„Ha semmi új nem merül fel, akkor támogatni tudjuk a szankciós csomagot” – Szijjártót cáfolják a szlovákok
Miközben Szijjártó Péter arról beszélt, hogy Magyarország és Szlovákia közösen akadályozta meg az Európai Unió 18. szankciós csomagjának elfogadását, a szlovák külügyminiszter mást közölt a nyilvánossággal, írja a 24.hu.
„Egyelőre kijelenthetem, hogy ha semmi új nem merül fel, akkor támogatni tudjuk a tizennyolcadik szankciós csomagot” – mondta Blanár az uniós külügyminiszteri tanácsülés után.
A szlovák külügyminiszter arról is beszélt, hogy még nem ismerik a végleges szöveget, de az előzetes pontokat már megkapták, és azokat az érintett minisztériumok értékelték. Szlovákia tehát nem utasítja el a szankciókat, hanem garanciákat szeretne kérni bizonyos területeken. Blanár elmondta, hogy Robert Fico miniszterelnök a június 26-i EU-csúcson ismerteti majd Szlovákia álláspontját, és garanciákat kér országa számára.
Fico korábban is úgy nyilatkozott, hogy csak olyan szankciókat tudnak támogatni, amelyek nem sértik Szlovákia érdekeit. Az ország célja, hogy az orosz energiáról történő leválás ne okozzon gazdasági nehézségeket, ezért várnak biztosítékokat az Európai Uniótól.
Szijjártó Péter viszont azt mondta, Magyarország elvi alapon utasítja el a 18. szankciós csomagot.
A magyar álláspont nem érte váratlanul az uniós vezetőket. Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint nem meglepő, hogy Magyarország blokkol egy szankciós csomagot. Úgy fogalmazott: „A miniszterek által mondottakat a kormányfők megváltoztathatják.”
A 18. szankciós csomag több új intézkedést is tartalmazna. Az olajárplafont hordónként 60 dollárról 45 dollárra csökkentené, kiterjesztené az orosz árnyékhajóflottával szembeni fellépést, és újabb büntetőintézkedéseket vezetne be az orosz bankszektor ellen.