JÖVŐ
A Rovatból

A Google olyan robotot épített, ami magától tanult meg különböző dolgokat csinálni

A mesterséges intelligenciával felszerelt robotnak soha senki nem mondta meg, hogyan oldjon meg egy feladatot, mégis képes rá.

Link másolása

A Google Mountain View-i robotikai laboratóriumában Fei Xia kutató egy konyhában ült és egy utasítást írt be egy félkarú, kerekes robothoz kapcsolt laptopba: „Éhes vagyok”. A masina térült-fordult, majd egy nagy műanyag csipesszel felvett a szomszédos asztalról egy zacskó csipszet, és átnyújtotta gazdájának.

Önmagában ebben nem lenne semmi különös, csakhogy előzetesen nem tápláltak be a robotba semmilyen emberi kódot arra vonatkozóan, hogy mit kell tennie egy ilyen utasításra, ahogyan ezt például az Alexa vagy a Siri virtuális asszisztensek esetében teszik.

A gépet irányító mesterséges intelligencia magától tanulta meg, hogy miként kell egy mondatra fizikai cselekvéssorozattal válaszolni. Mindezt az alapján, hogy több millió oldalt böngészett át a világhálón.

Ha például azt mondjuk neki, hogy „ki vagyok száradva”, innivalót hoz, ha viszont azt közöljük vele, hogy „Jaj, kiöntöttem az italom”, várhatóan egy szivacs után néz – írja a Wired.

A Google bemutatója egy lépés ama régóta dédelgetett cél felé, hogy olyan robotokat hozzanak létre, amelyek bonyolult környezetben is képesek kommunikálni az emberekkel.

Karol Hausman, a Google vezető kutatója úgy gondolja, hogy a robotoknak az emberekkel való interakcióhoz meg kell érteniük, hogy a szavak számtalan módon kapcsolódhatnak egymáshoz, és ezáltal különböző értelmük lesz. „A robot dolga, hogy megértse a nyelv minden apró finomságát” – mondja Hausman.

A mesterséges intelligencia-fejlesztés az elmúlt években elsősorban arra koncentrált, hogy hatalmas szövegmennyiséget tápláljanak a könyvekből vagy az internetről a nagy gépi tanuló modellekbe, és így lenyűgöző nyelvi képességeket alakítsanak ki.

Az OpenAI GPT-3 szöveggenerátora például

képes összefoglalni egy szöveg tartalmát, vagy válaszolni az azzal kapcsolatban feltett kérdésekre, sőt, még arra is, hogy egy adott témáról összefüggő cikkeket írjon, vagy meggyőző beszélgetést folytasson.

A robotikai labor ezeket az eredményeket a fizikai cselekvések világába szeretné átvinni. A Hausman által bemutatott robotot a Google legerősebb nyelvi modellje, a PaLM működteti. Ehhez kapcsolták az Everyday Robots hardverét. Ez a cég a Google ernyővállalatából, az Alphabetből nőtt ki.

Olyan új programot dolgoztak ki, amely a PaLM szövegátalakító képességét használja arra, hogy lefordítson egy kimondott mondatot vagy utasítást olyan cselekvéssorozatra, amelyet a robot végre tud hajtani. A robot a fizikai cselekvéseket egy külön kiképző programmal tanulta meg, amelynek során emberek távirányítással mozgatták, és megmutatták neki, miként kell például tárgyakat felvenni.

Ugyanakkor azt a Google kutatói is elismerik, hogy a robotuknak még sok hiányossága van. Ha például megváltoznak a fényviszonyok, vagy odébb tesznek egy tárgyat, az megakadályozhatja az eszközt, hogy az elvárásoknak megfelelően ragadjon meg valamit, holott az embereknek ez magától értetődő lenne.

Bár a gyakorlatban már léteznek magasabb szintű mesterséges intelligenciával működtetett ipari robotok, amelyek például képesek megkülönböztetni egy gyárban a kész terméket a selejttől, a lenyűgöző hatású demonstrációk gyakran csak korlátozott körülmények között működnek.

Ennek ellenére a Google mellett a riválisok is élénken foglalkoztatja, miképp hasznosulhat a mesterséges intelligencia a robotikában.

Tavaly szeptemberben az Amazon mutatta be a Google robotjánál sokkal gyengébb képességű Astrót, nemrégiben pedig bejelentették, hogy meg akarják vásárolni az iRobot céget, amely a népszerű Roomba robotporszívót gyártja. Elon Musk pedig megígérte, hogy a Tesla épít egy humanoid robotot. Igaz, mivel utóbbi terv részletei homályosak, az sem kizárt, hogy csupán egy munkaerő-toborzási trükkről van szó.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: