„Sírnának, ha látnák” – falvakat mos el az árhullám, komplett városokat kell kitelepíteni egész Közép-Európában
Egész Közép-Európában árvízhelyzet van a Boris nevű ciklon nyomában – sok helyen rekord mennyiségű esőről, máshol átszakadó gátakról ír európai körképében a BBC. Bár néhány helyen már csökken a vízszint, másutt további esőzések várhatók, az áradások pedig nem csak Magyarországon tartanak még.
A lengyelországi Nysa polgármestere mintegy 44 ezer embert kért meg arra, hogy hagyják el otthonukat. Az áradás miatt ugyanis átszakadhat egy közeli tó gátja, amely vize aztán elöntheti az egész várost. Kordian Kolbiarz polgármester ezért ezzel fordult az emberekhez:
Donald Tusk lengyel miniszterelnök természeti katasztrófahelyzetet hirdetett. Lengyelországból ugyanakkor jó hírek is érkeztek: a cseh határhoz közeli Klodzko városában például már apad az árhullám.
Romániában eközben hét újabb halálos áldozatot követelt az extrém időjárás, ezzel a Boris igazolt áldozatainak száma elérte hétfőn a 16-ot. Kelet-Romániában már egész falvak és városok kerültek víz alá, például Slobozia Conachiban, ahol az áradások pusztító hatással voltak. A BBC idézi a polgármestert, aki ezt nyilatkozta:
Ausztriában szintén követelt már emberéletet a krízis. A ciklon olyan súlyos esőzéseket hozott, hogy St. Pöltenben például több eső esett négy nap alatt, mint a város eddigi legesősebb, 1950-es őszén összesen. A mentést az osztrák fegyveres erők segítik az elárasztott területeken.
A cseh Jesenik városában szintén rengeteg eső esett – múlt csütörtök óta összesen 473 milliméternyi, ami az ötszöröse annak, mint amennyi eső szeptemberben összesen szokott esni. A cseh tűzoltóság ivóízzel segíti az elárasztott falvakat, ahol a vezetékes és a kútvizek is súlyosan szennyeződhettek mostanra.
Szlovákiát sem kíméli az árhullám: a Duna elöntötte Pozsony óvárosát, ahol a vízszint meghaladta a 9 métert. Mint írják, akárcsak Magyarországon, ott is további emelkedés várható.
A Boris jelenleg dél felé, Olaszország felé tart. A meteorológusok szerint ott újabb erőre kaphat, még több területet árasztva el. Az Emilia-Romagna régiót fogja a legsúlyosabban érinteni, ahol 100-150 milliméter esőre számítanak.