JÖVŐ
A Rovatból

Valóra vált rémálom: orvosnak szánt gyerekfotók miatt jelentett fel egy apát a Google

A fotókat automatikusan ellenőrizték, amikor a telefon biztonsági másolatot készített a Google felhőjébe. Az apát minden szolgáltatásból kizárták, hiába tisztázta a rendőrség.

Link másolása

2021 februárjában, a koronavírus-járvány kellős közepén Mark észrevette, hogy kisgyermekének megduzzadt a pénisze és fáj neki. Fotókat készített róla Android okostelefonjával, hogy követni tudja a probléma alakulását. Az egyik fotón a keze is rajta volt, mert azt akarta elérni, hogy jól látszon a képen a duzzanat. Felesége felhívta egészségügyi szolgáltatóját, hogy videókonzultációt tartsanak, mert személyesen nem mehettek be. Az asszisztens kérte, hogy küldjenek fotókat az orvosnak. Az orvos a képek láttán antibiotikumot írt fel, és a gyerek hamar meg is gyógyult.

Az apa kálváriája azonban a New York Times szerint csak ezután kezdődött.

A férfi telefonján tárolt képekről ugyanis automatikusan biztonsági másolat készült a Google felhőjébe.

A fotók a feltöltéskor fennakadtak a Google biztonsági szűrőjén. Egy olyan mesterséges intelligencia szúrta ki őket, amelyet a gyerekekkel szembeni szexuális visszaélések kiszűrésére hoztak létre.

A Google a lap szerint csak 2021-ben 600 ezer ilyen tartalmat szűrt ki, és emiatt 270 ezer felhasználót tiltott le. Markkal is ez történt, meglepve tapasztalta, hogy letiltották a fiókját. Többé nem fért hozzá az e-mailjeihez, képgalériájához, amiben gyermeke első évét dokumentálta, és elvesztette azokat a biztonsági jelszavakat is, amelyekkel be tudott volna lépni a többi, általa használt internetes felületre – jószerével bezárult előtte digitális élete. Sőt, még új telefonszámot is kellett kérnie, mert ezt az előfizetését is a Google kezelte.

A történet érdekessége, hogy Mark maga programozó, aki korábban szoftvermérnökként egy nagy cég automata videós szűrőrendszerén dolgozott, így pontosan tudta, hogy a rendszerben mindig van egy ember, aki felülvizsgálhatja a mesterséges intelligencia döntését. Megpróbált kapcsolatba lépni a Google-lel, és elmagyarázni, miért is készültek a képek. De felülvizsgálati kérelmét indoklás nélkül elutasították.

Nem tudott róla, de ekkor az ügyében a Google már feljelentést tett a rendőrségen.

A felülvizsgálat során ugyanis megállapították, hogy korábban is készült egy problémásnak talált videó. Ezen Mark gyereke meztelen édesanyja mellett feküdt az ágyban. A privát albumban tartott videóhoz a Google rendszere ugyanúgy fért hozzá, mint a fotókhoz, a felhőbe történő szinkronizálás miatt.

Mark nem emlékszik pontosan a videóra, de a New York Timesnak azt mondta, egy olyan reggelen készülhetett, amikor egy meghitt, családi pillanatot akart megörökíteni. Hozzátette, minden bizonnyal semmi gond nem lett volna belőle, ha pizsamában alszanak.

A rendőrség gyorsan lezárta a nyomozást az ügyben, a körülmények alapján számukra egyértelmű volt, hogy nem történt semmilyen bűncselekmény.

Mark ennek ellenére a mai napig nem kapta vissza a hozzáféréseit. Az ügyben nyomozó rendőr hiába adta át neki a rendőrségi akta másolatát, semmire sem ment vele.

Két hónappal ezelőtt kapott egy értesítést, hogy a fiókját végleg törölték. Akkor ügyvédhez fordult, hogy beperelje a Google-t, de végül úgy döntött, hogy nem ér meg neki a bizonytalan kimenetelű per 7000 dollárt.

Tény, hogy a technológiai óriások sokat tesznek a gyermekpornográfia megfékezése érdekében. Az első hatékony eszközük a Microsoft által 2009-ben forgalomba hozott PhotoDNA volt, amelyet a Facebook és más cégek is használtak az illegális és káros képek kiirtására.

A mesterséges intelligencia azután ezen a téren is ugrásszerű fejlődést hozott. A Google 2018-ban kifejlesztett egy programot, amelynek segítségével nemcsak a már korábbról ismert áldozatok képeit tudták kiszűrni, hanem azokat az ismeretlen gyerekekét is, akik szexuális bántalmazás áldozatává válhattak.

A gépi tanulás során a Google visszaélés-felismerő mesterséges intelligenciáját olyan képekkel tanítják be, amelyek egy része erőszakra utaló momentumokat ábrázol, a másik része nem. Addig edzik a szoftvert, amíg képes lesz nagy biztonsággal megkülönböztetni a kettőt.

De a mesterséges intelligencia nem tévedhetetlen, nem mindig könnyű egy fotó mögött húzódó szándékokat helyesen megítélni, és a nagy számok törvénye alapján a több milliárd kép átvizsgálásakor óhatatlanul előfordulnak Markéhoz hasonló esetek.

A projekt támogatói szerint ennek ellenére hasznos a szoftver alkalmazása. Csak tavaly 4260 „potenciális új áldozatot” találtak az Egyesült Államokban.

Kate Klonick, a New York-i St.John’s egyetem jogászprofesszora szerint azonban a techcégeknek kötelességük lenne az ártatlanul megvádoltakat tisztázni és visszahelyezni őket jogaikba. Emellett a kritikusok szerint sokkal jobban kellene figyelni a privát szféra védelmére, mert sokan egész biztosan nem tudják, hogy a telefonjukon tárolt magánképeiket a biztonsági mentés során idegenek is szemügyre vehetik, és emiatt akár bűnvádi eljárás is indulhat ellenük.

A New York Times megszólaltatta az amerikai gyermekorvos-akadémia elnökét, dr. Suzanne Haney-t is, aki azt javasolja, hogy a szülők, ha lehet, ne fotózzák gyermekük intim testrészeit, vagy ha ez orvosi okból indokolt, figyeljenek rá, hogy ne kerüljenek fel a képek a felhőbe, és azonnal töröljék azokat, amint az orvos látta őket.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: