Romániában már mérik a sugárzás mértékét a csernobili erőmű dróntámadása után – hazánkban a jelzési határérték alatt van a szint
Ahogy arról korábban hírt adtunk, robbanófejjel ellátott orosz támadó drón csapódott be az 1986-ban felrobban csernobili atomerőmű beton védőburkába. Erről maga Volodimir Zelenszkij írt, aki azt közölte, a tüzet eloltották, a védőburkolatban azonban károk keletkeztek.
Az eset miatt a szomszédos Romániában már hivatalosan is mérik a sugárzást – írta meg a Krónika portál. Az Országos Környezetvédelmi Ügynökség (ANPM) azt írja, nem jelent veszélyt Romániára az incidens.
A Környezeti Radioaktivitást Megfigyelő Országos Hálózat (RNSRM) országszerte méri a sugárzást, de az egyelőre sehol nem haladta meg a határértéket. A tájékoztatás szerint az incidens után semmi nem utalt arra, hogy a lakosságra veszélyes érték fölé emelkedett volna a radioaktivitás mértéke.
A hatóságok a Nemzeti Atomenergia-ügynökségtől hivatalosan is megkapták az információt, hogy 2025. február 14-én 1 óra 54 perckor egy drón csapódott be az ukrajnai egykori csernobili atomerőmű 4-es reaktorának maradványait védő új szarkofágba.
Magyarországon az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság méri a sugárzási adatokat, amelynek aktuális állását EBBEN a táblázatban lehet megtekinteni. Jól láthatóan
Jelen állás szerint pillanatnyilag a déli országrészben, Szekszárdon és Komárom-Esztergom megyében, Tatán a legmagasabb az érték: ott egyaránt 148 nanosievert/óra értéket mértek. Fontos hozzátenni, hogy figyelmeztetési szint 250 nSv/H, az általános sugárzási szint pedig hazánkban általában 50 és 180 nSv/óra körül mozog.