SZÉP-kártya: 15 százalékos büntetést vetnek ki a határidőig fel nem használt egyenlegekre
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter csütörtöki közleménye alapján a SZÉP-kártyák alszámláin 2022. október 15-ig jóváírt összegeket
A miniszter azt is közölte, hogy a SZÉP-kártya jelentős adókedvezményt biztosít a lakosság számára, hiszen ezáltal a kártyatulajdonosok 15 százalékkal több pénzt használhatnak fel a vásárlásaik során. A jelenlegi feltöltésekre kedvezőbb az adózás, mint a bérekre: 15 százalék szja-t és 13 százalék szochót kell fizetni, ami összesen 28 százaléknyi közteher.
A rendeletből viszont kiderül, hogy nem az adózásban lesz változás, hanem a feltöltött, de fel nem használt egyenlegekre felszámított díjaknál. Tehát
Fata László juttatási szakértő így foglalta össze a változást a 24.hu cikkében:
„A 2022. október 15-ig feltöltött egyenlegeket 2023. május 31-ig használhatják fel a kártyabirtokosok költségek levonása nélkül.
A díj mértéke a fel nem használt egyenleg 15 százaléka, de legalább 100 forint. A 100 forintnál alacsonyabb maradványkeretnél a díj mértéke megegyezik a fel nem használt összeggel.”
Az október 15. utáni, 365 nap alatt fel nem használt feltöltésekre ugyanígy kivetik majd a 15 százalékos díjfelszámítást, ezt azonban legközelebb csak 2024. március 20-án érvényesítenék. A kormányrendelet alapján a 15 százalékos díjfelszámítás szabálya a veszélyhelyzet végéig lesz majd érvényben. A szolgáltatók 90 nappal a díj kiszabása előtt tájékoztatni fogják a kártyabirtokosokat, hogy mennyi a fel nem használt egyenlegük.
A juttatási szakértő szerint
Nagy Márton közleménye alapján jelenleg 100 milliárd forint alvópénz van a SZÉP-kártyákon, emiatt úgy tűnik a cél most az, hogy forgalmat generáljanak a kártyát elfogadó cégeknél.