5 környezetbarát újévi fogadalom
Az elmúlt évek valószínűleg sokunk számára hoztak új felismeréseket, tanulságokat, és remélhetőleg olyan új szokások beépülését is a mindennapjainkba, amelyek a környezetünk javára válnak. A következő ötletek és inspirációk többsége csak kis változtatást kíván a részünkről, mégis óriási lépést jelenthetnek egy fenntarthatóbb jövőért — nem utolsósorban pedig a pénztárcánknak is jót tehetnek.
Az új év kezdete sokaknak ad új lendületet, ilyenkor könnyebben fogadkozunk, tervezünk, változtatunk. Ha te is az a típus vagy, aki az új évet új célokkal indítja, miért ne vehetnéd be az új szokásaid közé azokat is, amelyek a környezetünk megóvásában is segítenek? Adunk néhány tippet, hogyan érdemes elkezdened a "zöld" életmódot. Aztán már csak az a fontos, hogy ne add fel már februárban az újévi fogadalmaidat!
Hús nélkül nem is étkezés az étkezés – maradt ránk régről. Csak a hústartalmú ételektől leszünk erősek, azokban van csak energia, amitől jól működünk. Férfiember nem élhet zöldségen. A zöldségeknek nincs is ízük, egy valamirevaló étel karakterét a benne lévő hús adja. Az már régóta kiderült, hogy ez az életmód nem fenntartható hosszútávon, szerencsére rengeteg alternatíva közül válogathatunk.
Hogy sokan a környezet és a szervezetük kímélése miatt (vagy lelkiismereti okokból) teljesen elhagyják a húst, érthető – de ez nem lehet mindenki célja. Azonban már az is nagyon sokat segít, ha heti 1-2 nap húsmentes étkezésre szavazunk. Vagy ha valamelyik főétkezésből rendszeresen elhagyjuk a húst. Vagy ha elhatározzuk: általában is kevesebb húst eszünk, azt viszont felelős helyekről szerezzük be, illetve a feldolgozott húskészítmények vásárlását csökkentjük.
Nagyon is kifizetődő időt szánni arra, hogy megtervezzük a heti egy-két húsmentes nap menüjét, és látni fogjuk: a lehetőségeink végtelenek. Zöldségekből, zöldségkészítményekből, gyümölcsökből, magokból, rizsből, gabonából vagy tésztából olyan fejedelmi, laktató és mennyei ízű ételeket készíthetünk, amilyeneket csak akarunk. A szervezetünket is tehermentesítjük a húshagyó napok beiktatásával, és egy fenntarthatóbb, élhetőbb élet alapjait is letesszük egyúttal.
Keresd a fából, a könnyen lebomló vagy újrahasznosított anyagból készült berendezési tárgyakat, ha pedig a lehető legfenntarthatóbb megoldások érdekelnek, válaszd a bambuszt. Ugyan hosszú életű, mégsem él örökké, és nagyjából kettőtől hat év telik el az ültetéséről a betakarításáig. Viszonyítási alapul a fáknál ez a folyamat akár ötven évet is igénybe vehet. Természetesen nem kell azonnal kidobálnod az összes műanyag kerti széket, összecsukható asztalt vagy értelmezhetetlen dizájn darabot. Használd őket, amíg csak lehet – működnek vagy épek –, a legközelebbi vásárlásnál pedig legyen a célod a fenntarthatóság.
Magyarország azon 5 ország közé tartozik az Európai Unióban, amelyben a legtöbb palackozott ásványvizet fogyasztja a lakosság. 1,5 milliárd műanyag palack évente! A legnagyobb nemzetközi gyártók csak Magyarországon ennyi PET palackot termelnek. Azok az üres palackok, amelyek nem kerülnek a szelektív gyűjtőedényekbe és onnan újrahasznosításra, mennek a többi szeméttel együtt a hulladéklerakókba vagy szemétégetőbe.
Ez környezetterhelő és pazarló is. Hazánkban a csapvíz kiváló minőségű és bátran fogyasztható, ez a legszigorúbban ellenőrzött élelmiszer. Az ivóvízbázisok többsége védett, amelyekből a járvány esetén is folyamatosan biztosítani tudja minden szolgáltató a jó minőségű ivóvizet. A lakásokba érkező csapvíz vitathatatlan előnye, hogy a nap 24 órájában rendelkezésre áll. Ha nem szívesen iszod a csapvizet, legjobb megoldás víztisztító berendezés vagy vízszűrő használata.
Új ruhadarab előállításához rengeteg vízre, vegyszerre, energiára van szükség, a gyártási technológiák szén-dioxid kibocsátása is jelentős. Nem csoda, hogy a divatipar jelenleg az egyik legkörnyezetszennyezőbb iparág a világon. Ráadásul minél több új ruhát gyártunk, annál több lesz a hulladék és a szemét is. A probléma óriási, de ezzel a kérdéssel is csak az utóbbi néhány évben kezdtek el tudatosan is foglalkozni világszerte.
A szekrényedből kikerülő ruha útja nem írható le egyetlen mondattal, hiszen már az sem mindegy, te mit teszel vele. A legfontosabb, hogy ameddig csak lehet, tartsd a ruhát a körforgásban: cseréld el, add tovább (az adománytól az eladásig bármi szóba jöhet), alakíttasd át, ajándékozd olyan alkotónak, aki újraálmodja (ez az upcycling). Ezeket a folyamatokat akadályozza, hogy a bennünket elárasztó termékek egyre silányabb minőségűek. Ha semmit nem tudsz vele kezdeni, akkor jöhet szóba textilgyűjtő konténer, amelyek hollétéről a városod önkormányzata adhat tájékoztatást.
Környezettudatos döntést hozhatsz akkor is, ha szolgáltatót választasz. Rémlik, egy-egy ügyintézés során mennyi papírt raknak eléd, amiket alá kell írnod? Vagy hogy később papíron kinyomtatva megkapod az újabb aktuális dokumentumokat, postán elküldik neked. Ahol kikerülik a papíralapú ügyintézést, ott máris sokat tettek a környezetvédelemért. Neked csak annyit kell tenned, hogy a következő pontokra figyelj!
1. Ne kérj papír alapú kivonatot
2. Bankügyeidet intézd online
3. Fizess a kártyáddal
4. Ha készpénzt veszel fel ne kérd a bizonylatot
5. Ne költs többet annál, mint ami szükséges
Magyarországon is egyre több olyan céget találhatsz, akik igyekeznek kerülni a papírhasználatot. Élen jár ebben pénzügyi területen az Erste Bank is: 2018-hoz képest több mint 30 százalékkal mérsékelte másolópapír fogyasztását, csak tavaly 14 százalékkal esett vissza a felhasználás, amely már nem éri el az évi 90 tonnát. Lehetővé tették továbbá, hogy ügyfeleik az összes szokásos banki tranzakciót elektronikusan bonyolítsák, és online intézhessék az ügyleteket.
A fenntartható jövőről szól az Erste Bank karácsonyi kisfilmje!
Az Erste Bank új karácsonyi filmje egyszerre megható és tanulságos: a klímaváltozással foglalkozik és a családok mindennapi életéből vett ismerős helyzetek segítségével mutatja be, hogy egyetlen apró cselekedettel is sokat tehetünk a jobb jövőért. Takarékoskodni a vízzel, szelektíven gyűjteni a szemetet, és biciklizni autózás helyett – minden a felelős viselkedésről szól, hogy élhetőbb jövőt teremtsünk a gyermekeinknek. A reklám azt meséli el, hogy egy leendő apát hogyan késztet fenntartható cselekvésre, ha születendő gyermekére gondol.
Nézd meg a kisfilmet itt:
A cikk az Erste Bank támogatásával készült.