KÖZÖSSÉG
A Rovatból

„A francokat nem lehet semmi az ilyen csóró gyerekekből, nagyon is lehet!”

Tóth Zsé Ferenc látássérült, balhés intézeti fiatalból lett a gyermeksegítő Tündérkör Alapítvány elnöke.


“Azt hiszem, az én példám egy kuriózum. Ahogyan éltem, és amiket megjártam, nem volt mindennapos” - kezdi Tóth Zsé Ferenc, a Tündérkör Alapítvány elnöke. A férfi ma Kelet-Magyarország legnagyobb gyermeksegítő szervezetét vezeti, ám ezt annak idején senki nem nézte volna ki belőle: szegénységbe született, állami gondozásban élt, és régen csak a rendőrségi ügyeivel hívta fel magára a figyelmet.

“Súlyos fogyatékkal születtem meg ’79-ben: a bal szemem teljesen vak, és a jobb is fokozatosan romlik. Hatan vagyunk testvérek, és mi, a három legnagyobb tesó állami gondozásba kerültünk. Apámat alig láttam életemben” - mondja a debreceni férfi, aki akkoriban a gyengénlátók iskolája és a Lóverseny utcai bentlakásos intézet közt ingázott.

Mindez az úgynevezett “jojó-korszakban” történt, amikor ugyan hivatalosan már demokráciában éltünk, még jelen volt a szocializmusban bevettnek számító testi fenyítés az iskolában.

“Gondolj bele, mit kaptak a nevelőktől azok, akiknek nem voltak szüleik! Bármit megengedhettek maguknak. Szerencsére túlnyomórészt korrektek, gerincesek voltak, de azért akadt köztük egy-két idióta.”

Habár intézetben lakott, a szülei hivatalosan nem mondtak le Feriről, így a fiú néha hazajárt az édesanyjához. “Az intézetben farkastörvények uralkodtak, mégis jobb volt, mint hazamenni és éhezni. Nem volt víz, és nyolcan laktunk körülbelül 15 négyzetméteren. Amikor anyámmal napokra összevesztem, megtapasztalhattam, milyen az utcán kóborolni a -16 fokos télben, szédelegve az éhségtől.”

Az ilyen helyzetekben persze megvoltak a praktikái: lépcsőházban aludt, és az iskolatársaknál fürdött, ahol a szülők sokszor megsajnálták és befogadták.

“Vissza akartam adni valamit a jóistennek, amiért kirángatott a mocsokból”

Feri mégsem volt soha a tápláléklánc alján. 15 évesen már szemétszedőként dolgozott a debreceni piacon, megvett és eladogatott apróságokat, így fedezte a napi étkezését.

16 évesen már thai boxolt: ugyan szembetegsége miatt nem lett volna szabad nagy súlyokat emelnie, sem a derekánál mélyebbre hajolnia, nem hallgatott az intelmekre, így a látása egyre romlott. Végül 18 évesen, a nagykorúságot elérve kikerült az utcára, ahol megtapasztalta, hogy egy intézeti gyereknek onnantól senki nem fogja a kezét.

Kidobóként helyezkedett el egy diszkóban, amihez jól jött a tekintélyt parancsoló, 198 centis tesmagassága. Night clubokban és bordélyházakban dolgozott, az éjszakai életben pedig szinte vonzotta a balhékat: verekedésekbe, rendőrségi, majd bírósági ügyekbe keveredett, jellemzően az önbíráskodás vádjával.

“Sokszor bajba sodródtam, mert nagy volt a szám. Nem voltam szocializálva: nem volt bennem rosszindulat, de fogalmam sem volt, hogy kellene viselkedni. Egy zabolázatlan csikó voltam. Nem vettem észre, hogy hülye vagyok” - mondja a férfi, aki 2007-ben, 28 évesen eldöntötte, hogy lerakja az érettségit.

“Egyre kevésbé tetszett az éjszakai munka. Mindig megkaptam, hogy egy hülye, iskolázatlan bunkó vagyok, ezért határoztam úgy, hogy beiratkozom a gimibe. Legyen már meg az érettségim, hogy ilyenkor legalább a másik ember fejéhez vághassam: tévedsz, nem vagyok bunkó!”

Ferenc ezután három év alatt leérettségizett. Mivel mindig is foglalkoztatta a politológia, úgy döntött, jelentkezik erre a szakra a Debreceni Egyetemen. Fel is vették.

“Úgy döntöttem, poénból, hogy akkor már csak elmegyek, megnézem, milyen is ez. Végül elvégeztem a három éves képzést. Utána szereztem egy diplomát Igazságügy és igazgatás szakon, majd egy mesterdiplomát szociálpedagógiából. Mellette gyűjtögettem az OKJ-kat is: többek közt gyógypedagógus segítő asszisztens, családsegítő és kulturális rendezvényszervező lettem. Az utóbbi 14 évet végigtanultam, mert segíteni akartam, visszaadni valamit a jóistennek, amiért kirángatott a mocsokból.”

“Itt nincsenek kamu számlák, nincs humbug”

Ferenc ezután a politika felé fordult, be is szállt egy párt kampányába, ám az érdeklődése rövidtávúnak bizonyult:

“Megláttam, hogy mi megy ott, és nem akartam részt venni benne. Úgy voltam vele, hogy a politika nekem inkább maradjon plátói szerelem.”

Már 2014-et írtunk, amikor egy régi haverja megkereste a Tündérkör Alapítvánnyal:

“Amikor még kidobó voltam, őt sokszor meg kellett védenem, cserébe segített nekem hol aludni. Megbeszéltük, ha nagyobbak leszünk, csinálunk egy alapítványt, amivel olyan kölykökön segíthetünk, mint amilyen én is voltam. Amikor aztán bejegyezte a Tündérkört, szólt nekem, hogy "gyere, itt van, akkor csináld!”.

Akkoriban az alapítványnak összesen 46 lájkja volt, és semmiféle programja, amivel a gyerekeket segítette volna. Mára 30 ezer lájkot gyűjtöttünk, Kelet-Magyarország legszeretettebb, legtöbbet emlegetett alapítványa vagyunk, tele pozitív értelemben vett polgárpukkasztó programokkal” - meséli.

A Tündérkör egyik legfontosabb szolgáltatása, hogy az év minden napján 0-24 órás tanácsadást biztosít: bármikor lehet írni nekik, hívni őket. Ma már nem fordulhatna elő, hogy valaki a fiatal Ferihez hasonlóan a hidegben az utcán kóboroljon. Ha valakinek nincs hol aludnia, olyan állami csatornákat használva tudják elszállásolni, amiket ő nem ismer - elég, ha rájuk ír a Messengeren. De írhatnak azok is, akik bármikor megszorulnának, az alapítvány ugyanis az év 365 napján folyamatos élelmiszerügyeletet biztosít.

“Elsősorban a 16 év alatti gyerekekkel élő, igazán elesett, a szociális szervek előtt láthatatlanul maradó családokat célozzuk meg. Nekik viszünk tartós, száraz élelmiszert, és mivel 20 kg alatti csomagjaink nincsenek, autóval házhoz is megyünk. Ez gyors, hatékony, praktikus megoldás. Mindenkit le tudunk ellenőrizni, hogy valóban rászorul-e, főleg, mert általában van közös ismerősünk.”

Karácsonykor a Csing-Ling élelmiszerügyelet lép életbe, ilyenkor három napon át reggel 8 és este 8 közt bárhová azonnali indulással kiszállítják a csomagokat. Van tisztítószer-adományozás is, általában 2-3 kartonnal visznek egy-egy családnak az elsőosztályú termékekből.

Az alapítvány profiljába tartoznak olyan jótékonysági programok, amik sportra is motiválják a szülőket és gyerekeket. A társadalmi felelősségvállalás több formájára, például a környezetvédelemre is játékos módon hívják fel a figyelmet.

A 3. éves Tündérfutás jótékonysági sportgálán legutóbb például 2700 fő indult, de a pandémia alatt, virtuális formában is rengetegen csatlakoztak a programhoz. Nagy siker az autómentes napon tartott LégFuti futógála is a levegőszennyezés csökkentéséért, ahol már első alkalommal ezren vettek részt. De többszázan jelentek meg az Édességgyűjtő flashmobokon is, ahol minden résztvevő hoz valami finomságot a gyerekeknek karácsonyra, ezért hűtőmágnest kap cserébe.

“Ez egy igazi civil szervezet, ahol nincsenek kamu számlák, nincs humbug. Mi soha nem kaptunk, nem is kértünk önkormányzati vagy állami pénzt. Az emberek látják és érzik ezt, mert nem hülyék. Fontos az is, hogy az én esetemben a szakmai tudás a személyes tapasztalattal egyesül. Én egy igazi tündérmesét szeretnék megvalósítani, ezért dolgozok már 7 éve” - mondja az elnök, aki abban az általános iskolában vállalt munkát gyógypedagógiai asszisztensként, ahova ő maga is járt. Az iskolában súlyos fogyatékossággal élő gyermekeket nevelnek és oktatnak.

Az alapítvány munkájának hála pedig nem maradt el az elismerés sem: tavaly például Ferenc nyerte el a Három királyfi, három királylány egyesület Kopp-Skrabski-díját, amelyet a kiemelkedő társadalmi tevékenységet végzőknek ítélnek oda.

“Pedig szakmai zsűri dönt róla, általában orvosok és pszichológusok nyerik. Hajdú-Biharból még az első 10-be sem szoktak bekerülni” - mondja a férfi, akit idén a Mutass jó példát! díjra is jelöltek, nemrég pedig Skrabski Fruzsina Traumáinkon innen és túl című dokumentumfilmjében is szerepelt. Itt többek közt Bagi Ivánnal láthatjuk, aki szintén intézeti gyerekként kezdte az életét.

“Azt gondolták, ilyen nehéz sorsú, csóró ganéj gyerekekből nem lehet semmi sem. De a francokat nem! Dehogyis nem lehet.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Eta néni idén sem díszíti fel karácsonyi fényekkel a házát, ez az oka
Eta néni varázslatos birodalma már 2023-ban sem nyitotta ki a kapuit.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. november 13.



Idén sem nyit ki Eta néni adventi csodaháza Dabason - írja a Sokszínű Vidék.

Éveken át megszokott karácsonyi látványosság volt Eta néni gyönyörűen kidekorált háza-kertje. Sokan mentek hozzá megcsodálni a nem mindennapi látványosságot. A koronavírus-járvány idején volt egy év kényszerpihenő, amikor nem ragyogtak égők a dabasi házon, később aztán újra kigyúltak a fények.

2023-ban viszont nem nyitott ki Eta néni. Közösségi oldalán akkor arról írt, hogy a 2023-as év nem hozott túl sok jót számukra, ezért úgy döntött a család, hogy a karácsonyt együtt, egymásra figyelve szeretetben szeretnék megélni. Később kiderült, hogy a döntés hátterében szívszorító ok állt: Eta néni lánya, Andrea ugyanis súlyos betegséggel küzdött.

A Sokszínű Vidék most megkereste Eta nénit, hogy 2024-ben újra fényárban úszik-e a dabasi porta.

"Sajnos a Lányom elment, még nincs elég erőm!!"

– válaszolta Eta néni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Szívszorító sorokkal búcsúzott az RTL egykori kollégájuktól, akit 51 évesen halálra késeltek
Révész Zsuzsa 17 évig volt a csatorna kommunikációs vezetője. Szombat este támadtak rá, a feltételezett elkövetőt kilenc órás hajtóvadászat után fogták el a kisteleki buszpályaudvaron.


Megható sorokkal búcsúzott az RTL egykori munkatársától, Révész Zsuzsától, akit szombaton este késeltek halálra a II. kerültben. A kommunikációs szakember 51 éves volt.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság vasárnap reggeli közleményében azt írta, hogy

november 2-án 18:50 perc körül Budapest II. kerületében egy 18 éves férfi rátámadt volt barátnőjének 51 éves édesanyjára.

A mentők hiába próbálták újraéleszteni a középkorú nőt, az életét már nem tudták megmenteni.

A támadó elmenekült a helyszínről, a rendőrség pedig hajtóvadászatot indított ellene. Végül hajnali négy körül a kisteleki buszpályaudvaron sikerült elfogniuk Sz. Tamást, aki ellen emberölés gyanúja miatt indult eljárás.

Vasárnap kora délután az is kiderült, hogy az áldozat Révész Zsuzsa, az RTL volt kommunikációs vezetője, aki 2000-től több mint 17 éven át irányította a csatorna külső és belső kommunikációját.

A csatorna a hírt követően a Facebook-oldalán osztott meg egy szívszorító üzenetet, amiben elbúcsúztak egykori kollégájuktól.

„Az RTL Magyarország megrendülve értesült egykori munkatársunk, a vállalat marketing-kommunikációs tevékenységét hosszú éveken át irányító Révész Zsuzsa haláláról. Osztozunk a család fájdalmában. Emlékét megőrizzük.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Senki sem tudja, mitől bénult le a 17 éves Bianka, aki már csak pislogással tud kommunikálni
Egy makacs ínhüvelygyulladással indult Bianka betegsége, de ma már mozdulni sem tud, csak pislogással tud kommunikálni. Az orvosok értetlenül állnak az események felett.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2024. november 25.



A Blikk írta meg Bianka szomorú történetét: a 17 éves lány tavasszal kapott nagyobb nyilvánosságot, amikor kiderült, hogy a szegedi kórház pszichiátriai osztályán kezelték. Az orvosok akkor azt gondolták, hogy részleges bénulását pszichés probléma okozhatja, de ez máig nem bizonyosodott be. Az állapota azóta tovább romlott: már teljesen mozgásképtelen, otthon fekszik, és bár tudata teljesen ép, fizikailag magatehetetlen.

A szegedi klinika felajánlotta, hogy Bianka továbbra is náluk maradhatna, de szülei ezt azonnal elutasították.

"Melyik szülő hagyná magára a gyermekét?"

– mondta az édesanya, Krisztina, aki vállalta, hogy 24 órás ápolásban részesíti lányát otthon.

A betegség története 2022-ben kezdődött, egy elsőre jelentéktelennek tűnő ínhüvelygyulladással. A fájdalom nem múlt el, sőt, tovább terjedt. Egy évvel később Bianka már alig tudott felállni, mostanra pedig mozdulatlan: nyaka és dereka is teljesen merevvé vált. A szülők minden követ megmozgatnak, hogy kiderüljön, mi állhat a bénulás hátterében. Amerikába küldött vérminták alapján bakteriális fertőzés lehetősége is felmerült, de egyelőre semmi biztosat nem tudni.

"Olyan szakembert keresünk, aki végre fel tudná állítani a diagnózist"

– mondta Krisztina. A család szerint Magyarországon már elfogytak a lehetőségeik, ezért külföldön próbálnak segítséget találni.

Bianka mindennapjai azóta egyhangúan telnek. Beszélni már nem tud, a kommunikációra egyetlen mód maradt: pislogással válaszol az eldöntendő kérdésekre.

"Úgy beszélgetünk vele, hogy soroljuk az ABC betűit, ő pedig pislant, amikor a megfelelőt hallja. Így rakjuk össze a szavakat"

– mesélte az édesanya.

A család nem adja fel: bíznak benne, hogy egyszer találnak egy orvost, aki megoldást hozhat Bianka számára.

Bianka édesanyjának már most sokan segítenek, hogy ha meglesz a megoldás, legalább az ahhoz szükséges pénz ne okozzon gondot. Ha ön is szeretne köztük lenni, az alábbi számlaszámon segítheti őket:

Bozsó Bianka 11773353-02523679 vagy IBAN HU76 11773353 02523679 00000000

Közlemény: Adomány


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Szívszorító hívás: a szülei élesztették újra az egy hónapos kisbabájukat
A mentésirányító segítette az elkeseredett szülőket, miközben több egységet is riasztott a helyszínre. Mire kiérkeztek a baba már stabil állapotban volt.
FM. Kép: Facebook - szmo.hu
2024. november 19.



Egy hónapos csecsemőt élesztettek újra szülei a mentésirányító telefonos segítségével – adta hírül közösségi oldalán az Országos Mentőszolgálat. Azt írják:

Minden szülő legrosszabb rémálmát élte át az a fiatal pár, akik a közelmúltban egy este a konyhából hallották meg, ahogy egy hónapos kislányuk furcsán veszi a levegőt.

A csecsemőhöz siettek, aki nem lélegzett, mire odaértek. Ekkor hívták a mentőket. A mentésirányító több mentőegységet riasztott a helyszínre, miközben higgadt és pontos utasításokkal segítette a szülőket.

A pár a mentésirányító instrukciói szerint megkezdte a baba újraélesztését, ami rövidesen sikerre is vezetett és a kislány állapota gyorsan javulni kezdett.

A helyszínre érkező mentők már stabil állapotban szállították kórházba a babát.

Azt írják, az Országos Mentőszolgálat dicséretben részesíti Nagy Fruzsinát, aki a párt segítette. A Mentőszolgálat megosztotta a hangfelvételt is a telefonos életmentésről:


Link másolása
KÖVESS MINKET: