JÖVŐ
A Rovatból

Mi lesz, ha egy ember robotkarja gyilkol? - Az agy-számítógép interfész súlyos kérdéseket vet fel

Elon Musk cége és más vállalkozások hatalmas léptekkel haladnak az emberi agy és a számítógépek fúziója felé. De mi történik, ha a rendszer egy belső gondolatot szándékos akaratnak hisz majd? - kérdezi egy amerikai biofizikus.

Link másolása

Elon Musk időről időre a címlapokra kerül agyi chipeket gyártó cége, a Neuralink legújabb híreivel. A világ leggazdagabb embere valamikor a távoli jövőben olyan mesterséges intelligenciát vizionál, amely eggyé olvad az emberrel, felturbózva a képességeit. Musk szerint az emberiségnek csak így lesz esélye arra, hogy lépést tartson a mesterséges intelligenciákkal.

Ez még messze van, de a Neuralink már jelenleg is folytat kísérletek, amelyek során mikrochipet ültetnek különböző állatok agyába. Egy makákómajom és egy malac már túl van a beültetésen, és a Guardian nemrégiben arról írt, nemsokára egy ember következhet.

Egy makákómajom az agyával irányítja a Pong videojátékot

Agy-számítógép interfész kidolgozásával persze nemcsak Musk cége próbálkozik.

Az ezen a területen versengő kutatások célja olyan eszközök kifejlesztése, amelyek képesek olvasni egy ember neurális tevékenységét, és azt közvetítik egy robotikus művégtagba, egy beszéd-szintetizátorba vagy épp egy számítógép kurzorába.

A BrainGate már majdnem 10 éve elérte, hogy megbénult, beszélni nem tudó pácienseik a gondolataikkal irányítsanak egy robotkart. 2012-ben közzétettek egy videót, amin Cathy Hutchinson megpróbál egy robotkarral felvenni egy kávésüveget, amelyben egy szívószál van. Néhány pillanatig tartó intenzív koncentráció után, ami az arcára is kiül, megragadja az üveget, majd szájához viszi és iszik belőle szívószállal. Arca kisimul, majd elmosolyodik: sikerült neki.

Cathy Hutchinson agyával irányít egy robotkart

Ehhez a kísérlethez még rengeteg kábelre volt szükség, tavaly azonban már arról számoltak be a BrainGate kutatói, hogy vezeték nélküli rendszerrel is képesek hasonlóra. Igaz, ehhez még mindig elektródákat kell ültetni a motoros agykéregbe, de a használója már nincs helyhez kötve, ami óriási különbség.

A 2012-es videón szereplő nő, Cathy Hutchinson óriási kockázatot vállalt: a koponyájába fúrt lyuk fogékonnyá tette őt a fertőzésekre, az elektródasor pedig szövetkárosodást okozhatott. Az implantációk esetében mindig fennáll az a veszély, hogy az elektródák roncsolják a sejteket, vagy megsértik az eredeti neuron-összeköttetéseket.

Ugyanakkor a tudomány az agyi jelek észlelésében is komoly áttörések előtt áll. Már folynak olyan kutatások, amelyek révén ultrahanggal vagy infravörös hullámokkal is be lehet pillantani a koponyába.

A jövőben a kockázatos műtét helyett az emberek talán egy sima, vezeték nélküli szenzorokkal ellátott fejvédőt kaphatnak.

Kelly Clancy biofizikus a Wired magazinban azonban egy sor elgondolkodtató kérdést is megfogalmazott.

Hogyan tud majd az agy-komputer interfész megkülönböztetni egy elképzelt cselekvést egy szándékolttól? Az agy egy nagy forgalmú kommunikációs hálózat, amely a működése során megpróbálja a lehető legjobban megtanulni a beérkező jelek értelmezését. Ez hasonlóan működik, mint azok az üzenetküldő programok, amelyek a korábbi adatok feldolgozásával automatikusan kiegészítik szöveges üzeneteinket. Előfordulhat, hogy tőlünk idegen szavak csúsznak be. Kelly Clancy szerint ugyanez történhet az agy-komputer interfész működésekor.

Az egyszerűbb feladatoknál még működik a neurális kódfejtő technika, de az összetettebbeknél már nem lehetünk biztosak abban, hogy éppen arról a különleges cselekvésről van szó, amire a felhasználó gondolt. A felelősség kérdése is messzire vezet majd.

Ha valakit például megfojt egy ember robotkarja, ki lesz a fő gyanúsított?

Lehet, hogy hiba történt az interfész beültetéseskor, rossz hívószót választott az algoritmus, esetleg egy belső gondolatot szándékos akaratnak hitt. Ha viszont nem ismerjük a működés neurális jelét, hogyan bizonyítjuk be valaki bűnösségét vagy ártatlanságát?

És ha az agynak szándékában áll ölni, akkor a gép felelőssége-e megállítani őt? Ezek nem olyan feltételezett kérdések, amelyekre a távoli jövőben kell választ adni, hanem már ma – vélekedik Kelly Clancy.

Akadnak komoly adatvédelmi aggodalmak is.

Mi lesz, ha valamikor a jövőben valaki feltöri a vezeték nélkül neurális vevőnket, mit fog látni és hallani? Sokkal többet, mintha ma meghekkelnék a webkameránkat.

Kelly Clancy bízik abban, hogy az agy-gép interfész segíti majd a sérült motorikus funkcióval élő embereket, de arról sem szabad elfeledkezni, hogy a jószándék mennyi katasztrófához vezethet. "Miközben az ember általi irányítás új távlatai előtt állunk, vigyázzunk, nehogy éppen ettől az irányítástól fosszanak meg bennünket" – figyelmeztet az amerikai biofizikus.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: