Elképesztő csalássorozat: félmilliárd forintot nyúlt le két budapesti kórházból a HR-es – 47 vádlottja van az ügynek
A Fővárosi Főügyészség vádat emelt a két budapesti kórházat érintő, több mint félmilliárd forintos kárértékű csalássorozat ügyében. Az eset, amelyben egy HR-es vezető több mint 70 embert rögzített munkavállalóként úgy, hogy azok sosem dolgoztak az intézményekben, két egészségügyi intézményt érintett: egyet a budai, egyet a pesti oldalon – írta meg a 24.hu.
A csalásban a budai kórház bérszámfejtője, a HR-es férje, valamint egy közös ismerősük is részt vett. Ők az ügy másod-, harmad-, és negyedrendű vádlottjai.
A vádirat szerint az 50 éves nő 2016 vége és 2022 májusa között két budapesti kórházban dolgozott személyügyi vezetőként. Az első intézményben a bérszámfejtővel együttműködve kezdte el a csalássorozatot: 51 olyan fiktív dolgozót rögzítettek az intézmény illetményszámfejtő rendszerében, akik soha nem végeztek tényleges munkát. Ezek között ápolók, szakápolók és asszisztensek is szerepeltek. A nő személyügyi aktákat is készített a fiktív jogviszonyokhoz, a szükséges hamis okiratokat maga állította elő.
A második kórházban már saját maga végezte a bérszámfejtési adatrögzítést, ezzel is növelve a rendszer kijátszásának hatékonyságát.
A nő és bérszámfejtő társa eleinte saját családtagjaikat és ismerőseiket használták fel a fiktív munkavállalói státuszokhoz, valamint saját bankszámláik adatait rögzítették. Később azonban a nő 60 éves férje és egy közös ismerősük is bekapcsolódott a folyamatba.
A férj cége alkalmazottait és azok családtagjait is bevonta:
Ezekről a számlákról rendszeresen készpénzben vette fel a fiktív járandóságokat különböző budapesti és vidéki ATM-ekből. A közös ismerős szintén saját kapcsolati hálójából toborzott embereket, akik a számláikra érkező összegeket kisebb jutalékért cserébe készpénzben felvették, majd átadták neki.
A vádirat szerint az 51 éves bérszámfejtő nemcsak fiktív dolgozókat rögzített, hanem egyes, az intézményből időközben távozó munkavállalók nevében is hamis adatokat vitt a rendszerbe. Így például útiköltség-elszámolások kapcsán további 800 ezer forintot utalt ki magának.
Az ügyben összesen 47 vádlott szerepel. A Főügyészség 15 emberre letöltendő szabadságvesztést kért, köztük a négy fővádlottra, az egykori HR-vezetőre, a bérszámfejtőre, a férjre és a közös ismerősre. További 11 vádlott esetében szintén letöltendő börtönt indítványoztak, míg a többiekre felfüggesztett szabadságvesztést kértek.
Gasz Péter, a Fővárosi Főügyészség helyettes szóvivője elmondta: a személyügyi vezetőt és a bérszámfejtőt társtettesként, illetve a nő esetében egyes esetekben tettesként, információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás bűntettével, valamint többrendbeli hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolják. A férj és a közös ismerős bűnsegédként működött közre, míg a bankszámlákat rendelkezésre bocsátó további 43 vádlott pénzmosás miatt állhat bíróság elé.
A csalássorozatból származó több száz millió forint elköltése és a kapcsolódó pénzmosási tevékenységek még mindig sok megválaszolatlan kérdést vetnek fel, amelyek tisztázása a bírósági eljárás során várható.