„A májam negyedét a kisfiamnak adományoztam, hogy megmentsem az életét”
Egy ritka daganatos betegség miatt majdnem meghalt az angol kisfiú. A család végül Amerikában talált gyógymódot, aminek segítségével életben maradt.
A mája negyedét a gyerekének adományozta egy anyuka, hogy megmentse a kisfiú életét, írja a Yahoo. Még csak kétéves volt a kis George Baker, amikor anyukájának feltűnt, hogy a fejbőrén születése óta megtalálható ekcéma egyre rosszabbul néz ki. A gyerek ezzel párhuzamosan egyre fáradékonyabb, sápadtabb lett, éjszakánként pedig rendszeresen hasfájásra ébredt fel.
Az Egyesült Államokból származó, de Angliában családot alapító Catherine Baker és férje, Sam, több kórházat is megjártak, mire kiderült, hogy a kisfiú egy ritka daganatos betegségben szenved. A Langerhans-sejtes histiocytosis (LCH) minden kétszázezredik gyereknél alakul csak ki, ami kezdetben bőrkiütésként jelentkezik, majd károsíthatja a szöveteket és elváltozásokat okozhat a test több pontján is.
Az orvosok megtalálták az LCH-t George csontjaiban, májában és lépében, ezért egyéves kemoterápiás kezelést javasoltak neki egy londoni kórházban. A szülők ekkor tudták meg azt is, hogy a betegség gyakorlatilag teljesen felfalta a kisfiú máját, de mivel a rák gyorsan terjedt, nem lehetett várni a kemoterápiával.
Kezdetben a gyerek jól reagált a kezelésekre, végül 2020 májusában gyógyultnak nyilvánították. Nem sokkal később azonban minden kezdődött elölről, amikor Catherine ismét egy száraz bőrfelületet talált a fia fején. Az orvosok semmi jót nem tudtak mondani: agresszív kemoterápiát javasoltak, de elmondták, hogy jó eséllyel a betegség már nem fog reagálni ezekre sem. Ezzel tulajdonképpen kimondták a gyerek halálos ítéletét.
Az anyuka nem törődött bele, és ekkor talált rá a Cincinnati Gyerekkórház orvosának alternatív LCH-s gyógymódjára. Dr. Ashish Kumar felfüggesztette a kemoterápiát, ami helyett napi egyszer egy speciális gátlószert adott George-nak, ami megfékezte a daganat további terjedését. A kezelés megkezdése után két nappal a kisfiú bőrkiütése megszűnt és egyre jobban lett. George a mai napig szedi a gyógyszert, aminek nincs a kemoterápiához hasonló mellékhatása.
Az amerikai kezelés megkezdése után két héttel a család visszatért Angliába, ahol kiderült, hogy George egyébként is sérült mája még rosszabb állapotba került. 2021 decemberében döntöttek úgy az orvosok, hogy a gyereknek azonnali májátültetésre lesz szüksége. A szülők tisztában voltak azzal, hogy az idő rövidsége miatt nem fognak megfelelő donort találni, ezért megvizsgáltatták, hogy ők tudnak-e segíteni a kisfiún. Végül kiderült, hogy anya mája alkalmas lehet az átültetésre.
Tavaly áprilisban egy 13 órás műtét során a kisfiú sérült máját teljes egészében eltávolították, majd megkapta az anyukája májának negyedét. A gyerek olyan gyorsan javult, hogy alig 24 órát tartották az intenzív osztályon, egy hét múlva már egyedül sétálgatott, egy hónappal később pedig focizott, további két hónap múlva iskolai sportversenyen vett részt.
Mivel a máj képes újra kinőni, ezért a műtét után három hónappal Catherine is már teljes májjal élhetett tovább. Szerencsére a kisfiú esetében is jól sikerült a műtét, így ő is a többi gyerekkel együtt járhat iskolába, és teljesen hétköznapi életet élhet.