Szijjártó Péter figyelmeztette izraeli kollégáját a küszöbön álló iráni támadásra
Irán úgy döntött, hogy megtámadja Izraelt – jelentette be hétfőn Izrael Katz külügyminiszter, miközben intenzív diplomáciai lépések zajlanak annak érdekében, hogy elkerüljék a közvetlen háborút az Iszlám Köztársaság és a zsidó állam között.
„Irán tájékoztatott minket arról, hogy szándékában áll megtámadni Izraelt” – mondta Katz. „A világnak meg kell fizettetnie Iránnal minden agresszív cselekedetért, amit végrehajt” – tette hozzá.
Bagheri egy beszélgetés során, amit bahreini kollégájával, Abdullatif bin Rashid Alzayannival folytatott, kifejezte országa eltökéltségét, hogy válaszoljon Ismail Haniyeh, a Hamász politikai vezetőjének teheráni meggyilkolására a múlt héten.
„A csend a cionista rezsim egyre terjedő gonosz cselekedeteivel szemben káros lesz a regionális stabilitásra nézve” – írta Bagheri az X-en (korábban Twitter), hozzátéve, hogy „a legutóbbi lépéseik iránti közömbösség egyenértékű azzal, hogy ösztönzik a rezsimet.”
Az Egyesült Államok közölte, hogy úgy véli, egy iráni támadás 48 órán belül bekövetkezhet. Aggodalmak szerint Irán összehangolhatja támadását proxy csoportjaival, beleértve a Hezbollahot Libanonban, a Húszikat Jemenben, valamint más csoportokat Szíriában és Irakban.
Korábban Izrael vállalta a felelősséget a múlt heti támadásért, amely során megölték Fuad Shukr Hezbollah-parancsnokot Bejrútban.
Gallant szerint a látogatás „az Egyesült Államok Izrael iránti támogatásának közvetlen megnyilvánulása. Az Izrael és az Egyesült Államok közötti kapcsolat megingathatatlan. Megvitattuk a védelmi tevékenységek koordinálását és az agresszív iráni lépések ellen fellépő nemzetközi koalíció bővítésének módjait.”
Feltételezések szerint az Egyesült Államok próbálja ugyanazt az öt hadsereget összefogni, miközben igyekszik megakadályozni egy támadást vagy legalábbis korlátozni annak mértékét. Szaúd-Arábia közölte, hogy nem engedi iráni rakétáknak vagy drónoknak áthaladni a légterén. Jordánia semleges akar maradni, a két ország vezetői hétfőn beszéltek a regionális feszültségekről.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter hétfőn beszélt a katari miniszterelnökkel és az egyiptomi külügyminiszterrel a regionális feszültségekről. Ezt követően egyeztetett a G7 országok külügyminisztereivel és az iraki miniszterelnökkel. Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Matthew Miller közölte:
Masoud Pezeshkian iráni elnök hétfőn közölte, hogy Teherán elkötelezett az „stratégiai partnerével, Oroszországgal” való kapcsolatok bővítése mellett. Szergej Sojgu, Oroszország Nemzetbiztonsági Tanácsának titkára Iránban járt, ahol Pezeshkiannal és magas rangú iráni biztonsági tisztviselőkkel találkozott.
Pezeshkian szerint az Irán és Oroszország közötti közös álláspontok
Oroszország elítélte Haniyeh meggyilkolását és felszólította a feleket, hogy tartózkodjanak a lépésektől, amelyek szélesebb regionális háborúhoz vezethetnek a Közel-Keleten.
Miller közölte, hogy az Egyesült Államok nem számít arra, hogy Oroszország konstruktív szerepet játszana a közel-keleti feszültségek enyhítésében.