KULT
A Rovatból

„Az egyetlen csávó vagy az egész országban, aki a Gyere kislányra elkezd sírni” - megnéztük az X-Faktor döntőjét

Nem várt fordulatokat hozott az utolsó adás, akit győztesnek vártam, harmadik lett, és az nyert, akire azt hittem, elsőként búcsuzik,


A finálé nyitányaként Gáspár Laci két kiesett mentorával, Szabó Bencével és Toldi Sándorral vadonatúj, saját karácsonyi dalát énekelte, ezzel mintegy megalapozva a műsor hangulatát.

A dal megtalálható a YouTube-on is, bár klip még nem készült hozzá. További különbség, hogy a videomegosztón hallható változatban Sárközi Roland is közreműködik.

Adásról adásra zajlik a "ki hány nővel jön be" című műsor a színpadon Pápai Joci és Miller Dávid között. A döntőre csavartak még egyet a sztorin, most ugyanis Szépréthy Roland vonult be a hölgyekkel a Maszkban híressé vált Cuban Pete című dalra. Aztán a Joci és Dávid közt kitört cicaharc után végre érdemben is elkezdődhetett a döntő.

Ezen az estén a három versenyben maradt versenyző összesen három produkcióval készült: egy új versenydallal, duettet énekeltek a mentorukkal, valamint még egyszer elénekelhették a legsikeresebb produkciójukat - de ez utóbbira már csak kettőjüknek nyílt lehetősége, mivel az egyik versenyző az első két produkció után kiesett.

Érkeztek a mentorok, gondolom senkit nem lep meg, hogy mindenki a saját versenyzője győzelmét jósolta. Laci úgy vélte, azért kell Sárközi Rolandnak győzni, mert ő a legjobb énekes. Majka mindjárt az elején egész komoly lobbizásba kezdett az Éberkóma javára. Valkusz Milán inkább élvezni akarta a döntőt, Tóth Andi pedig énekesnőként annak örült volna legjobban, ha a legjobb énekes nyer - nyilván Sárközi Rolandra célozva.

Aztán megtudtuk, hogy a múlt héten kiesett Ziliczki Nóra kapta a legsokoldalúbb előadó különdíját, egy kétszemélyes törökországi nyaralást.

Fehér Krisztián lépett színpadra elsőként Álomkép című dalával. Kisvideójában kesergett egy sort azon, hogy mennyire mélyen hatott rá Majka kritikája az előző adásban - a rapper felhívta rá a figyelmét, hogy a hirtelen jött népszerűség nem fog örökké tartani, ha a műsor után is szeretne a szakmában maradni, azért Krisztiánnak bizony keményen dolgoznia kell.

Az éneklése most sem volt a topon, a dal nem volt rossz, de nem is volt forradalmian más, mint bármi, amit eddig hallottunk. Laci egyszerre szórakozott, de meg is hatódott, mert a dal a saját pályakezdésére emlékeztette.

“Nagyon jól megírtad, én nem tudnám így megírni.”

A mentoroknak különösen az tetszett, hogy Krisztián nem csajozni akar, hanem ahogy énekelte: “egy szép asszonyt szeretnék”. Bár Majka bíztatta, hogy még fiatal, ne engedje el a csajozást, az asszony ráér később is. Milán megköszönt mindent Krisztiánnak, főleg, hogy úgy érzi, rajta keresztül kicsit újra megtalálta önmagát is.

Következett az Éberkóma, akiket Majka elvitt ebédelni, és mintegy mellékesen meghívta őket, hogy lépjenek fel vele az Arénában a koncertjén.

Ahogy megszokhattuk, új számmal érkeztek, a címe Sorry. Milán szerint az Éberkóma pontosan azt hozta, amit szeretett volna, hogy elfelejthesse a versenyt, és csak élvezhesse a produkciókat.

Laci annyira nem bulizott jót, nem tetszett neki a szám. Nem fogta meg. Nem értette a szöveget, bár mint mondta, lehet, hogy ő már nagyon boomer. (Akkor mit szóljak én.) Illetve ismét felrótta, ahogy a vokállal megtámogatták a fiúkat. Persze borítékolható volt, hogy Majka ugrani fog rá, és kicsit össze is vesztek. Tóth Andinak viszont nagyon tetszett a produkció.

“Mindig olyan érzésem van, mintha több időtök lenne ezt a produkciót a színpadra lenni, pedig nem.”

A következő produkció előtt Miller Dávid bejelentette, hogy jövőre nem csak X-Faktor lesz, hanem érkezik a Csillag születik is. 12 évvel ezelőtt láthattuk utoljára a felturbózott Ki mit tudot, és leginkább Puzsér Róbert feltűnése tette emlékezetessé, aki zsűritag volt. Aztán jó időre nem láthattunk hasonlót, leszámítva egy 2015-ös próbálkozást a Got Talent formátummal, de ezek szerint több fantáziát látnak a saját fejlesztésű műsorban. Ezeknek a műsoroknak az a nehézsége, hogy bár elvileg minden produkcióval lehet jelentkezni, igazán nagy, tartós sikert ott is az énekesek tudnak elérni.

Na de ez a jövő zenéje, az X-Faktorban Sárközi Roland következett a Yesterday című Beatles-slágerrel. Talán egyszer régen, a Megasztárban volt Beatles-hét (pont Gáspár Laci évadában), de ezt leszámítva a Bealtes ritkán szerepel a hazai tehetségkutatók repertoárjában.

Roland szépen elénekelte, bár nem volt extrán különleges produkció. Hangilag rendben volt, jól is épült, de nekem mégis az volt az érzésem, hogy egy “sima” szép dalt csináltak a popzene egyik legszívbemarkolóbb slágeréből.

Ehhez a dalhoz elsősorban nem is nagy hang, hanem egy Paul McCartney-szintű egyéniség kell.

A mentoroknak összességében tetszett. Majka kihasználta a lehetőséget, hogy a korábbi vitájukra visszatérve odaszúrjon egyet Lacinak a vokál kapcsán, így megint az ő disputájukról szólt a műsor.

Következtek a mentorduettek, ezúttal Majkáék kezdték a kört a Belehalokkal. Ezt a dalt egyébként is szeretem, és Dezső Balázs remixe is jól sikerült. Az Éberkómának nem kellett kicsit sem keresnie a helyét a számban, flottul belesimultak.

A mentorok most nem mondtak véleményt, gondolom részben tapintatból - ne kritizálják a mentor kollégát - de azért is, mert mint látható volt a totálokban, Milán már nem ült a helyén. Nyilván készült a közös produkcióra.

Milán és mentoráltja két nap alatt rakta össze a dalt, a hip-hopot próbálták vegyíteni Krisztián stílusával. Bevallom, nekem ez tetszett legjobban eddig Krisztián produkciói közül, ami nyilván sokban Milánnak közreműködésének is köszönhető.

Marics Peti helyében én kezdenék aggódni.

Az utolsó duettben Gáspár Laci és Sárközi Roland Laci Bolond vagyok című slágerét énekelte. Én a döntőbe valami ütősebb dalt választottam volna, amiben nagyot lehet énekelni, de hát mit értek én hozzá. Pápai Joci közlése szerint ez a “cigány rocky”. Laci elmondta, hogy hét év alatt most élvezte legjobban a közös munkát.

Elérkezett a pillanat, amikor lezárták a szavazást, és kiderült, ki lesz az X-Faktor idei évadának harmadik helyezettje. Én ezen a poszton Krisztián kiesésére számítottam, mert bár Milánnal jók voltak, gyengébb előadónak tartom a másik két versenyzőnél. De tévedtem, Miller Dávid elsőként Krisztián nevét mondta a továbbjutók között.

Felhagytam a tippelgetéssel, ebben a műsorban azt hiszem, egyszer sem jöttek be a jóslataim.

Roland vagy Éberkóma, ez volt a kérdés. Végül Sárközi Roland örülhetett, a rapkvintett számára ért véget a műsor. Majoros Péter zárszóként megjegyezte, hogy fogalma sincs, hogy tudták volna végigtolni az utolsó hetek hajtását, ha neki egynél több versenyzővel kell foglalkoznia, és biztos benne, hogy az Éber kóma maradandót fog alkotni.

Ők is kaptak különdíjat: ők léphetnek fel jövőre a Sziget Fesztiválon.

Az utolsó körben újra indították nulláról a szavazatokat. A versenyzők legnagyobb sikerükkel léptek színpadra. Szerintem senki számára nem lehetett kérdés, hogy Fehér Krisztián a Gyere kislányt énekelte el újra, és az sem meglepő, hogy megint nagyon jó volt, sőt jobb, hiszen Kriszitán is fejlődött az elmúlt hónapokban, és a körítés is sokkal profibb volt, mint a válogatón.

Laci nagyon megdicsérte, biztos benne, hogy Milán, G.W.M. segítségével Krisztián még sokra viheti.

Majka amikor megtudta, hogy Krisztián ezt a dalt fogja énekelni, úgy érezte, a többieknek kár is elindulni. Hozzátette, hogy Krisztián ma este volt a legjobb. Andi is egyetértett, szerinte Krisztián nem a műsort, hanem az egész országot nyerte meg. Milán nagyon meghatódott, nehezen találta a szavakat. Dávid meg is jegyezte:

“Drága, Miló,... szerintem az egyetlen csávó vagy az egész országban, aki a Gyere kislányra elkezd sírni.”

Sárközi Rolandék sem bíztak semmit a véletlenre, a My Wayt választották utolsó számnak. Roland most is nagyszerűen énekelte. Andi szerint ő fejlődött a legtöbbet, a mentor hölgy egy győztes produkciót látott. Majka továbbment:

“Te, haver, Las Vegas-i show vagy.”

Milán is elismerte, hogy Roli világszinten énekel. Laci úgy érzi, ő látta meg a válogatón egyedül Rolandban, hogy mi van benne. Szerinte neki nagyobb szüksége van a győzelemre, mert Krisztián már jó úton van, de Roland műfajával sokkal nehezebb érvényesülni. Sőt, szerinte Roland érdemli meg a győzelmet.

A mentorok az utolsó szó jogán mind elmondták, mennyire jó és egyben nehéz volt ez az évad. Laci persze már rutinos, de rajta kívül mindenkinek ez volt az első X-Faktora mentorként.

Tényleg már csak az eredményhirdetés maradt hátra, a szokásos időhúzás után kiderült, hogy 2024-ben az X-Faktor győztese Fehér Krisztián. Ennek örömére még egyszer meghallgathattuk a Gyere kislányt. Krisztián nyereménye 36 millió forint.

Véget ért a móka (és az évad) mára, de lesz jövőre is X-Faktor. Az új mentorok szerintem beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, bár Milán eleinte nem találta a helyét. A legtöbbször Tóth Andival tudtam egyetérteni, de Majka is meglepően jól vette az akadályt.

Maradjatok így, mondanám nekik, de hogy tényleg marad-e ez a mentorcsapat, az a jövő zenéje.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Nehéz leírni, mennyire undorító A szer, miközben a látványvilág gyönyörű és tökéletes
Coralie Fargeat filmje az egyik legundorítóbb szépség, amit valaha láttam. Egyik pillanatban csodálatos, a másikban forog az ember gyomra tőle. Demi Moore Golden Globe-ot kapott a főszerepéért.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. január 11.



Coralie Fargeat első nagyjátékfilmje, a 2017-es A bosszú egy tökéletesen felvett akciófilm volt, kellően gyomorforgató pillanatokkal megtűzdelve. A film katarzisa egy kegyetlen verekedés a két szereplő között, aminek a vége egy véres késpárbaj lett. Már akkor látszott, hogy az író-rendezőnő nagy dolgokra hivatott. Nem is kellett sokat várni, 2024 végén megjelent A szer.

A mindössze 17 millió dollárból forgatott szemkápráztató produkció több, mint 78 milliót kalapozott össze a mozipénztáraknál és hol van még a streaming?

Megjelenését követően szinte felrobbant az internet. Akkora sikert aratott az undorító testhorror, hogy Demi Moore-t még egy Golden Globe-díjjal is jutalmazták szerepéért. Ráadásul Moore-nak ez az első komolyabb díja karrierje során.

Miről is szól A szer? Elizabeth Sparkle (Demi Moore) egy kiöregedett színésznő, aki nem tud tisztességgel megöregedni. Ismerős? Egy nap a főnöke, a gennyláda producer Harvey (érdekes név választás… mintha utalnának egy híres producerre, Dennis Quaid által megformál karakter) elkotyogja, hogy lecserélnék egy „frissebb húsra” a saját fitneszműsorában. Elizabeth erre természetesen összetörik, nem csak lelkileg, hanem a szó szoros értelmében is, kórházba is kerül egy autóbaleset miatt. Ekkor találkozik egy tökéletes arcszerkezetű fiatal ápolóval, aki felajánl neki egy különleges lehetőséget.

A kiöregedett színésznő részt vehet egy kísérletben, ami miatt újra fiatal lesz. Vonakodva elfogadja az ajánlatot… a többi pedig egy kegyetlen sci-fibe oltott testhorror lesz.

A drog, amit kap, megosztja a DNS-ét, és leválaszt róla egy fiatalabb, gyönyörű, tökéletes verziót, ő lesz Sue (Margaret Qualley). Amikor az egyik ébren van, a másik csak egy üres porhüvely. Innentől fogva egy hetet mint Sue, egy hetet mint Elizabeth fog élni. Sue jelentkezik a megüresedett fitnesz-műsorvezetői pozícióra, amit természetesen meg is kap. A probléma akkor kezdődik, amikor a két „én” elkezd harcolni egymás ellen, mert Sue-nak nem lesz elég egy hét, Elizabeth pedig nem igazán lát jót a dologból sokat. A személyes háborúnak pedig zavarba ejtően kegyetlen kinézeti következményei lesznek.

Nehéz leírni, mennyire undorító a film, miközben igazából gyönyörű és tökéletes a látványvilág. Ezt látni kell! Például Dennis Quaid karaktere annyira bicskanyitogató és kellemetlen alak, az első jelenetéből már mindent megtudunk a mocskos figuráról. Ahogy Coralie Fargeat játszik a kamerával, az hihetetlenül hatásos.

Kevés gyomorforgatóbb dolgot láttam annál, mint amikor szuper közelről láthatjuk, ahogy Quaid eszi a garnélarákokat, csámcsogva, egy léggyel a nyakán.

Ezek a túlzott jelenetek már előre jelezték, mit fogunk kapni. A testhorror hibátlan: ahogy Sue megszületik Elizabeth felszakadt gerincéből, majd megcsinálja a kötelező lépéseket, hogy az öregebb énje életbe maradjon. Ámulatba ejtően ügyesek a kamerabeállítások és az effektek. Sokszor még az én sokat látott gyomrom is meg-megfordult. Nem hiszem, hogy A szer nézése közben valaha is tudok majd enni.

A testhorror-rajongók álma lesz ez a film. David Cronenberg A légy című filmje hozta be ezt a zsánert a köztudatba, majd a kanadai rendező egész életművét hasonló filmeknek szentelte. Nem lennék meglepve, ha a legjobb testhorrorok toplistáiba is hamar felkerülne A szer, méghozzá igen előkelő pozícióba. A rendezőnő egy elképesztően hatásos filmet tett le az asztalra, ráadásul a forgatókönyve se kutya. cannes-ban legjobb forgatókönyv díját is hazavitte a hölgy.

Ez egy személyes történet egy olyan nőről, akitől mindenki elvárja, hogy úgy nézzen ki, mint 25 éves korában. Pedig a korosodást senki sem tudja megállítani.

Majd konfliktusba kerül önmagával. Nem nevezhető egy visszafogott filmnek A szer. Minden túlszaturált, nem csak a melleket, fenekeket és beleket tolják a néző arcába, hanem az üzenetet is. Semmit sem bíznak saját értelmezésre, és teljesen elrugaszkodott a valóságtól, szinte fantasy hatása van. Ennek ellenére nálam működött. A világítás is minden esetben tökéletes. Van egy folyosó a filmben, ahol Elizabeth és Sue is gyakran végigsétálnak/meg-meg állnak. Olyan fényárban úszik az egész helyiség, mintha egy tökéletesen bevilágított színdarabban lennénk. Nincs igazán nyílt tér a filmben, amikor van, akkor is eltörpülnek a színészek a brutalista épületek mellett. A belső terek esetében pedig össz-vissz egy ablakot látunk Elizabeth lakásában az egész film során. Egy panorámaablak hollywoodi látképpel, ami teljesen műnek hat, szinte tökéletes tévészerű látványvilággal. Tényleg, mintha egy álomban lennénk.

A hangkeverés elsőrangú, állandóan Elizabeth és Sue szemszögében vagyunk, amit ők látnak, mi is látjuk, amit ők hallanak, mi is hallunk.

A túlzásba vitt képi tökéletességet, túlkevert hangzásvilággal és effektekkel tetézik az alkotók, aminek az eredménye bizonyos jeleneteknél még hatásosabb lesz a groteszk undorkeltés. Minden elismerésem.

Demi Moore tejesen megérdemelte a Golden Globe-ot, szinte biztos vagyok benne, hogy ez karrierje legjobb alakítása. Az önbizalomhiányos sztár, aki nem tud a korával mit kezdeni, igazán testhezálló feladat volt Moore-nak. Ezenfelül sokat meg is követelt tőle a szerep, nem csak a maszkokra és praktikai effektekre, vagy a meztelenségre gondolok, de a helyzetek, amikbe az írónő hozza a karaktert, kivételesen megterhelőek lehettek. Margaret Qualley is, aki egyébként Andie MacDowell lánya, elképesztően jó.

Nemcsak Moore-t látjuk teljes valójában, hanem Qualleyt is, ledob mindent a szerep kedvéért, de mégse mondanám túlszexualizáltnak a szerepét, hiába imádja a testét a környezete.

A rendezőnő néha szinte elidegenít a szexualitástól. Az egész megjelenése mű. Túl tökéletes, ezt pedig remek maszkokkal és segédeszközökkel érik el, például, a testalkatuk nem igazán khm… hasonló Moore-ral, a meztelen jelenetekhez műmellkast kellett hordania. Ez a tökéletesség pedig az erotikát teljesen kiveszi az egészből és zavarba ejtő érzést hagy a helyén. Bár, amikor a fitnesz-show felvételei vannak, direkt a néző arcába tolják Sue mindenét is.

Kinek ajánlható A szer? Jószívvel nem sok embernek. Akik szeretik a testhorrort, azoknak egyértelműen instant klasszikus lesz. Akik egy jó kis ijesztgetésre számítanak, azok lehet, hogy csalódni fognak. Illetve, lehet, hogy néhányaknak sok lesz a film.

A katarzis annyira túlzás, hogy szerintem nem sok ember van rá felkészülve. Még én is meg-meg rökönyödtem mit be nem vállaltak az alkotók, minden tiszteletem.

Kevés helyen lehetett eddig meztelenséggel megbotránkoztatni engem, főleg ha akiket látunk a vásznon, az két igencsak csinos hölgy. A testhorrort itt komolyan kell venni, nem lesz jó eredménye, ha valaki túltolja A szert. Minden alkotó, sminkestől a rendezőn át a főszereplőkig 100%-os teljesítményt tett le az asztalra. Figyelni kell majd A szerre az Oscar-díjszezon környékén. Nálam a 2024-es év egyik legjobb filmje volt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
Hogyan fordította meg a II. világháború kimenetelét egy csapat pszichopata? – Engedetlen hősök-kritika
A 2017-es Ben Macintyre könyv alapján Steven Knight készített egy sorozatot még 2022-ben. Most a második évad is elindult a Max műsorán, és úgy tűnik, hogy az SAS továbbra is a legőrültebb katonák gyülekezőhelye.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. január 12.



Ben Macintyre nevével egész sok helyen találkozhattunk az utóbbi időben. Több könyvét is megfilmesítették már, 2021-ben John Madden vitte vászonra Colin Firth és Mattew Macfadyen főszereplésével A Vagdalthús hadműveletet, de 2022-ben két adaptáció is született. Az egyik itthon szintén a Maxon látható Kém a csapatban, ami egy hidegháborús kémjátszma volt Guy Pearce és Damian Lewis között.

A másik az Engedetlen hősök, a brit speciális kommandó, az SAS (Special Air Service) megalakulásának története volt.

Steven Knight neve se lehet idegen sokaknak, rengeteg remek sorozatot és filmet köszönhetünk a brit forgatókönyvíró-showrunnernek. Ő készítette a Jason Momoa-s See-t az AppleTV+-nak, vagy a Cilian Murphy nevével fémjelzett Birmingham bandáját a BBC-nek. De Tom Hardy egyik legkülönlegesebb sorozatának, a Tabunak is ő volt a showrunnere.

Tehát Macintyre regénye igazán tapasztalt kezekbe került, aminek az eredménye egy remek első évad egy csapat pszichopatáról, akiknek köszönhetően megváltozott a II. világháború afrikai hadszíntere. A sorozat érzésre olyan, mintha a Spielberg-féle Ryan közlegény megmentését Guy Ritchie rendezte volna. Pörgős, akciódús, jó beszólások, menő zene, sok humor, emellett pedig kegyetlen szörnyűségek és lelki gyötrődések egyensúlyozták ki a hangulatot. Nagyon jó volt az egész ritmusa és felépítése.

Mindemellett az is sokat dobott a hangulaton, hogy azt állította magáról igaz történet alapján készítették – nagyjából (ezt a nagyjából-t a sorozat tette hozzá, nem én).

Az első szezon az SAS megalakulásáról szólt: hogyan hozta össze három elkeseredett különc katona és egy lecsúszott kém a brit hadsereg egyik legkegyetlenebb és leghatásosabb alakulatát, a Special Air Service-t. Sok szereplő eltávozott a szezon folyamán, akik ugye a valóságban is meghaltak, vagy katonai fogságba kerültek, mint az alakulat vezetője is, David Stirling ezredes (Connor Swindells).

Így a második évadra maradt nekünk Paddy Mayne alezredes (Jack O’Connell), aki a hátán viszi át a csapat pszichopatát az afrikai sivatagból az olasz frontra. A szezon innentől az európai hadszíntérre koncentrál, Mussolini kiiktatása és az olasz fasizmus megtörése a cél.

Remélem nem fogom senkinek se elspoilerezni a II. világháború történetét, de az olaszoknak semmi esélyük a pszichopaták ellen.

Már csak azért sem, mert a második évadban főszereplőinken mintha forgatókönyv-páncélja lenne. Az első eresztésben az volt a zseniális, hogy nem tudhattuk ki fogja túlélni és ki nem. Több olyan szereplő is idő előtt kiszállt a háború hadszínteréről, akikről nem is gondoltuk volna. Nos, eddig a folytatás nem igazán okozott meglepetést - sokan érinthetetlennek tűnnek.

Paddy Mayne úgy kezdi ahogy 2022-ben is: a börtönben, ahonnan Sterling hozza ki. Csak most David idősebb testvére, Bill Stirling (Gwilym Lee) lesz a részeges ír megmentője. Stirling ráveszi Maynet, hogy szedje gatyába önmagát és az embereit, mert az SAS Szicíliába készül. Persze a háttérben munkálkodik Eve Mansour (Sofia Boutella) francia kém és a brit titkosszolgálat nagyágyúja, Dudley Wrangel Clarke (Dominic West) is a háború megnyeréséért.

Eközben az SAS-t átnevezik, ezzel is kerülve a feloszlatását, így SRS (Special Raiding Squadron) lesz az új rövidítés.

Ami persze a névtulajdonos katonáknak nem tetszik, nem csak a sorozat címében engedetlenek ezek a hősök. Ténylegesen semmibe veszik a felsővezetők utasítását. De mit várhat az ember őrültektől, akik ellenséges vonalak mögött, támogatás nélkül harcolnak sikeresen, gerilla harcmodorral ellensúlyozva a túlerőben lévő németek fölényét? Az első két rész szinte egy egészestés akció-dráma. Remek, kerek történetet ad már ez a két epizód is, de már most várom a harmadik részt!

Ha össze akarom foglalni, hogy mi az Engedetlen hősök, akkor azt mondanám, hogy egy nagyon hangulatos második világháborús akció-dráma a Birmingham bandája alkotójától.

Jó az akció ritmusa, látványos, a karakterek szerethetőek és az egész egyszerűen nézeti magát.

Valószínűleg nem minden igaz, amit a képernyőn látunk, de vitathatatlanul szórakoztató és rettenetesen menő. A teljesen idegen rockszámok, amik a harcjelenetek során szólnak nagyon különlegessé teszik az atmoszférát. Sokkal szórakoztatóbb sorozat, mint mondjuk a Kém a csapatban volt.

Értelemszerűen, akiket előző szezonban elvesztettünk nem térnek vissza, de a többi színésszel mind találkozunk, sőt szerzünk új „barátokat” is. Lesznek új tagjai az SAS-nek, akikre továbbra se lehet mondani a veszett kutyánál visszafogottabb jelzőt. Sofia Butolla, Jack O'Connell és Dominic West is teszi a dolgát, legtöbbet O’Connellből kapunk és igazán nyerő az ír őrült harcos-filozófus szerepében.

Archív felvételek adnak a kelleténél sokkal autentikusabb légkört az egész őrültségnek, a stílus pedig igazi „guy richies”: gyors vágások, akció közben pedig humoros feliratok jelennek meg.

A költségvetéshez képest korrekt akciójeleneteket láthatunk, egyértelműen a karakterek és a hangulat viszi a hátán az egészet. Sőt, még egy elveszettnek hitt szereplő is visszatér. Bár utána olvastam a történetének, így elmondhatom, hogy inkább csak beleerőltették a színészt a közönségkedvenc szerepébe.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
A tanárnő leiskolázta a nagy halakat – belenéztünk a Cápák között új évadába
Moldován András hiányzik, Wéberer György bölcs és higgadt, az egyik próbálkozó alaposan kiosztotta a cápákat. Alapvetően azonban minden adott egy szórakoztató és hasznos kis műsorhoz.


Újra támadnak a cápák – bár a látottak alapján inkább koi pontyokról beszélhetünk. Legalábbis a 8. évad 2. részben nyoma sem volt a korábbi évadok adok-kapokjának, ami valamennyire szórakoztatóvá tette ezt a műsort.

Lehet, Moldován András távozása miatt van így, ő előszeretettel csipkelődött a többi befektetővel, ha nem értett egyet velük.

Bizony, Moldován András – akivel nem rég interjút is készítettünk – hét évad után otthagyta a műsort. Így már csak Balogh Levente maradt az „alapító tagok” közül, illetve Lilu, a műsorvezető. De azért vannak ismert arcok, és új befektetők is érkeztek.

A 7. évadban vezették be azt az újítást, hogy nem minden adásban ugyanaz az öt befektető fogadja a jelentkezőket. Tavaly hét cápa szerepelt két csapatra osztva, idén már tizen keresik a jó üzletet.

A második adásban, amit néztem a Szentkirályi Ásványvíz tulajdonosa, Balogh Levente szerepelt, Orbók Ilona „adócápa”, Csillag Péter a Magyar üzleti Angyal Egyesület elnöke, Szauer Tamás a HVG kiadó vezetője, illetve Wáberer György.

Ebben az epizódban is négyen érkeztek a cápák elé befektetési ajánlattal. A négygyermekes Dr. G. Kiss Orsolya kutatóorvos, aki sajátfejlesztésű funkcionális élelmiszerével érkezett a műsorba. Terméke abban emelkedik ki a „mezőnyből”, hogy kifejezetten magas a rosttartalma.

A vállalkozása impozáns eredményeket tud felmutatni, Orbók Ilona fel is tette a kérdést, hogy miért kell Orsolyának befektető, főleg, mivel nem nagy összeget, 15 millió forintot kért 5% részesedésért cserébe.

A doktornő elmondása szerint részben időre van szüksége, részben mentorálásra, coachingra egy olyan szakértőtől, aki segítheti a növekedésben.

Bár Orsolya és a terméke mindenkinek nagyon hiteles és szimpatikus volt, egyedül Wáberer György tett ajánlatot. Ami nem meglepő, hiszen ez az ő területe. Éppen most dolgozik a csapatával egy átfogó egészségügyi program kidolgozásában, mivel meggyőződése szerint a jövő egészségügyének a kulcsa a megelőzés.

Ebbe a rendszerbe tökéletesen illeszkedne G. Kiss Orsolya termékcsaládja, Wáberer szerint viszont 15 millió forinttal nem ér semmit. Ezért ő 70 millió forintot ajánlott 50%-ért, amit Orsolya némi mérlegelés és kérdezősködés után elfogadott.

Prémecz Gergely és Vavrovics-Berec Nóra a Melon nevű munkaerő kereső online programhoz kerestek befektetőket. A program lényege, hogy a kis és középvállalkozásoknak segít bármiféle HR tudás nélkül megfelelő álláshirdetés összeállítását, és azt fel is teszi a megfelelő platformokra. Két év alatt 2000 vállalkozást értek el, szeretnének külföldön terjeszkedni, 5 %-ért 60 millió forintot kértek. Az utolsó négy befektető már ezen a cégértéken érkezett. Mint kiderült, Gergőnek 19 tulajdonostársa van, leginkább rokonok és barátok.

A market fit időszak végéig – tehát mire piacképes lett a termék – 2000 eurót égettek el.

Ezen a ponton felszaladt a cápák szemöldöke. Bár vitába keveredtek arról, hogy vajon a Melon tech appnak számít, és úgy kell számolni az értékét, mint egy Amazon esetén, vagy egyszerű munkaerőközvetítő szolgáltatócégként kell tekinteni rá, összességében senki sem akart beszállni a buliba.

Álovits Márton és Pinczi Mihály a Sparkl könyvek megálmodói. Ez tulajdonképpen egy személyre szabott ajándék. A megrendelő egy egyedi kivitelezésű könyvet kap, ami lehet mese, emlékkönyv, receptkönyv. A vállalkozás igazán impozáns mutatókkal rendelkezik, 2023-ban 500 milliós nettó árbevételt könyvelhettek el, 2024-ben 700 milliót. Három év alatt 15 országba jutottak el, de terjeszkedni szeretnének, amihez mentorálásra van szükségük.

Azt is elmondták, hogy az IT-t és a marketinget csinálják házon belül, minden mást kiszerveznek. Négy fő piacuk Magyarország, Lengyelország, Görögország és Olaszország. 5% részesedésért 25 millió forintot kértek. Orbók Ilona ezért az összegért 10%-ot szeretett volna, de Csillag Péter megadta, amit a fiúk kértek mentori részvényopcióért.

Balázs Virág a Balázs-Diák kft vezetője egy oktatási platformmal érkezett. A Csillagsuli online rendszerrel egy szintfelmérő után, az AI segítségével mindenkinek személyre szóló fejlesztési utat tudnak készíteni.

Azért jött, mert a Csillagsulit szeretné kiszervezni külön cégbe. 150 millió forintért 15 százalékos részesedést kínált.

Az adás legmulatságosabb pillanata volt, amikor Virág kicsit helyretette Szauer Tamást, aki félreértette a cég nevét, majd a szemmel láthatóan felpaprikázódott tanárnő sorra osztotta ki a Cápákat. Szerencséje, hogy a profi befektetők nem jönnek zavarba, és mivel érdekes volt az ajánlat – bár főleg a Balázs-Diák kft. érdekelte őket, nem az egyelőre alapításra váró, ezért üres Csillagsuli cég – nem hagyták annyiban.

Bár Csillag Péter szerint amit a tanárnő előadott a Csillagsuli kilátásairól, az „bullshit”.

Komolyan mondom, ezt a szegmenst érdemes visszanézni.

A „fiatalok” végül sorban elmondták, miért szállnak ki. Volt, aki csak üzletileg érezte kockázatosnak, de szimpatizált a projekttel. Volt, aki Virág viselkedését is kifogásolta. Végül jött Wáberer György, aki a sokat látott, régebb óta fiatal higgadtságával és bölcsességével elmondta, hogy számára megnyugtató Virág biztosítéka (amennyiben a Csillagsuli projekt bedől, a befektetőnek részesedést ad a meglévő cégéből), és úgy véli, az oktatásba fektetett pénz sosem bukott.

Az üzleti ajánlata úgy szólt, hogy 150 millióért 30%-ot kér. Viszont feltételhez kötötte: Az első 150 milliót ne külföldi terjeszkedésre fordítsa Virág, hanem Magyarországon fektessék be. A tanárnő azonnal el is fogadta az ajánlatot.

Végezetül szeretném felhívni a figyelmet Lilu asztalára.

Ravasz kis bútordarab. Trapéz alakú, ami azért jó, mert ha egyik felén áll a műsorvezető, a másikon a szereplők, automatikusan jó szögben állnak a kamerának. Nyilván fontos egy ilyen helyzetben, hogy amikor kijön a vállalkozó a cápáktól, a valós érzelmeit lássuk. Megölné a hangulatot, ha le kéne állni, mert a delikvens rossz helyre állt - „Vegyük újra, légyszi gyere ki megint sírva!”. Színészekkel ez működhet, de civilekkel nem.

Viszont van a csodaasztalnak egy nagy hibája is. Mivel a kamera felé szélesebb, amikor Lilu nem a keskeny végén áll, túl messzire került a szereplőktől. Ezért néha, amikor a vállalkozó kijön a stúdióból, a műsorvezetőnek annyira át kell hajolnia a készfogáshoz, hogy félő, átesik az asztalon.

Egyelőre tehát minden újítása mellett ígéretes a Cápák között, a cégek irányvonala jó, minden adott, hogy egy szórakoztató, és netán még hasznos műsor is kerekedhessen belőle.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt Békés Itala Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész
A Madách Színház és az Örkény Színház egykori tagja 97 éves volt.


Január 13-án, 97 éves korában meghalt Békés Itala Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő - közölte kedden az Örkény Színház.

Békés Itala 1927. március 23-án született Debrecenben. Művészcsaládban nőtt fel: édesapja Békés István író, édesanyja Rita Furlani színésznő volt. Nővére Békés Rita Jászai Mari-díjas színésznő, ikertestvére Békés András Kossuth-díjas rendező.

Pályáját az Úttörő Színházban kezdte, 1958-tól négy évtizeden át a Madách Színház tagja volt, majd az Örkény Színházban dolgozott. 95 éves koráig játszott.

„Több, mint hetven évet felölelő, gazdag művészi pályáján különleges, sokoldalú, játékos személyisége mindvégig arra ösztönözte, hogy keresse az újat, a váratlant, a még nem ismertet.

Elsők között játszott Magyarországon pantomimet, tágította ki a pódiumműfaj kereteit kabarétól versműsorokon át a női esélyegyenlőség képviseletéig, elsőként közelítette meg a színjátszást, mint személyiségfejlesztő pedagógiai esélyt fiatalok számára, és természetesen számtalan színpadi, filmes, televíziós, rádiós szereppel gazdagította a művészi életünket. Tagja volt az Úttörő Színháznak, a Madách Színháznak, élete utolsó két évtizedében pedig az Örkény Színházban játszott”

– írták a színház közleményében.

„Alakításait kivétel nélkül tudatosság, összetéveszthetetlen eredetiség, a színpadi munkát tisztelő elhivatottság formálta. Könyveiben szellemesen, szenvedélyes őszinteséggel beszél önmagáról, családjáról, a Békés színházi dinasztiáról, éles szemmel látott kortársairól, eredeti életfelfogásáról” – tették hozzá.

Békés Italát a Madách Színház és az Örkény Színház saját halottjának tekinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET: