Pénteken tartották a Párisi Udvar Hotel Budapest szálloda hivatalos megnyitóját.
A több mint 100 éves műemléképület felújításának 13 milliárd forintot meghaladó beruházásához az Eximbank 8,2 milliárd forintos hitelt nyújtott.
Schwindt-Kiss Andrea, a Párisi Udvar Hotel Budapest igazgatója azt mondta, az épület mindig kiemelt helyet foglalt el Budapest életében. Felújítása 2014-ben kezdődött, és a benne létesített ötcsillagos szállodát a Mellow Mood Hotels üzemelteti.
A hotelt korábban már mi is bemutattuk ebben a cikkünkben:
A hivatalos megnyitón Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter elmondta, hogy a tavalyi turisztikai rekordév volt, és az idén is megdől minden turizmussal kapcsolatos rekord.
Beszélt arról is, hogy Budapest az európai turisztikai célpontok élvonalába tartozik, és Magyarország gazdasága ma már európai szinten is kimagasló teljesítményt nyújt, amiben a turizmusnak kiemelt szerepe van.
Budapest az európai turisztikai célpontok élvonalába tartozik. A magyar főváros jelentős fejlődésen ment keresztül, és egyre nő az érdeklődés iránta, 5 év alatt 86-ról 147-re nőtt például azoknak a városoknak a száma, ahonnan Budapest közvetlen légi járattal elérhető.
Szijjártó Péter azt mondta, hogy Budapest a világ egyik legbiztonságosabb fővárosa, Magyarország a világ egyik legbiztonságosabb országa, a biztonság egyre fontosabb érték lett.
Szerinte rendkívül fontos, hogy a fővárosban minél több színvonalas szálláshely legyen. A kínálat most újabb szállodával bővült, amely hozzájárul Budapest szállodai színvonalának emelkedéséhez és a dinamikus fejlődéshez is.
Szijjártó Péter azt is mondta, hogy elismerés illeti a szálloda üzemeltetőit, akik 12 szállodát üzemeltetnek Budapesten és több mint 600 embert foglalkoztatnak.
Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója elmondta, tavaly az ország lakóinál másfélszer több turista fordult meg az országban, ez a lendület idén is folytatódik. Idén Budapest Európa legjobb úti célja lett Barcelonát megelőzve. A magyar turizmus aranykorát éli - mondta.
A most megnyílt szállodáról elmondta: az ismét Budapest ikonikus épülete lett, önmagában turisztikai attrakció, visszakapta régi pompáját.
Lapozz még több fotóért!
„Te jártál már a Nyugatiban a Királyi váróban?” – kérdeztem nemrég az egyik ismerősömet. „Hol?” - kérdezett vissza. „A Nyugatiban van Királyi váró? Mióta?”
Mint kiderült, sokan nem tudnak ennek a különleges helynek a létezéséről.
Akad, aki nap mint nap elmegy a Nyugati pályaudvaron egy titokzatos türkiz ajtó mellett úgy, hogy rá sem pillant.
Pedig érdemes egy percre megállnotok a rohanásban, szemügyre vennetek, és megkeresni fölötte a feliratot: Viribus Unitis. Ez a bejárata annak a váróteremnek, ahol Erzsébet királyné és Ferenc József töltötte az időt a vonat indulásáig.
Most megmutatjuk nektek a titkos szobákat, amelyeket csak bizonyos alkalmakkor tartanak nyitva.
A pályaudvar felőli bejáratnál olvasható latin nyelvű felirat, a „Viribus Unitis” Ferenc József egyik uralkodói jelmondata volt, magyarul azt jelent: „Egyesült erőkkel”.
Ez a mottó volt olvasható egyes, Ferenc József uralkodása alatt kiadott latin nyelvű (osztrák kiadású) pénzérmék peremén, és ezt a nevet – SMS Viribus Unitis – viselte az Osztrák-Magyar haditengerészet 1911-ben épült Tegetthoff-osztályú csatahajója, valamint egy első világháborús osztrák–magyar kitüntetés.
A Nyugati pályaudvart az 1870-es években építették, azelőtt egy indóház működött a jelenlegi épülettől nem messze. Innen indult az első magyarországi vasútvonal, ami Pest és Vác között épült ki. Később a terület rendezése, a körút kialakításának tervei és a pályaudvar építése miatt lebontották.
Az új pályaudvar terveit az osztrák August W. De Serres építész és a francia Eiffel-iroda tervezte, a pályaudvar csarnokáthidaló vasszerkezete az Eiffel-iroda munkatársának, Seyrig Theofilnak a munkája, a társtervező Bernárdt Viktor volt. A többféle stílus (román, gótikus, reneszánsz) elemeit ötvöző, kecses és légies összhatást nyújtó épületegyüttes 1877-ben készült el.
A pályaudvar központi épületének részeként alakították ki Ferenc József osztrák császár és magyar király, valamint felesége, Erzsébet királyné, a magyarok imádott Sisije számára a Királyi várótermet.
„A vasúttársaságok az uralkodók, állam- és kormányfők és kíséretük számára a speciális vasúti kocsik, vonatok mellett egyedi várótermeket is építettek” – írja Vörös Tibor a Sínek világa blogban. „Ezeket általában a felvételi épület olyan, kevésbé forgalmas részén helyezték el, ahol a biztonsági követelményeknek megfelelő közvetlen peron- és közúti kapcsolat is kialakítható volt. A helyiségcsoport belsőépítészeti kialakítása az uralkodói pompa követelményeinek megfelelő, gazdagon díszített belső miliőt teremtett, nemes anyagok felhasználásával készített fal- meg padlóburkolatokkal, gipszstukkókkal és díszítő falfestésekkel, óraszekrényekkel, kandallókkal, falfülkékben elhelyezett szobrokkal, valamint nagy tükörfelületekkel.”
Annak idején a Keleti pályaudvaron is volt királyi váró, ez jelenleg teljesen átalakítva, a Railjet várójaként, illetve üzleti váróteremként üzemel. Egy másik érdekesség, hogy a Kőbánya-Teherpályaudvar és Kőbánya felső közötti összekötő vágányt Királyvágánynak is hívták, mert ezen jártak az udvari vonatok Pest és Gödöllő között. Gödöllőn a Királyi váró külön épületben kapott helyet.
A Nyugati pályaudvaron az uralkodói váró három főhelyiségből áll: a fogadóterem (ez a legnagyobb), az Erzsébet-terem, valamint a Királyi tárgyaló. Ezeket egészítik ki a mellékhelyiségek és a nyárikert.
A türkiz ajtón belépve a fogadóteremben ez a látvány tárul elénk - jobbra Sisi szobája
A bejárat mellett Széchenyi István és Baross Gábor mellszobrát láthatjuk
A bejárat fölött a magyar címer látható
Sisi szobájának mennyezete
A Királyi váróterem a nyári kertből
A fogadóterem falait azoknak a vármegyéknek a címerei díszítik, amelyekbe a pályaudvarról 1877-ben vonatok indultak: Arad, Máramaros, Heves, Bihar, Fehér, Pozsony, Szolnok, Trencsén. Középen Budapest Székesfőváros címere látható.
A második világháború alatt a szőnyegbombázások és Budapest ostroma miatt az épület megsérült, de fennmaradt. Teljes körű felújítása 1984-ben történt.
Bár a kandallók a várószobákban nem üzemelnek, eredeti állapotukban maradtak fenn.
A bejárat jobb- és baloldalán látható Ferenc József- és Erzsébet-mellszobor helyett ma Széchenyi István és Baross Gábor mellszobra látható.
Az Erzsébet terem falát díszítő freskók görög mitológiai jeleneteket ábrázolnak. Jelenleg a terem felújításra szorul, de mostani állapotában is nagyon szép.
Ma a Királyi váróba nem lehet csak úgy belépni. Olyan alkalmakkor nyit ki, mint amilyen idén a Múzeumok Éjszakája volt. Itt várhatják az indulást a MÁV Nosztalgia egyes élményvonatainak vendégei és itt várakozhattak tavaly ősszel a Velence-Simplon Orient Expressz utasai.
Köszönjük a cikk megírásához nyújtott segítséget a MÁV Magyar Államvasutak Zrt. Kommunikációs Igazgatóságának.
Budapest egyre inkább az egyik fő európai úticéllá válik, különösen télen, amikor Magyarország fővárosa igazán életre kel - írja a CNN a cikkében, amelyben Budapestet a legszebb európai városnak nevezik a téli időszakban.
Szerintük Budapest egy klasszikus karácsonyi filmbe illő látványt nyújt a hangulatos téli atmoszférájával és a romantikus építészeti alkotásaival. A gazdag kultúrával és hagyománnyal rendelkező fővárosban nem csak úgy érzi magát az ember, mintha egy mesében lenne, hanem úgy is néz ki.
A szezonális élvezetek sora a világ minden tájáról idevonzza a látogatókat a "Duna gyöngyéhez", akik mind át akarják élni ezt a varázslatos élményt. A karácsonyi vásárok és a szabadtéri korcsolyapályák is is hozzájárulnak a tökéletes téli csodaország megteremtéséhez, míg a helyi gyógy- és termálfürdőkben még télen is a szabadtéren lehet fürdőzni.
Az amerikai oldal ezután fel is sorol 10 dolgot, amit érdemes Budapesten csinálni télen.
1. Karácsonyi vásárok
Fotó: Mervai Márk
A CNN szerint a közép-európai karácsonyi vásárok olyanok, mint az álom, de Budapest kiemelkedik mind közül. Lehet forralt bort szürcsölni, hagyományos magyar ételeket enni, és kézműves alkotásokat venni, az egész pedig
egy "autentikus magyar karácsonyi élményt ad, amit soha nem lehet elfelejteni".
Kiemelik azt is, hogy a Vörösmarty téri vásár az egyik legnépszerűbb Közép-Európában, ahol például lángost, kürtős kalácsot és helyi kolbászokat is lehet kóstolni. A Szent István Bazilikánál lévő vásárban pedig számtalan édesség, sütemény és karácsonyi ajándéknak való várja a látogatókat. Azt is előnynek tartják, hogy mindkét helyszínen ingyenesen lehet látogatni a standokat.
2. Városligeti Műjégpálya
Fotó: Mervai Márk
A cikk szerzője szerint ez a régió, ha nem Európa leghíresebb, és egyben a kontinens egyik legrégebbi és legnagyobb korcsolyapályája. Kiemeli, hogy a Városligeti-tó medre nyáron csónakázó tóként funkcionál, télen viszont korcsolyázni lehet rajta, ráadásul gyönyörű környezetben, mivel a Vajdahunyad Várával szemben áll, nem messze van a Hősök tere. és a Széchenyi fürdő is egy köpésre található.
3. Fényshow a Bazilikánál
Fotó: Mervai Márk
Azt írják, a Szent István Bazilika egy gyönyörű építészeti alkotás, de a látványos fényshow még szebbé varázsolja.
"Lélegzetelállító és korszakalkotó. Ez egy kötelező látnivaló, ha az ember Budapesten jár."
4. Gyógy- és termálfürdők
A cikkben emlékeztetnek rá, hogy Budapestet a fürdők városának is nevezik, mivel 118 természetes termálforrás található itt. Szerintük a török fürdők elképesztően gyönyörűek, világszerte híresek pihentető és gyógyhatású vizükről. De a Széchenyi fürdő is egy semmihez sem hasonlítható élményt nyújt télen a szabadtéri medencéivel. Ajánlják még a Rudast, a Gellért fürdőt, a Szent Lukács Gyógyfürdőt, a Király Fürdőt és a Palatinust is.
5. Magyar Állami Operaház
"A lenyűgöző épületet rendszeresen alkalmazzák helyszínként blockbuster filmekben, és mára már egy ikonikus nemzeti kinccsé vált.
Évente több ezer látogató érkezik Budapestre, hogy megcsodálhassa az Operaház szépségét, a szerencsésebbek pedig jegyet is tudnak venni egy előadásra" - írják.
Ha belefutottatok már a Szelfi Múzeum nevébe az elmúlt egy évben, biztos hogy néztetek egy nagyot. Vagy az is lehet, hogy azonnal kiröhögtétek az egészet.
SZELFIMÚZEUM? Jól értem? Bemegyek, és fotókat készítek magamról? Ez a lényeg?
Ez!
És ha azt hinnéd, hogy ez elsősorban gyerekeknek készült, baromi nagyot tévedsz.
A felnőttek pont olyan lelkesen fotózkodnak a színes banánokkal, vagy a cukorkával töltött medencében.
(Itt éppen Gangel Lilla és Koltai Balázs, a hely tulajdonosai lubickolnak az első helyen.)
Hiszen lássuk be, manapság igen fontos szerepet tölt be az életünkben a képalkotás. Szeretünk szép és izgalmas fotókat feltölteni magunkról a netre, és egy hely, ahol minden úgy van kialakítva, hogy különleges képet készíthessünk magunkról, nem is olyan buta ötlet.
Igazolja ezt az is, hogy az első, 2018-ban létrehozott Museum of Sweets and Selfies akkora sikert aratott, hogy kevesebb mint egy évvel utána, tegnap este már meg is nyitották a másodikat, a Museum of Sweets and Selfies - Bubblest.
A második létesítmény jóval nagyobb, 1000 négyzetméteres lett. Ráadásul az egyedi installációk, szobrok és festmények magyar művészek keze munkáját dicsérik.
"Ami a dizájnt illeti, érdekelt, hogy meddig lehet kitolni a stílushatárokat, hogy azok mégis megférjenek egymás mellett és harmóniát teremtsünk úgy is, hogy olyan formákat, színeket, vonalakat kombinálunk, amiknek elsőre nincs sok köze egymáshoz.
Ötvöztük a modern, realisztikus formákat az álomszerűséggel, a 19. század eleji stílust a modern, minimál világgal. A pasztell színeket a harsányakkal. Mivel az egyik kedvencem, ösztönösen emeltem a stílusmasszába a szecessziót, amelynek ívei kellemesen törik meg a modern szögletességet, mozgalmasságát, viszont jól nyugtatják a kiszámítható, nagy felületeket befedő monokróm terek” - mondta Gangel Lilla, a múzeum megálmodója és kreatív vezetője.
Na de lássuk a kattintásra ösztönző tereket.
Pénteken avatják fel az új Puskás Arénát. A kapunyitás 16 órakor lesz, az Uruguay elleni mérkőzés 19 órakor kezdődik, de már most közreadtak néhány képet arról, hogy néz ki belülről a létesítmény.
Előzetesen itt írtunk arról, milyen forgalomkorlátozásokra lehet számítani a rendezvény miatt a környéken, illetve hogy nézőként hogyan ajánlatos érkezni.
Az avatóhoz egy kis beharangozó videó is készült többek között Orbán Viktor, Dzsudzsák Balázs, Csányi Sándor MLSZ-elnök és Hajdú B. István kommentátor főszereplésével:
Ilyen lett belülről az aréna (MTI/Ilyés Tibor):