem, Gergő, sok erőt a családnak, mérhetetlen fájdalom...” – Tóth Gabi.

Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok, Gergő!” – Czutor Zoltán.

Döbbenet, részvétem” – Molnár Tamás, fekete szíves emojival.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET: