Szorul a hurok az Amazon nyakán, bekeményít az Európai Unió
A Google, a Faceboook és az Apple után egy újabb amerikai techóriás került az Európai Unió kereszttüzébe. Ezúttal az Amazont vádolták meg azzal, hogy a cég visszaélt ügyfelei bizalmával.
Az Amazon vegyes üzleti modelljének lényege, hogy bár maga is millió féle terméket árusít, jutalékért cserébe más kereskedőket is beenged az oldalára. A “nyitott piacterein” bárki elkezdheti árulni a termékeit, az Amazon pedig a megjelenési lehetőség mellé különféle marketingtámogatásokat és logisztikai szolgáltatásokat is nyújt, például a raktárhálózata segítségével igény esetén eljuttatja a megvásárolt árut a kereskedőtől a vevőig.
Az EU szerint ezeket a külső kereskedőket érte kár, az Amazon ugyanis az ő üzleti adataikat is felhasználta saját termékei értékesítéséhez. Sőt, a kereskedőktől begyűjtött adatok egy részét előlük el is titkolta. Így saját piacterén lényegesen könnyebben érhette el a vásárlókat, mint kisebb partnerei/versenytársai.
Az Amazon tagadja a versenyszabályok megszegését, és azt állítja, hogy semmilyen hátrány nem érte a piacterén üzletelő kiskereskedőket.
Az EU digitális szolgáltatásokért felelős biztosa, Margrethe Vestager azonban úgy látja, nagyon is van dolguk az Amazonnal.
“Biztosítanunk kell, hogy a kettős szerepet betöltő platformok ne éljenek vissza piaci fölényükkel és torzítsák a piaci versenyt. A külső partnerek tevékenységével kapcsolatos adatait az Amazon nem használhatja fel arra, hogy jogosulatlan előnyökre tegyen szert a versenytársaival szemben” - mondta.
Bár azokban az országokban, ahol elérhető az Amazon, a vásárlók körében igen népszerű, ugyanakkor számos kritika is éri a vállalatot.
Európában keményen bírálják a céget például amiatt, ahogy a munkavállalói érdekképviseletekkel bánik, valamint azért, mert egyfolytában túlmunkára kényszeríti a futárait. A koronavírus járvány idején pedig a higiéniai intézkedések elmaradása miatt került a támadások kereszttüzébe.
Az Európai Bizottság a sok panasz miatt átfogóbb fellépésre is készül a techóriások ellen.
A jövő hónapban mutatják majd be a világ egyik legrészletesebb, technológiai szolgáltatásokkal kapcsolatos törvényi szabályozását.
A törvénytervezet többek között megtiltja majd a nagy cégeknek, hogy saját termékeiket és szolgáltatásaikat előnyben részesítsék, illetve előírja majd számukra azt is, hogy az EU adatvédelmi szabályzatának megfelelően megszerzett felhasználói adatokat osszák meg kisebb versenytársaikkal is.
Két évtized óta ez lesz az első komolyabb, internetes technológiákat érintő átfogó szabályozás. Ahogy a Digitális Szolgáltatásokról szóló törvény, a “Digital Services Act” egyik előkészítője név nélkül a Financial Times újságírójának megfogalmazta:
“Az általunk ismert internet szép lassan elpusztul. A hatalmasra duzzadt platformok beszivárognak a piac minden területére, alig fizetnek adót, és kíméletlenül eltapossák a konkurenciát. Ez az Internet nem az az Internet, amiről a kilencvenes években álmodtunk.”
Az Amazon ellen a múlt hónapban egyébként az amerikai hatóságok is vizsgálatot indítottak, amelynek középpontjában a keresőóriás Apple-lel kötött megállapodása áll, és az az antitröszt-eljárás akár a cég feldarabolásához is vezethet.
Az Amazont ugyanakkor eddig nem rendítették meg az ellene folyó eljárások, sőt, tulajdonosa, Jezz Bezos mára a világ leggazdagabb embere lett, aki a koronavírus-járvány idején is rengeteg pénzt keresett.