JÖVŐ
A Rovatból

Fit for 55: az Európai Bizottság új programja a fenntarthatóságért és a felmelegedés ellen

A Másfélfok sajtóklubja az Európai Bizottság kibocsátás-csökkentési javaslatait vette górcső alá.

Link másolása

Angolul remekül hangzó mottója van annak a programnak, amelynek jogszabálycsomagját a múlt héten mutatta be az Európai Bizottság. A Fit for 55 csupa „f” betűjére magyarul is könnyű asszociálni a „felmelegedés” és a „fenntarthatóság” szavakkal. E csomag a tagállamok által már korábban jóváhagyott, 2030-ig elérendő 55%-os kibocsátás-csökkenés elérésének módjáról szól, számos európai jogszabály módosításával.

A Másfélfok legutóbbi sajtóklubjába Vigh Péter két szakértőt hívott meg, hogy a program néhány fontos elemét világítsák meg: Bart Istvánt, a CSI2050 igazgatóját, és Bartek-Lesi Máriát, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) munkatársát.

Bart István elmondta, hogy az ETS-ben (Emission Trading Scheme - kibocsátás-kereskedelmi rendszer), amely az ipari és nagyenergetikai kibocsátásokat fedi fel, a jövőben az eddiginél jóval kevesebb CO2-kvótát fognak elárverezni, és csökken az ingyen kiosztható mennyiség. A magasabb kvótaár arra ösztönzi a cégeket, hogy karbonszegényebb termelési modelleket vezessenek be, és ez viszonylag gyorsan elvezethet a szén alapú termelések megszűnéséhez. Bekerült az ETS-be a tengeri szállítás, valamint az EU-hoz kapcsolódó nemzetközi légi közlekedés is. Ez utóbbinál is megszűnik a korábbi ingyenes kvótakiosztás. A árverési árak emelkedése nyilván bizonyos áremelkedéshez vezet, ugyanakkor jelentősen megnöveli a tagállamok bevételeit, mivel a kvóták a tagállamok tulajdonában vannak.

Korábban volt egy ajánlás, hogy a kvótákból származó bevételeknek legalább a felét klímás beruházásokra költsék, mostantól a teljes összeget kötelező ilyen célokra fordítani.

Az EU klímapolitikájának másik fő területe az ESR (effort-sharing regulation – tehermegosztási szabályozás), amely tartalmazza többek között a közlekedést, a lakossági közvetlen kibocsátásokat, a mezőgazdaságot és a hulladékszektort. Itt minden tagállam maga határozza meg a nemzeti céljait.

Magyarország jelenlegi vállalása, hogy 2030-ra 2005-höz képest 7%-kal csökkenti a kibocsátásokat, de az új tervezet szerint ez felmenne 18,7%-ra. A szakértő szerint valószínű, hogy ez is teljesíthető lesz.

Az Unió most azt tervezi, hogy 2026-tól a lakossági és közlekedési kibocsátásokra létrehoz egy önálló kibocsátás-kereskedelmi rendszert, ami egy plusz végrehajtási eszközként ráépülne az ESR-re.

Ez az egyik legvitatottabb téma, mert a benzin- és a lakossági energiaárak politikailag nagyon érzékeny kérdések minden kormány számára.

Az ilyen problémák miatt jön létre a Climate Action Social Fund, egyfajta klíma-társadalombiztosítási alap, amely 72 milliárd eurót biztosít 2025 és 2032 között és célja, hogy az energiaárak emelkedése miatti társadalmi feszültségeket kezelje. Ezt a pénzt nemcsak beruházásra, hanem közvetlen lakossági szociális támogatásra is lehet fordítani.

Számos járulékos intézkedést is bevezetnek- emlékeztetett Bart István. Ilyen például az a terv, hogy 2030 után ne lehessen fosszilis üzemanyagú autókat üzembe helyezni.

A Cbam (Carbon Border Adjustment Mechanism) lényege pedig az, hogy az Unióba érkező, leginkább energia-intenzív termékcsoportokra (cement, acél stb.) egy bizonyos „karbonvámot” vetnének ki. Jelenleg az importtal versengő európai vállalatoknak az EU ingyen kvótákat ad, de ez egyik felet sem ösztönzi a kibocsátások csökkentésére. Mivel azonban az EU a globális kibocsátás 8-9%-át adja, fontos, hogy a világ többi részére is hatással legyen.

Bartek-Lesi Mária bevezetőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy a tagállamok együttes célja, hogy 2030-ban az Unió teljes bruttó energiafogyasztásának legalább 40%-a megújuló energiából származzon, de fontos emellett a biodiverzitás megőrzése és a biomassza-piac torzulásainak megakadályozása is.

A megújuló energia-felhasználás jelenleg Európában, így Magyarországon is biomasszára épül, és eddig nem vették figyelembe az elhasznált biomassza szénmegkötő képességét. Ez pedig rombolja az üvegházhatású gázok elhárítási folyamatát. Az új irányelv előírja, hogy a biomassza felhasználása és elnyelési képessége egyensúlyban maradjon.

2026 decemberétől nem támogatható biomassza alapú megújuló villamosenergia-termelés, amennyiben nem kapcsolt erőműben történik, mert ezeknek a hatékonysága igen alacsony.

Ugyancsak fontos direktíva, hogy 2025. december 1-ig minden tagállamnak meg kell valósítani legalább egy, másik tagállammal közös megújulóenergia-projektet, mert úgy gondolják, hogy ezáltal hatékonyabban, olcsóbban lehet teljesíti a célokat. Egyúttal létrehoztak egy új megújulóenergia-finanszírozási mechanizmust, amelynek keretében fel lehet ajánlani az egyes tagországoknak megújulóenergia-termelést, mások pedig vásárolhatnak onnan. Bartek-Lesi Mária szerint valószínűleg Magyarország is ez utóbbira fog támaszkodni.

Ugyancsak érintheti hazánkat az a rendelkezés, mely szerint a tagállamoknak olyan szabályozói környezetet kell biztosítani, ami elhárítja a hosszú távú megújuló áramvásárlási szerződések elterjedését korlátozó jogi és adminisztratív akadályokat, lehetővé teszi a származási garancia érvényesítését, és megszünteti a diszkriminatív eljárásokat.

Az épületszektorban az a 49%-os megújulóenergia-felhasználás az összuniós cél, ezen belül minden országnak önállóan ki kell tűznie a megvalósítandó arányt. Magyarországon ez ma az új építésű lakások esetében alig 25%.

Kimondták azt is, hogy az ipari szektorban felhasznált megújuló energiahordozók arányát 2030-ig évente 1,1 %-kal kell növelni, továbbá, hogy a felhasznált energia- és nem energiacélú hidrogén 50%-ának nem biológiai eredetű megújuló üzemanyagnak kell lennie. A hűtés-fűtés terén szintén 1,1%-os éves növekedés az előírt, hulladékhő-felhasználás esetén 1,5%. A közlekedésben az üvegházhatású gáz (UHG)-intenzitás az újfajta célmeghatározás alapja. Az irányelv 13%-kal számol.

Bart István hozzátette, hogy az irányelvek működéséhez elengedhetetlen a tagállamok hajlandósága, mert az EU-nak nincsenek meg az eszközei ezek kikényszerítésére.

Ezért jött létre ez a „hibrid” megoldás, hogy vannak standardek és követelmények, amelyeket részben a tagállamok valósítanak meg, és van a karbonáras kibocsátási rendszer, ami a közlekedés és a lakosság kibocsátásának bevonáásvaé az EU-kibocsátások körülvelül 70%-át lefedi.

Felmerült a kérdés, hogy ezek a tervek mennyire lesznek politikailag keresztül vihetők. A CSI2050 igazgatója szerint „klasszikus bizottsági stratégiával” állunk szemben: agyonnyomják a tagállamokat egymillió javaslattal, de a média és a politikusok felvevő kapacitása ennek töredéke. Minden körülmények között csak 2-3 „botránytéma” kerül terítékre.

Bart István úgy véli, hogy bukásra esélyes a Cbam, mert Kínának, Indiának nem érdeke a karbonvám elfogadása, a másik pedig a minimum energia-adó terve.

Az Unióban van egy minimum ÁFA az energiaárakon, amit meg kellene emelni. Adóügyekben azonban egyhangú szavazásra van szükség és a magyar kormány már előrejelezte vétózási szándékát.

Ezt leszavazhatják, de Bart István szerint a tagállamok végül mégis kénytelenek lesznek felemelni az energiaadót, mert teljesíteni kell az ESR-célokat. A 18 javaslat közül ez az egy, amit vétózni lehet, a többihez minősített többség kell az Európa Tanácsban, és azoknak Európa-szerte elég nagy a támogatottsága.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk