The Telegraph: Kísérletet végezhettek a spanyol áramszünet során, ami a miniszterelnök tudtával történhetett
Ahogyan lapunk is megírta, közel egy hónapja az Ibériai-félsziget nagy részén hirtelen összeomlott az elektromos hálózat. Spanyolországban, Portugáliában és Franciaország déli részén akadozott a vasúti és a légi közlekedés, elsötétültek a jelzőlámpák, leálltak a bankautomaták, sok helyen a telefonos hálózat és a mobilinternet sem működött.
A The Telegraph brüsszeli forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy
A próbát a spanyol atomreaktorok 2027-től tervezett fokozatos leállításának előkészítéseként hajtották végre.
A The Telegraph szerint a spanyol kormány megpróbálja eltitkolni az események hátterét.
Az energiaipari szolgáltatók kizárták a kibertámadás lehetőségét, de Pedro Sánchez szocialista kormánya azt közölte, hogy egyetlen okot sem zárnak ki. Spanyolország legfelsőbb büntetőbírósága vizsgálatot indított, hogy kiderítse, történt-e szándékos számítógépes szabotázs a kritikus infrastruktúra ellen.
A Spanyol Villamosenergia-vállalatok Szövetsége (AELEC) szerint nem az energiatermelés volt instabil, hanem a hálózat nem tudta kezelni az adott mennyiséget, ezért automatikusan leállította a generátorokat. A The Telegraph azt írja: „amíg nem tudjuk, miért oszlott meg a feszültség az áramszünet előtt, lehetetlen kideríteni, hogy mi történt”.
A Capitol Hillen tartott meghallgatáson Steve Daines republikánus szenátor azt mondta: „A történések felhívják a figyelmünket arra, hogy az időszakos energiaforrások nem helyettesíthetik a fosszilis tüzelőanyagok vagy más stabil források által biztosított megbízható alapenergiát”.
A Spanyol Nukleáris Ipari Fórum közben hangsúlyozta, hogy az ország hét reaktorának átlagéletkora 47 év, de ezek akár 60 évig is biztonságosan működtethetők.
A The Telegraph végül azt írja, hogy a Spanyol Szocialista Munkáspártnak politikai bíróság előtt kellene felelnie a történtekért.
(via Index)