Egyre ellenállóbbak a baktériumok az antibiotikumos készítményekkel szemben, így eljöhet az időszak, amikor a betegségeket okozó baktériumokra már nem hatnak a gyógyszerek - írja a Metro, akik hozzáteszik: ez a rémálom-forgatókönyv sokak számára már a valóság.
Noha az antibiotikumok létjogosultsága vitathatatlan a modern orvostudományban, ezek indokolatlan, vagy helytelen használata úgynevezett antibiotikum-rezisztenciához vezethet. Egy antibiotikum-krízis előtt állunk, és valós annak kockázata, hogy a gyógyszerek nem fognak működni, és a probléma évente milliókat ölhet meg.
A WHO korábbi jelentése szerint ha nem sikerül visszaszorítani az antibiotikumok túlzott használatát, annak súlyos következményei lehetnek világszinten. A baktériumok egyre inkább immunisak gyógyszereinkre.
"Van egy szalmonella törzs, amelyet az Egyesült Államokban találtak, és amely már teljesen gyógyszer-rezisztens"
- mondja Peter Gibson, egy brit, antibiotikumokat kutató intézmény szakértője. „Az antibiotikumok egyáltalán nem működnek vele szemben - teszi hozzá.
Túlzottan sokszor használtuk az antibiotikumokat, és valójában ez a probléma. A testünkben lévő baktériumok megváltoztak és rezisztenssé váltak a gyógyszer ellen. 2000 és 2015 között az antibiotikumok felhasználása 65%-kal növekedett.
"A legtöbb országban a felhasznált antibiotikumok száma csökkent, vagy nem sokat emelkedett az elmúlt néhány évtizedben" - mondta Dr. Klein a Metro.co.uk-nak. "Ám sok alacsony- és közepes jövedelmű országban az antibiotikum-használat megnőtt, nagyrészt a gazdasági fejlődésnek köszönhetően" - tette hozzá.
Lapozz a továbbiakért:
Mi is beszámoltunk róla: gázrobbanás történt egy 12 emeletes eperjesi panelházban pénteken, 12 óra után.
A robbanás szlovákiai hírforrások szerint a 9. és a 12. emelet között történt, az SME pedig úgy tudja, hogy az első robbanás után több, kisebb utórobbanást hallottak.
Az emeleteket összekötő lépcső összeomlott, a lakók egy része az épületben rekedt.
Eddigi információink szerint 5 ember halt meg a balesetben.
"Alena Krčová, a mentősök szóvivőjének tájékoztatása szerint legalább 40-en megsérültek, minimum kilenc személyt kórházba szállítottak. Többségében fej- és mellkasi sérüléseket szenvedtek, egyikük állapota sem súlyos. A szóvivő hozzátette, az áldozatok száma még nőhet" - írja a Parameter.sk.
VIDEÓ: A környék a gázrobbanás után:
Mi is megírtuk: egy győri középiskolában
egy 17 éves fiú megkéselt egy 51 éves tanárnőt.
Oláh Attila, a győri Petz Aladár Megyei Oktatókórház orvosigazgatója az eset után elmondta, hogy a megszúrt tanárnő állapota stabil, nincs életveszélyben, megfigyelés alatt van. Több késszúrás érte, egyebek mellett a hátán, de sérült az alkarja is, amelyet később műteni kell.
Az első hírek szerint a fiú azután támadt a tanárára, miután az hármast adott a dolgozatára. Ezután a fiú a tanári székben ülve várta meg a kiérkező rendőröket.
"A fővárosban megint akadozik a végtag törött sérültek ellátása, ugyanis a Honvéd kórház sürgősségije péntek óta nem fogad ilyen beteget. A mentőknek így a másik három – a Dél-Pesti Centrum kórház Merényi telephelye, a Szent János és a Péterfy baleseti központja – között kell szétosztani a csúszós úton elesett sérülteket" - írja a Népszava.
A lap hozzáteszi:
"Úgy tudjuk, a Péterfy baleseti központja előtt a déli órákban már 13 mentőautó várakozott arra, hogy átvegyék tőlük a sérülteket.
A kocsik hosszas várakoztatása további fennakadásokkal járhat, hiszen a Közép-Magyarországi Régióban és a fővárosban amúgy is kevesebb mentő, mint amennyi segélykérés van."
Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetője csütörtökön egyébként arról beszélt egy konferencián, hogy a sürgősségi ellátással minden rendben van. Azt is mondta, hogy "senki nem hitte el, a hozzáértőket leszámítva nagyon kevesen, hogy meg lehet szervezni a sürgősségi betegellátást".
A fentiekkel kapcsolatban megkérdeztük a Honvédkórházat, ha válaszolnak, frissítjük cikkünket.
FRISSÍTÉS: a kórház a 444.hu-nak azt írta, a II. progresszivitási szintű, tehát más kórházak által is biztonsággal ellátható betegek fogadását a kórház átmenetileg - legfeljebb 2019. december 6-án 20 óráig - felfüggesztette. Ezt azzal indokolják, jelenleg is 19 súlyos sérült ellátása van folyamatban. Ugyanakkor a "pánikkeltést" visszautasítják.
A Mentőszolgálat kommunikációs vezetője, Győrfi Pál azt közölte, a végtagsérültek ellátására négy kórház is készen áll (János, Merényi, Péterfy, Uzsoki),
a mentőknek nincs tudomása ellátási zavarról, anomáliákról.
A csúszós utakon ma az átlagosnál többen szenvedtek kisebb-nagyobb sérüléseket, az ellátásuk azonban folyamatosan, fennakadás nélkül történt és történik.
"Én úgy tudom, hogy előre kitervelt volt,
több embernek is mondta, de viccnek vették és nem vették komolyan a gyereket, egyáltalán.
Úgy gondolták, hogy ez csak egy jó poén, de végül tragédia lett belőle." - mondta az RTL Híradónak egy kollégista a Jedlik Ányos Szakközépiskolában történt támadásról.
Az iskola 17 éves diákjai többször is megszúrta tanárnőjét az osztálytársai szeme láttára. A diákok szerint a fiú egy rossz jegy és az osztályfőnöke tanítási módszerei miatt támadhatott. "Csak az utolsó csepp volt neki a pohárban, hogy hármast kapott." - mondta egyikük.
Ez az első órán történt. Három órával később pedig már utalásokat is tett arra, mire készül.
"Azt mondogatta óra előtt, hogy nem kell tanulni, meg, hogy meg van a biztos terve és, hogy ne nagyon készüljenek, mert, hogy ő majd elintézi."
Az RTL Híradónak nyilatkozó szakember azt mondta: személyiségzavara lehet a fiúnak. "A szúrás után beült nyugodtan abba a tanári székbe. Én úgy tudom elképzelni, hogy most a börtönben ül és nézi a plafont és várja, hogy na gyerekek mit csináltok ti velem? Én úgy érzem, hogy ennek a hátterében szociális probléma van, hogy nem érdekli pontosan mi is történt. Ő megtette azt, amit akart."
A támadó a társai szerint jó tanuló. Mindenki csendesnek és visszahúzódónak ismeri, aki a kollégiumi életben sem volt aktív. A tanárnőt a hátán és a karján sebesítette meg.
Az RTL úgy tujda, az asszony már jobban van és nemsokára hazamehet a kórházból.
Az iskola fenntartója, a Győri Szakképzési Centrum azt közölte: hogy a történtek miatt ma minden évfolyamnak osztályfőnöki órával kezdődött a tanítás. Abban az osztályban, ahol a késelés történt egész nap pszichológus beszélget a diákokkal. A késelő letartóztatásáról holnap dönthet a bíróság.
VIDEÓ: az RTL riportja