UTAZZ
A Rovatból

Az ország leglepukkantabb buszpályaudvara. Vagy mégsem?

Az Indóház blog keresi az ország legleharcoltabb, legelhanyagoltabb buszpályaudvarát. Egyúttal bemutat egyet, ami jó eséllyel indul a cím elnyerésére.

Link másolása

A közép-magyarországi kisvárosba többféleképpen el lehet jutni. Van egy praktikus útvonal, amit az ingázók és az utazás romantikájára kevesebbet adók használnak, erre autóbuszok garmadája jár és erre vezet a vasút is, egy, országos viszonylatban hegységnek nevezett dombságot dél felől kerülve.

Van aztán egy romantikusabb, ámde hosszabb út is, ami a nevezett dombságot egy másik, a hegységhez közelállóbb földrajzi formációtól elválasztó bővizű folyam mellett vezet, festőien kanyarogva, néhol a víz mellé szorulva, ahonnan turisztikai szezonban szemügyre lehet venni a városba tartó hajójáratokat is. A látványosságra szomjazók nem kis hányada ezen hajójáratokat veszi igénybe, és így sűrítve, konzervben minden élményt megkap a pár órás út alatt oda-vissza, amit a vidék csak nyújthat.

Nem utolsó előnye ennek az útvonalvariációnak, hogy ki lehet vele kerülni a városka igencsak vigasztalan déli kapuját, sok-sok iparral, bányászat által összedúlt, csak helyenként rehabilitált tájjal, de legfőképpen a sorsára hagyott, minden figyelem és kontroll alól kikerült, a végső halál előtti utolsó pillanat szimptómáit mutató buszpályaudvarral.buszpalyaudvar1

Mit csinált itt Icu és mit akart Jancsi? És nekünk ehhez mi közünk van?

buszpalyaudvar2

Többgenerációs távolság a járművek és az építmény közöttbuszpalyaudvar3

Csipkefüggöny, mint kötelező kelet-európai rekvizítum

Hálózatilag fontos hely ez egyébként, valódi fordítókorong, hub, ahogyan most divatos nevezni, a főváros felől – mint ecseteltük – két irányból, a környékbeli települések felől sok-sok hajszáléren át érkeznek ide, indulnak innen a járatok, itt átmenő járat talán nem is létezik. A létesítmény teljes természetességgel vette birtokba a városmaghoz viszonylag közeli utcácska orsószerűen kiszélesedő terét, némi városépítészeti előtanulmányokkal felvértezve azt mondhatjuk, valószínűleg piactér lehetett itt eredetileg.

Aztán egyre kevesebb lett a krumpli, egyre több a busz, végülis eldőlt a játszma, szigetperon épült, részben párhuzamos, részben fogazott indulóállásokkal, középen fogadóépület, váróteremmel, pénztárral, viszonylag korszerű elveket képviselve, ránézésre a hetvenes évek elejéről.

Ami az orrunk előtt van, annak változásait nehezen regisztráljuk, akár a teljes átalakulás is észrevétlen maradhat. A létesítmény sorsának pontos visszakövetése is ennek a furcsa vakságnak eshet áldozatul: nem tudjuk pontosan, mikor kezdődött a haldoklás. Az okát, azt sejtjük.

Hiszen vannak itt nagyívű tervek, amelyek arról szólnak, hogy a városka központtól igencsak távoli vasútállomására kerül mindaz, ami most itt haldokolni látszik, vadonatúj és méregdrága létesítménybe, amitől aztán mindenkinek eljön majd a kánaán. Az ingázók és a közösségi közlekedés egyéb, egyre szaporodó résztvevői egymást felöklelve fognak majd akkor odatülekedni az újabbnál újabb járművek ajtajaihoz, a Franciaországból használtan vásárolt Renault-k szerényen pislogva fognak majd árválkodni a tároló hátsó régióiban.buszpalyaudvar4

A romlás ilyen fokánál már nehéz megállni a lejtőn

buszpalyaudvar5

Nem stimmel a nagymama fejére a kalocsni!buszpalyaudvar6

Jegyvásárlásra és komfortos várakozásra invitáló infrastruktúrabuszpalyaudvar7

Teljeskörű kiszolgálás: akár életvitelszerű tartózkodásra is alkalmas váróterem, borotvatöltési lehetőséggel

Tömegek áradnak majd az állomásra érkező Flirtökből a buszokba és viszont, a takarítók is önnön fontosságuktól megrészegülve fogják suvickolni az épület minden zegét-zugát, amely egy csillogó ékköve lesz majd a városkának, és kacsalábon forgó palotája a közösségi közlekedésnek. E túlontúl is pozitív jövőképnek az árnyékában, és sok-sok egyéb, ismert példával alátámasztva nagyon is elképzelhető, hogy a szinten tartó üzemeltetéshez szükséges minimális gondoskodásra való hajlandóság ilyenkor erősen lecsökken. A közösségi létesítményeknek ez országunkban ismert tulajdonsága. Majd az új megoldja. Ez az erősen az ösztönökre építő gondolkodás azonban több sebből vérzik.

Aki utazik, aki a közösségi közlekedés szolgáltatásait veszi igénybe, annak itt és most vannak elvárásai. Lehet, hogy egy ingázó számára egy fontos létesítmény lassú halála, emberi és közegészségügyi fertővé válása csupán a hosszú ingázólét egyik másodperce, de aki alkalmilag érkezik, vagy indul, annak tartós, megmaradó benyomás. Az itt és most kapott élmény és értetlenség erősségét semmiféle jövőbeli beruházás ígérete nem képes semlegesíteni, hiszen az valójában nem létezik.

Nagy a szakadék a személyes élettér és a közösség által, a közösség érdekében fenntartott élettér között. Mégis: elképzelhető, hogy mielőtt házunkat átépítjük, lakásunkat eladjuk, hónapokkal előre lemondunk a mosogatásról, a vécépucolásról, netán már kontroll nélkül megnyitjuk otthonunkat bármilyen betévedő előtt? Csak legyintünk, ha az idegen a kanapénkon elterpeszkedik és sáros bakacsát a zongoránkon nyugtatja: oda se neki, úgyis bontunk, új lakásba költözünk, csak tessék, tessék!

Hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik, kövesd az INDÓHÁZ oldalát!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát
A diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül. Az ófaluba csak belépővel lehet bemenni húsvétkor.

Link másolása

6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát.

A Nógrád megyei település amúgy is népszerű célpontnak számít a kirándulók körében, de húsvétkor szinte elözönlik a települést a látogatók.

Azonban

a Hollókői Húsvéti Fesztivál és Hollókő Ófaluja is kizárólag a rendezvény hivatalos jegyének megvásárlásával látogatható március 30. és április 1. között.

A felnőtt napi belépőjegy 6500 forintba, a diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül.

A belépőjegy viszont már tartalmazza a település összes programjainak és egyes látnivalóinak belépődíját is: így be lehet vele menni többek között a Hollókői Várba, a Palóc Játszóházba és a Babamúzeumba is.

@szeretlekmagyarorszag.hu Ha Húsvét napjain Hollókőre látogatsz, fizetned kell. Mi erről a véleményed? Írd meg nekünk! #szeretlekmagyarország #nekedbelegyen❤️ #hollókő #húsvét #foryou ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: