Tízmilliárdokkal károsíthatta meg az állam az egészségügyi dolgozókat egy új szabályozással
A hírek szerint februárban mintegy 5500 egészségügyi dolgozó nem írta alá új szerződését egészségügyi szolgálati jogviszonyáról. A törvényi szabályozás nyomán mindössze 1–3 hónapnyi végkielégítést kaptak az alá nem író nővérek, ápolók és orvosok közül olyanok is, akik a korábbi szabályozás alapján akár 8 havi végkielégítésre is jogosultak voltak - írja a Helsinki Bizottság honlapja.
Az érintettek május 17-ig kérhetik az Alkotmánybíróságtól az igazságtalan végkielégítési szabályok megsemmisítését. Ha ez megtörténne, akkor ismét a régi szabályok lennének az irányadók, és a munkahelyüket elveszítő egészségügyiek sok esetben jóval magasabb összeget kaphatnának, mint most. A károsultaknak a Helsinki Bizottság és a TASZ egyaránt segítséget nyújt.
A két szervezet alkotmányjogi panaszmintát is közreadott, és segítséget nyújt a kitöltéshez.
Helsinkihez fordult a civil szervezet által csak A.-ként jelölt egészségügyi dolgozó is, aki húsz év munkaviszony után hagyta ott az ágazatot az új egészségügyi szolgálati jogviszony bevezetése miatt. Neki nagybeteg családtagja rendszeres ápolásra szorul, és az új szolgálati jogviszony lehetővé teszi az egészségügyi dolgozók átvezénylését akár más településre is, amit A. nem tudott vállalni.
Tehát a kutyafuttában, egyeztetés nélkül elfogadott törvény mintegy bruttó 3,5 milliótól fosztotta meg A.-t, és több ezer sorstársával együtt az állam akár több mint 19 milliárd forintot is kivehetett a felmondott egészségügyisek zsebéből.