BUDAPEST

A Westend-ház erotikus múltja: örömlányok kínálták bájaikat a mai pláza helyén

A pláza egy 1800-as évekbeli garniszállóról kapta a nevét, amelyben prostituáltak fogadták kuncsaftjaikat.
Orosz Emese cikke - szmo.hu
2017. szeptember 09.


Link másolása

A Westendről ma mindnyájunknak Budapest egyik legnagyobb bevásárlóközpontja jut eszébe. Sokan azonban nem is sejtik, hogy a pláza egy 1800-as évekbeli rossz hírű szállóról kapta a nevét, amelyben prostituáltak fogadták kuncsaftjaikat.

A 19. században a mai Nyugati tér környéke nagy fejlődésnek indult a Nyugati pályaudvar elődje, a Pesti indóház megépítésével.

A teret 1872-ben már három lóvasúti vágány szelte át, és elkezdődött a Nagykörút tervezése is.

A megnövekedett forgalom miatt felépítették az első környékbeli fogadót a jelenlegi Skála áruház helyén, majd a Nyugati pályaudvar mellett újabb szálloda épült: a Westend-ház.

fortepan_3693_3121fbaaf2fb59b05e553da21e3f796f

A Westend-ház konvex formájú, végén körív alapterületű épület volt. Tervezésekor még úgy hirdették, hogy központi fűtéssel, lifttel, mosdókkal és meleg vízzel ellátott szálloda. A szépreményű Westend azonban nem sok ideig őrizte meg jó hírét.Westend_szálló

A Westend-ház helyét egyértelműen megadja egy korabeli (1925) hirdetés. A tér neve ekkor már kilenc éve Berlini tér volt

c998e7c674db8af5d81211622e221ea4--budapest

A Westend-ház a kép jobb alsó felén ívelő félkifli alakú épület.

A Pesti indóházat hiába tartották számon a főváros luxusépületei között, a köré épülő miniváros hamarosan az egyik legzüllöttebb városrészként híresült el.

A környéket birtokba vették az örömlányok és a zsebesek.

A 20. század folyamán leromló állapotú Westend-házat pedig csak gyors szerelmi légyottokra használták. Ekkor már garniszállóként is működött.

Mi az a garniszálló?

A garniszálló francia eredetű szó, ami a szükséges kellékekkel vagy díszítményekkel ellátott szállót jelent. A Westend-házhoz hasonló garniszállók a szegényebb rétegek és az utcán dolgozó örömlányok igényeit szolgálták ki. Vagyis a bordélyházakhoz hasonlóan itt fogadták kuncsaftjaikat a testükből élő nők.

A garniszállók számos közös tulajdonsággal rendelkeztek: a kör alakú lépcsőház általában az épület közepén helyezkedett el, innen nyíltak az apró alapterületű szobák. Szintenként jellemzően csak két mellékhelyiséget volt, egy az urak, egy a hölgyek részére. A szoba berendezés is többnyire elég puritán volt, általában az ágy volt az egyetlen bútordarab.

92096

A mai Nyugati tér, szemben a Westend-ház és a Nyugati pályaudvar 1953-ban.

A Westend-ház mögött keletkezett kis utcát néha Westend udvarként emlegették, ám valójában nem volt neve. Visszaemlékezése szerint Jancsó Miklós későbbi filmrendező fiatalkorában itt sírta át az éjszakát, amikor Rajk Lászlót felakasztották.

„Egyszer én sírtam át egy teljes éjszakát a WEST END-ház mögött a padon. Akkor akasztották fel Rajkot, és a barátom biztosan tudta, hogy az egész hazugság volt. Ő is sírt. Igaz, előtte jól berúgtunk az Ilkovitsban."

(Jancsó Miklós: A Nagy Bumm… sőt, a Nagy Reccs, Beszélő Évek 1957-1965)fortepan_102968_1a1fdcc91649e4044ef1b3c71a14b586

Az 1960-70-es években aztán a közlekedés korszerűsítése és az építkezések miatt egyre inkább útban volt a leértékelt, kifli alakú épület. 1978-ban végül lebontották a Westend-házat. Februárban felrobbantották.4d51da1349f1801a777c1aff104855a3

Tulajdonképpen a Westend-ház eltüntetésével kezdődött meg a Nyugati tér modern története:

végre elkezdték a pályaudvar műemléki helyreállítását, megépítették a nagy felüljárót, az aluljárórendszert, a 3-as metrót és a Skála Metró Áruházat.

Majd 1999-ben a Váci út vonalán kicsit hátrébb átadták a Westend-ház nevét viselő plázát is.

Forrás: Wikipédia, Ilyen is volt Budapest, nol.hu, Budapest romantikája blog, Pinterest, Fortepan

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Megszólalt a vízművek a csőtörésről, ami megbénította Mátyásföldet: egy 75 éves vezeték tört el
Egy 1949-ben fektetett vezeték adta meg magát, de eltört mellette egy kisebb, lakossági ellátó vezeték is. A környéken lakók szükségkútról vihetnek vizet.

Link másolása

Egy 1949-ben fektetett, 60 centiméter átmérőjű vezeték törése miatt kellett hétfőn reggel lezárni a XVI. kerületi Veres Péter utcát – közölte a Fővárosi Vízművek. A csőtörésről mi is beszámoltunk már: a Sárgarózsa utca és a Thököly utca között az úttestet is elmosta a víz, a közlekedést pedig teljesen felborult.

A nagy átmérőjű vízvezeték törése nem okozott vízhiányt, ám eltört egy mellette futó kisebb, 150 mm-es lakossági ellátó vezeték is

– teszi hozzá a Vízművek. A kisebb vezeték javításáig a Veres Péter utca 1. és 29. között kell vízhiánnyal számolnia az ott élőknek. Kovács Péter polgármester erről azt írta Facebook-oldalán:

„Mintegy 100 fogyasztó maradt vízellátás nélkül, ezért számukra jelenleg a Farkashida utca 2-4. előtt szükségkút segíti a vízvételi lehetőséget.”

Jelenleg a víz szivattyúzása, a hiba feltárása és a munkagödör kialakítása folyik a Vízművek szerint. Ezt követően kerülhet sor a sérült vezetékek cseréjére, majd az útburkolat javítására. A munka akár a hétvégéig is elhúzódhat: a hibajavítást nehezítheti és lassíthatja, hogy több közművezeték is húzódok az út alatt, ami más közszolgáltatókkal való egyeztetést és együttműködést is szükségessé tehet.

Link másolása
KÖVESS MINKET: