HÍREK

Van egy falu, ahol bezárt a posta, a kocsma, és gyakorlatilag már semmi nincs - videó!

A legközelebbi város, ahol el lehet valamit intézni, az egyórányira lévő Dorog. Dohánybolt sincs a faluban.
Fotó: RTL - szmo.hu
2024. szeptember 09.



Az RTL készített egy riportot a Komárom-Esztergom megyei Úny faluról, ahol augusztus végén zárt be a postahivatal. Itt már kocsma sincs. A faluban így már csak a zöldséges és a kisbolt az a pont, ahol találkozhatnak az emberek.

A legközelebbi város, ahol el lehet valamit intézni, az egyórányira lévő Dorog. Dohánybolt sincs a faluban. Únyban évek óta érezhető a leépülés.

"Olyan, mintha azt akarnák elérni, hogy az emberek ne tudjanak egymással beszélgetni. Gyakorlatilag mindent tönkretesznek, ellehetetlenítik az embereket."

- mondta egy helybeli az RTL Házon kívül című műsorának.

Két megyével arrébb, a Nógrádi Kutasón mobil a posta, mobil a zöldséges, és nem ez az egyetlen kistelepülés, ahol gyakorlatilag már semmi sincs.

Itt az RTL teljes riportja Únyról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor hosszan válaszolt arra, miért nincs semmi köze ahhoz, hogy az apja gazdagodik a Budapest-Belgrád vasútépítésen
Ahogy korábban is fogalmazott már: nem foglalkozik üzleti ügyekkel. Mivel szerinte az államnak csak a megrendeléssel van dolga, nem rá tartozik, hogy ki hogyan valósítja meg a munkát.


Ahogy arról korábban mi is beszámoltuk, sajtótájékoztatót tartott Orbán Viktor Strasbourgban. Az eseményt megzavarta egy DK-s aktivista, önkormányzati képviselő, Gyekiczki Márton.

A miniszterelnököt a 444 is kérdezhette. Cinkóczi Sándor arra volt kíváncsi, hogy Orbán Viktor „miért nem tudja elválasztani a családja üzleti érdekeit az állami beruházásoktól.” Vagyis a Budapest-Belgrád vasútvonal felújításához miért az édesapja, Orbán Győző bányájából szállítják az építőanyagot. Az újságíró felemlegette, hogy a miniszterelnök korábban arról beszélt, megállapodása van arról, hogy apja nem vesz részt állami projektekben.

Orbán Viktor válaszában egy régi kommunikációs paneljét vette elő, miszerint nem foglalkozik üzleti ügyekkel. Mint fogalmazott: „Ez egy állami beruházás, amit nem az állam valósít meg, hanem magáncégek.”

Cinkóczi szerint azonban a hitelt a magyar állam vette fel, amit magyar embereknek kell majd visszafizetniük. Orbán azonban ragaszkodott ahhoz, hogy eddig sem foglakozott és ezután sem kíván foglalkozni azzal, hogy mit csinál egy magáncég.

„Minden út- és vasútépítést általában a világon és Európában az állam rendel meg. A kivitelezés pedig magáncégekre tartozik – és itt véget is ér az én dolgom, azzal én már nem foglalkozom. Nekem az a dolgom, hogy az a beruházás, ami létrejön – ez esetben vasút- és útépítés –, az jó legyen, fair legyen, a minősége rendben legyen” – fogalmazott a miniszterelnök. Hozzátette:

„Hogy hogyan és kik valósítják meg, az nem tartozik a kormányra, nem is akarok vele foglalkozni”.

Arra a kérdésre, hogy befolyásolja-e a döntéseiben, hogy a családjának anyagi érdekei vannak a beruházásban, azt válaszolta:

„Miután semmilyen döntést nem kell hoznom ebben a beruházásban, így egyáltalán nem befolyásol.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Kövér László egykori jóbarátjának fia zavarta meg Orbán Viktor sajtótájékoztatóját Strasbourgban
Gyekiczki Márton a DK szimpatizánsa, Gyurcsány Ferenc és Molnár Csaba is elismerően szólt róla. Édesapja a rendszerváltás idején a fideszes politikusokkal együtt indult, később az SZDSZ felé húzott.


Ahogy arról délután írtunk, Orbán Viktor strasbourgi sajtótájékoztatójának kezdetén váratlan incidens történt: egy kék pulóveres férfi berohant a terembe, és azt kiabálta: „Mennyiért árulta el a hazát?” A jelenet nem tartott sokáig, mivel a biztonságiak gyorsan közbeavatkoztak, és kivezették az illetőt. Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője szerint a férfit először Orbán emberei vezették ki a teremből, majd átadták őt az Európai Parlament biztonsági szolgálatának, akik később elengedték. „Most is itt van Marci velünk” – írta Molnár közösségi oldalán.

Az eset után kiderült, hogy az aktivista Gyekiczki Márton, a Szövetség Érdért frakció önkormányzati képviselője és a Demokratikus Koalíció tagja. Gyekiczki nem először került be a hírekbe: szeptember elején a kötcsei polgári pikniken játékpénzt szórt Orbán Viktor elé, ezzel is felhívva a figyelmet politikai kritikáira – emlékeztet a 444.hu.

Gyekiczki Márton édesapja, Gyekiczki András ismert szociológus és jogász volt, aki 2020-ban hunyt el 63 évesen. A Bibó István Szakkollégium egykori tagjaként még jó kapcsolatot ápolt a Fidesz alapítóival, különösen Kövér Lászlóval. Később azonban nem tartott a Fidesz politikai útján, hanem az SZDSZ mellett kötelezte el magát, ahol több vezető pozícióban is dolgozott: Kuncze Gábor alatt belügyminisztériumi kabinetfőnökként, majd Demszky Gábor mellett a Főpolgármesteri Iroda vezetőjeként tevékenykedett.

Gyekiczki Márton kötcsei akciója után Gyurcsány Ferenc is megemlékezett róla és édesapjáról egy posztban, amit azzal zárt: „Nem miattam politizál ez a kitűnő fiatal férfi, de jó látni, hogy a tisztesség öröklődhet.”

A volt miniszterelnök osztotta meg a videót a fiatalember akciójáról is:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Kiderült, hol találták meg az eltűntként keresett polgármestert
Megszólalt a polgármester egyik rokona.
FM. Kép: Facebook - szmo.hu
2024. október 08.



Mint mi is beszámoltunk róla, eltűntként kereste a rendőrség Kerekes Ildikót, Jenő polgármesterét. A rendőrségi körözés szerint a polgármester múlt szombaton tűnt el, kedden pedig már azt mondta az szmo.hu-nak a polgármesteri hivatal, hogy Kerekest megtalálták, és jól van, noha kórházba került.

Kerekest egy szegedi hotelben találták meg a rendőrök

írja a Blikk a település vezetőjének egyik rokonára hivatkozva. A lap szerint a rokon azt mondta a polgármesterről:

„Nem volt jól, ezért kórházba vitték.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hatalmas járatritkítás jöhet a HÉV-vonalakon – nincsen elég hadrafogható szerelvény, öregszik a járműpark
Különösen a csepeliek járnának rosszul, de a ráckevei és a gödöllői vonalakon is komoly problémákat és kényelmetlenséget okozhat az új menetrend bevezetése.


Drasztikus férőhelycsökkentés és járatritkítás várható a HÉV-vonalakon, ami komolyan érinti a ráckevei (H6), a gödöllői (H8) és a csepeli (H7) vonalakat. A MÁV–HÉV Zrt. kapacitásproblémái miatt, decembertől vagy legkésőbb január elejétől érvénybe lépő új menetrenddel 18-23 százalékkal csökkenhet a csúcsidőben elérhető férőhelyek száma. A járműállomány elöregedése és a karbantartás hiánya miatt a szolgáltatás színvonala egyre romlik, miközben a vonalak forgalmát semmilyen alternatív közlekedési megoldás nem tudja érdemben pótolni.

A helyzet az elmúlt években csak romlott: a HÉV-kocsik átlagéletkora már 50 év körül jár, az új járművek beszerzésére pedig továbbra sincs forrás. A most tervezett "A" és "B" menetrendi javaslatok közül egyik sem kecsegtet pozitív változásokkal: a ráckevei H6-os HÉV-en a csúcsidőben például a szerelvények fele kevesebb kocsival közlekedik majd, ami jelentős zsúfoltságot eredményez. Hasonló a helyzet a gödöllői H8-as és a csepeli H7-es vonalakon is, ahol a férőhelycsökkentés a reggeli és délutáni órákban még inkább érzékelhető lesz.

A MÁV–HÉV Zrt. “A” javaslata a 2024/2025. évi közszolgáltatási menetrendre:

A ráckevei (H6) HÉV-en reggel és a délutáni csúcsidőben Tököl és Közvágóhíd között minden második járat 6 helyett csak 3 kocsival közlekedik. Ez az adott vonatok kapacitásának 50 százalékos csökkentését jelenti, amely összességében a csúcsidőszakokban a férőhelyek 18 százalékos csökkenését okozza.

A gödöllői (H8) HÉV-en a reggeli csúcsidőszak végén 6 helyett csak 3 kocsi közlekedne Gödöllő és az Örs vezér tér között, míg délután minden második vagy harmadik szerelvény közlekedne 6 helyett csak 3 kocsival. Ez az adott vonatok kapacitásának 50 százalékos csökkentését jelenti, amely összességében a reggeli csúcsidőben 13 százalékos, a délutániban 23 százalékos férőhelycsökkenést okoz.

A MÁV–HÉV Zrt. “B” javaslata a 2024/2025. évi közszolgáltatási menetrendre:

A csepeli (H7) HÉV még ritkábban közlekedik, az iskolaszünetben érvényes menetrend szerint iskolaidőben is (7,5 percenként indulna a mostani 6-7 perc helyett). Ez a reggeli csúcsidőben 12 százalékos kapacitáscsökkenést jelent. (A 2016-os, a fővárostól az állami fenntartóhoz kerülés idején érvényes menetrendi kínálathoz viszonyítva a kapacitáscsökkenés már 20 százalékos lenne.)

A gödöllői (H8) HÉV-en a reggeli csúcsidőszak végén 6 helyett csak 3 kocsi közlekedne Gödöllő és az Örs vezér tér között, míg délután minden második vagy harmadik szerelvény közlekedne 6 helyett csak 3 kocsival. Ez az adott vonatok kapacitásának 50 százalékos csökkentését jelenti, amely összességében a reggeli csúcsidőben 13 százalékos, a délutániban 23 százalékos férőhelycsökkenést okoz.

Ahogy a HÉV-ek üzemeltetését – a kormány és Tarlós István akkori főpolgármester egyezsége alapján – 2016-ban átadó Budapesti Közlekedési Központ (BKK) és Karácsony Gergely főpolgármester tavaly is tiltakozott, úgy a HVG információi szerint a főváros most sem támogatja a tervet, de jogilag nem tehet mást, mint tudomásul veszi.

Ugyan az “A” és a “B” forgatókönyv sem kedvező az utasok számára, a csepeli HÉV-et is érintő “B” terv bevezetése különösen rosszul érintené a XXI. kerületbe vagy onnan a belváros felé utazókat. A csepeli (H7) HÉV-nél ugyanis ez már a második kapacitáscsökkentés lenne, hiszen a 2016 előtti 6 percenkénti indulás 7,5 percenkéntire nőne.

A főváros és a BKK már tavaly is hevesen tiltakozott a hasonló járatritkítások ellen, és most sem nézik jó szemmel a fejleményeket, ám jogi lehetőségük nincs megakadályozni az intézkedéseket.

A Csepelről vagy oda ingázó utasok különösen rosszul járhatnak, hiszen a H7-es vonalon ez már a második szolgáltatáscsökkentés lenne, miközben a kormány részéről nem látszik, hogy lenne terv a zsúfoltság enyhítésére.

Karácsony Gergely Facebook-oldalán többek között úgy fogalmazott: „Budapest számára teljesen elfogadhatatlan a HÉV-ek járatritkítása, hogy az állam drasztikusan csökkentse az elővárosi közlekedési kapacitásokat. Évek óta kongatjuk a vészharangot, hiszen régóta világos, ha az állami fenntartású MÁV-HÉV nem szerez be új járműveket, vagy nem pörgeti fel a felújítást, akkor ellehetetlenülhet a közlekedés Budapest külső kerületeiben és egy sor agglomerációs településen is.

A MÁV-HÉV-et üzemeltető állam gyakorlatilag azt várja tőlünk, hogy válasszunk: a csepeliek, a soroksáriak, vagy épp a cinkotaiak közlekedését áldozzuk fel pusztán azért, mert ők nem végzik rendesen a feladatukat. A válasz nyilvánvaló: egyiket sem! Amit ők akarnak, az az utasoknak hosszabb várakozást, tumultust, rosszabb minőségű szolgáltatást, majd nyilvánvalóan az autós forgalom növekedését, több dugót, rosszabb levegőt eredményezne.”

A hvg.hu cikke szerint a HÉV-vonalak állami átvétele óta várt fejlesztések továbbra is elmaradnak, a szolgáltatás pedig egyre inkább romlik. Bár 2016-ban az állam a járműpark és a pályák korszerűsítését ígérte, ezek az ígéretek mára a múlt ködébe vesztek. Az egykor 100 új jármű beszerzésére vonatkozó tervekből mára semmi sem maradt, az utasok pedig a mindennapokban érzik meg ennek következményeit.

A cikkel kapcsolatban Hegyi Zsolt, a MÁV vezérigazgatója szerkesztőségünknek az alábbi nyilatkozatot küldte el:

Sajnáljuk, hogy a HÉV is a fővárosi közgyűléssel kapcsolatos politikai viták része lett: ez felesleges aggodalmat kelthet az utasainkban. Járműhiány van, döntés még nincs. A régi járművek karbantartását az alkatrészhiány, az új járművek beszerzését pedig az uniós forrásokkal kapcsolatos politikai vita hátráltatja. A helyzet kezelésére olyan megoldást keresünk, ami a legforgalmasabb időszakokat és vonalakat nem érinti. A sajtóban megjelent mértékű módosításokat tehát nem lehet a MÁV-VOLÁN-csoport álláspontjának tekinteni. Ha lesz változás, csak ennél jóval szerényebb mértékű lehet: olyan, amelyet az utasok túlnyomó része nem is érzékel majd.


Link másolása
KÖVESS MINKET: