JÖVŐ
A Rovatból

A darwini törvényeket máris felülírta a mesterséges intelligencia – interjú Pierre Baldi professzorral

A nemzetközileg elismert kutató szerint a mesterséges intelligencia veszélyei valósak, de segítségével megfejthetjük az univerzum titkait is.

Link másolása

Van annak már 55 éve, amikor Rómában, a Lycée Chateaubriand iskolában együtt fociztunk egy vöröses hajú, csupa szeplő sráccal, aki nemcsak a pályán tűnt ki, hanem a tanulmányokban is évfolyamelső volt. Ma Pierre Baldi a számítógép-tudomány nemzetközileg elismert kutatója, a kaliforniai Irvine Egyetem (UCI) professzora, akinek szakterülete a mesterséges intelligenciák (AI) alkalmazása a természettudományokban. Több mint öt évtized után láttuk-hallottuk egymást először a zoomon keresztül, és a régi szép idők felidézése után rátértünk korunk talán legégetőbb tudományos-technológiai kérdésére.

- Ön azon tudósok közé tartozik, aki az AI előnyeire, nélkülözhetetlenné vált szerepére hívják fel a figyelmet. Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni a világméretű aggodalmakat, amelynek olyanok által az élére, mint Elon Musk vagy Yuval Harari. Ön szerint valósak ezek a félelmek?

- Igen, a helyzet nagyon komoly. Tudatában kell lennünk a valós veszélyeknek, és határozott döntéseket kell hoznunk azért, hogy a dolgokat a lehető legjobb irányba tereljük, amíg még megtehetjük, amíg nem csúszik ki az irányítás a kezünkből. Bízom abban, hogy lehet olyan szabályozásokat hozni, amelyeket a tudósok, a gyártó cégek egyöntetűen elfogadnak. Már vannak ilyen törekvések az Európai Unióban, az Egyesült Államokban, de globális erőfeszítésekre van szükség. Mivel a mesterséges intelligenciák potenciális fenyegetést jelenthetnek az emberiségre, egyesült erővel kell fellépni a veszélyei ellen.

- Az ezredforduló után jelent meg könyve a Széttört én: a természetes evolúció vége (The Shattered Self: the End of Natural Evolution) című könyve, amelyben biotechnológia és számítógép-tudomány jövőbeli lehetőségeiről elmélkedett. Ma azt hallani, hogy az AI semmissé teheti a darwini törvényeket...

- Igen, ez a változás máris bekövetkezett bizonyos értelemben, hiszen a modern tudomány több területen is belenyúlt a természetes fejlődésbe. Valóban úgy történt, ahogy 20 évvel ezelőtt leírtam, hogy a fejlődés ezen a két területen lehetővé teszi, hogy önmagunk számtalan variációjával kísérletezzünk. És a mesterséges intelligenciákkal még a mai lehetőségeken is túlmehetünk...

- Az Ön által vezetett Genomikai és Bioinformatikai Intézet munkatársai a gépi tanulás technológiáját használják fel biológiai problémák megoldására. Melyek a legfontosabb kutatási területek?

- Ez a technológia gyakorlatilag valamennyi tudományág, köztük a fizika, a kémia, a biológia és az orvostudomány előrelépését segíti. Az orvostudományban például használható a molekuláris elemzésekhez, a gyógyszerek kifejlesztéséhez, az elektronikus orvosi adatok feldolgozására, de akár egy ország lakossága egészségi állapotának felmérésére, láttuk ezt a Covid esetében. Legalább olyan pontos, mint az emberek, néha pontosabb, és természetesen gyorsabb. Rövid idő alatt képes nagyon nagy adatmennyiségből tanulni, vagy orvosi felvételekből, röntgenből, MRI-ből, ultrahangból következtetéseket levonni, rákos daganatokat észlelni, génelemzést végezni, ezzel segítve a pontosabb diagnosztizálást. A jövő egy olyan kórház, amelyet a mesterséges intelligenciák irányítanak. Nem helyettesítik az embereket, hanem együtt dolgoznak velük minden szinten.

- Láttam erről egy közelmúltbeli előadását. Ez már többé nem science-fiction.

- Néhány évvel ezelőtt már tisztában voltunk azzal, hogy óriási fejlődésnek indult az AI, de azt nem sejtettük, hogy mikor éri el azt a szintet, amikor már okosabb lehet az embernél. 30, de legalább 15 évre tippeltünk. Most a ChatGTP-vel elérkezett ez a pillanat. Egy olyan rendszer van a kezünkben, amelyet az emberiség teljes tudásával lehet kiképezni, és erre egyetlen egyén sem képes. Éppen ez okozza az aggodalmakat.

- Tavaly egy cikkük jelent arról, hogy molekuláris alapja lehet a napi biológiai óránk összezavarodásának, az úgynevezett cirkadián ritmuszavaroknak. Ez a felfedezés újabb nagy lépés lehet a személyre szabott gyógyításban.

- Meg kell értenünk, hogy életünket a cirkadián ritmus irányítja. Olyanok vagyunk, mint a robotok: mindennap felkelünk, eszünk, dolgozunk, este lefekszünk, aztán másnap minden kezdődik elölről. Úgy is mondhatjuk, hogy ennek a ritmusnak a rabszolgái vagyunk anélkül, hogy ennek tudatában lennénk, éppen ezért nem is foglalkozunk vele kellőképpen. Ha pedig túlságosan hangosan lázadunk ellene, akkor rövid úton meghalunk – mint a rocksztárok. A cirkadián ritmus már molekuláris szinten is meghatározza életünket, ha ezt jobban megértjük, jobban tudjuk a zavarait diagnosztizálni és a gyógyítás is könnyebb lesz. Ha ma felírnak egy gyógyszert, az orvos azt mondja, az ebéddel vegyük be. Csakhogy ezzel nem veszik figyelembe napi ritmusunk kilengéseit, és azt, hogy ezek a kilengések mennyire befolyásolják a gyógyszer hatását. A személyre szabott molekuláris vizsgálattal hatékonyabbá lehet tenni a gyógyszert, esetleg még a mellékhatásokat is ki lehet kerülni. Ebben is nagy segítségünkre lehet a mesterséges intelligencia.

- 2021-ben jelent meg a Mélytanulás a tudományban (Deep Learning in Science) című könyve, a mesterséges intelligenciák és természettudomány kapcsolatának fontosságáról. Ennek egyik fontos gondolata, hogy a mélytanulás az univerzum legmélyebb titkaival is összefügghet.

- Az egyik ilyen titok természetesen a tudatosság, nemcsak a gépek és az agy vonatkozásában, hanem az is, hogy van-e tudatosság az univerzum fejlődésében. De még fontosabb ez a kapcsolat a fizikával. A mai fizikában két elmélet uralkodik: az általános relativitás és a kvantummechanika. Mindkettő nagyon jó, bármit előre lehet jelezni velük, de együtt mégsem működnek igazán, miközben vannak hiányzó láncszemek az univerzum alapvető törvényei között. Ezért próbálkoznak a fizikusok olyan kísérletekkel, mint amit a CERN Nagy Hadronütköztetőjével végeznek. A részecskék ütközéséből származó több száz millió adatot a mélytanulás tudja elemezni. De így lehet tanulmányozni a világegyetemből érkező képeket, akár szubatomikus szintig lebontva.

- 2019-ben egy mélytanulási kísérletet végeztek a Rubik-kockával. Miért alkalmas ez a híres magyar logikai játék az ilyen tesztelésre?

- A mesterséges intelligenciák sokáig érzékelhető adatokat vizsgáltak: képeket, hangokat, szövegeket. A következő szint azonban már a gondolkodásé, a matematikáé. A kutatók játékokkal kezdtek dolgozni, mint a sakk, vagy a Go. Ezért próbálkoztunk a Rubik-kockával, amelyben minden a szimmetriáról szól. Arra voltunk kíváncsiak, hogy az AI képes-e megtanulni a Rubik-kocka megoldását.

- Ön nagy zenerajongó, még gyermekeinek második „keresztneve” – Jazz és Melody – is erről árulkodnak, hobbija pedig a flamenco gitározás. Mit gondol, a mélytanulás életet adhat-e új Mozartoknak vagy Beatles-eknek?

- Ebben biztos vagyok. A generatív AI, amely az elmúlt évtizedben indult rohamos fejlődésnek, már tud képeket, szövegeket és zenét is alkotni. Ezeknek a minősége még nem túl magas szintű, de a fejlődés tempóját látva el lehet képzelni, hogy zseniális alkotások is születhetnek majd, tán előbb, mint gondolnánk.

Baldi professzor sokat utazik, világszerte tart előadásokat. Bevallja, hogy bár ismer számos magyar kutatót és nagy tisztelője a magyar matematikai hagyományoknak, valamint a palacsintának, még soha nem járt hazánkban, de mostanában körvonalazódik egy budapesti útja is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: