ÉLET-STÍLUS

5 tipp, hogy hatékony legyen az otthoni munka

A cikkben gyakorlati tanácsokat gyűjtöttünk össze, amik segíthetnek abban, hogy jobban menjen az otthoni munkavégzés.

Link másolása

 

Az amúgy már egyre digitálisabbá váló világunk tavaly rákényszerült, hogy az otthonunk főhadiszállássá váljon, és ennek központja az asztal legyen, amit a laptopunk ékesít. Életünk egy része azóta is online maradt, például sok munkahelyen megtartották a távoli munkavégzést és ma már az online ügyintézés is természetes. Emiatt fontos, hogy az otthoni hatékony munkavégzés szempontjából, kialakítsuk szokásainkat, megtervezzük a napi munkafolyamatainkat, és az időnket strukturáltan beosszuk. De hogyan?

1. A megfelelő környezet

Lényeges, és a törvény által is elő van írva, hogy akkor végezhető távmunka, ha erre az otthoni környezet alkalmas, tehát a feltételek az irodaihoz hasonlóak. Éppen ezért alakítsunk ki egy sarkot, kis irodát, ami csak ezt a célt szolgálja, ami csendes, nincsenek zavaró, és figyelem elterelő tényezők. Ahol elférnek az iratok, a laptop, mint munkaeszköz, és bármi, amire még szükség lehet. A munkakörnyezet tehát legyen ergonómikus.

2. A munkavégzés eszközei

Mivel erre a helyzetre hosszú távon kell berendezkednünk, érdemes az otthoni munkakörnyezetünk kialakításába, a számítógépes infrastruktúrába is beruházni. Nem csupán a kényelmünk, de az egészségünk szempontjából is fontos, hogy munkaállomásunk megfelelő kiegészítőkkel legyen ellátva. Az ideális informatikai háttér minden munkakörben mást jelent, és ez nem csak feladatkörönként, de személyenként is változhat. A Dell Technologies szakembere megosztotta velünk a legfontosabb tanácsokat arra vonatkozóan, hogy hogyan alakíthatunk ki kényelmes, egészséges, és a munkánkat leginkább támogató környezetet.

Vannak olyan szakmákban dolgozók, pénzügyesek, marketingesek vagy salesek, akiknek fontos, hogy egyszerre több alkalmazást, dokumentumot tudjanak nézni, kezelni. Nem is kérdés, hogy az ő munkakörnyezetüket leginkább a monitor határozza meg, de mellette a billentyűzetre és az egérre is kiemelt figyelmet kell fordítani.

Monitor

Az ő esetükben a méret is lényeg, hiszen egy kisebb monitoron nem lesz rendesen látható több táblázat és a szemüket, idegrendszerüket ezáltal komoly terhelés érheti. Teljesítmény szempontjából a min. 60 Hz-es képfrissítés az ideális, amelyet az üzleti modellek már biztosítanak, de kiemelten fontos, hogy a káros kékfény-kibocsátás csökkentéséről is gondoskodjon a modell, hiszen egész nap a képernyő előtt ülnek.

A tervezői tevékenységet végzőknek, a grafikusoknak, a videókkal vagy akár 3D-s anyagokkal dolgozóknak elengedhetetlenek a nagyméretű, szemkímélő megoldásokkal felszerelt monitorok. Számukra olyan eszköz a megoldás, amely a tökéletes képrészletességet a megfelelő színkezeléssel párosítja. A szélesebb látómező és a közel egyenletes fókusztávolság segít abban, hogy ne fáradjon el annyira a szem. Ugyanakkor nekik nem csak a képernyő felbontása lényeges, hanem a magasabb képfrissítési sebesség is. Továbbá, ha többmonitoros környezetben dolgoznak, a dönthetőség is fontos szempont lehet.

Billentyűzet

Főleg a pénzügyi területen dolgozóknak elengedhetetlen a megfelelően megválasztott billentyűzet. A kényelmüket szolgálja a magyar kiosztású megoldás, amely numerikus résszel is rendelkezik. A nagy méretű gombok és a tágas billentyűút szintén a komfortérzetet növeli.

Egér

Az egér a monitor és a billentyűzet mellett az egyik leggyakrabban használt periféria. Az érzékelő technológiájában, a számítógéphez való csatlakozás módjában, méretben és egyéb paraméterekben különbözhetnek egymástól. Egy vezeték nélküli, Bluetoothos egérnek köszönhetően nem kell az egyébként sem esztétikus kábelrengeteggel bajlódni.

Kamera

Ha elvárt a munkahelyünkön a kamera használata a meetingek közben, vagy szabadidőnkben előszeretettel videóchatelünk barátainkkal, családtagjainkkal, akkor egy jól megválasztott kamera különösen fontos lehet. Már itt is végtelen számú lehetőségünk van. Nem csak a felbontás alapján dönthetünk, a kamera is lehet vezetéknélküli, ha éjszaka vagy rossz fényviszonyok mellett is használnánk, akkor pedig infrakamerával kiegészített megoldást is beszerezhetünk. Ha nem szeretnénk külön mikrofont is venni, akkor olyan modell ajánlott, amiben beépítve ez is megtalálható.

Fejhallgató

A konferenciabeszélgetéseknél három szempontot kell figyelembe venni. Az egyik a hang minősége, a másik a mikrofon zajcsökkentő funkciója, a harmadik pedig a kényelem, hiszen előfordulhat, hogy több órán át is tart egy-egy értekezlet. Ez utóbbihoz hozzájárul a megfelelő párnázottság és pánt állíthatóság, a vezetéknélküli modelleknél a töltés egyszerűsége, és hogy könnyedén lehessen szabályozni, akár a fejhallgatón található kezelőpanel segítségével.

Utazásra mindenképpen könnyű, könnyen tárolható, vezetéknélküli változat javasolt, amely Bluetooth funkcióval rendelkezik. Fontos, hogy a telefonnal és a laptoppal is kompatibilis legyen.

Laptoptáska

Egy táska kiválasztását is jól át kell gondolni, hiszen védeni kell a laptopunkat bárhol is vagyunk. Annak megfelelően, hogy melyik hordozási módot preferáljuk választhatunk hátizsákot, vállra is akasztható hordtáskát, vagy akár egy elegáns laptop tokot. Fontos kérdés az is, hogy csak a kocsi ülésén szállítjuk, vagy egyéb körülményeket is mérlegelni kell. Választhatunk vízálló verziót, strapabíró, mérsékelten ütésálló táskát vagy egyszerű védőtokot.

3. Legyen elég fény

A dolgozósarkot lehetőleg egy olyan helyen rendezzük be, ahol sok a természetes fény. A legideálisabb, ha az ablakkal szemközti vagy melletti részt nevezzük ki erre a célra – lehetőleg semmiképp se úgy, hogy háttal vagy az ablaknak, mert akkor erős napsütéskor tükröződhet a képernyő. Praktikus, ha redőnnyel, sötétítő függönnyel takarhatjuk az ablakot, ha éppen túl erősen tűz a nap, de mindenképp érdemes beszerezni egy kislámpát is borús időre vagy ha este is dolgozni kell.

4. Ne zökkenj ki a napi rutinból

Bár a munkaidő kissé rugalmasabbá válik, nem árt, ha megtartjuk a rutinjainkat. Továbbra is keljünk, ahogy eddig, üljünk be a kis házi irodánkba, menjünk szünetre és étkezni, ahogy eddig. A nagymosást és takarítást viszont hagyjuk meg a maga idejére. Nem gond, ha becsempészünk egy rövid kutyasétáltatást, hiszen a szünetek nagyon is kellenek, hogy a fejünk kiszellőzzön, de a rutint tartsuk meg. Ha nem így teszel a bioritmusod egy pillanat alatt megváltozik, a napok összefolynak, és nem fogsz tudni teljesíteni.

5. Húzd meg a határokat

A munkád ugyanabban az időben kezdődik, mint mikor bejártál dolgozni, és ugyanakkor ér véget. Ez az egyik legfontosabb szabály, ami rád és a munkaadódra is ugyanúgy vonatkozik. Munkaidőn kívül ne keress senkit munkával kapcsolatos e-mailekkel és telefonokkal, és te sem vagy köteles válaszolni, viszont munkaidő alatt nem teheted meg, hogy nem vagy elérhető.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: