Orbán Viktor rendkívüli sajtótájékoztatója: A 11-es utat részben nem lehet megvédeni
Menekülőutakat fognak nyitni a Pilisben. A 2-es metró egyelőre bírja a nyomást, bár szivárog a víz, ha gond lesz, leállítják.
Szerdai reggeli rendkívüli sajtótájékoztatóján Orbán Viktor bejelentette, hogy jelenleg 4392 ember dolgozik a gátakon, de
a legnehezebb szakasz még előttünk van, ami a jövő hét csütörtökig fog tartani.
A Duna árhulláma már Dévénynél jár, Budapesten pedig várhatóan szombat délután vagy este tetőzik, nagyjából 846 centiméteren – ez 40-50 centiméterrel alacsonyabb a 2013-as rekordnál.
A rakpartokat várhatóan a jövő hét közepén nyitják újra.
A kormányfő azt is elmondta, hogy megnyitották a Lajtán lévő szükségtározót, amely segít abban, hogy a Duna vízszintje lassabban emelkedjen, és alacsonyabban tetőzzön. A Duna Mosonmagyaróvárnál csütörtökön fog tetőzni, és
a védekezésben már 1600 katona is részt vesz.
Ha szükséges, a létszámot naponta akár 4000 fővel is tudják növelni.
Különösen kritikus helyzet alakult ki Pilismaróton, ahol még 35 ezer homokzsákot kell gyorsan elhelyezni. Itt 500 ember dolgozik, és a gátak 70 százalékban készültek el. A településen áthaladó 11-es út egy részét nem lehet megvédeni, ezért menekülőutakat fognak nyitni a Pilisben.
A Margitszigeten, ahol a sakkolimpiára érkezett sportolók egy része lakik, a belügyminisztérium biztosítja a ki- és bejutást az Árpád hídon keresztül.
Budapesten a Batthyány téren a 2-es metró egyelőre bírja a nyomást, bár szivárog a víz.
Szivattyúzással és a víz terelésével kezelik a helyzetet, de ha gond lesz, leállítják a metrót.
A HÉV már nem közlekedik a Batthyány térig, az utasokat a Margit hídnál szállítják le.
A Dunakanyarban Dunabogdány, Tahitótfalu és Leányfalu még mindig kritikus védekezési helyszínek, itt a védművek csak 50 százalékban készültek el, és
önkéntesekre is szükség van.
Orbán szerint a Duna túlpartján Vácnál pénteken a 2-es főút részleges lezárására lehet számítani. Kismaroson – ahol sokan laknak az ártérben – szerinte külön meg kell majd vizsgálni, hogy ki és mikor adott engedélyt a házak építésére.
Kisorosziban, a Szentendrei-sziget északi csúcsánál a legképzettebb szakemberek dolgoznak, és Orbán szerint itt mindent meg tudnak oldani, amit szükséges.
A kormányfő emlékeztetett arra is, hogy 2013-ban 435 milliárd forintot költöttek Magyarország árvízvédelmi rendszereinek megerősítésére, ebből 150 milliárd forintot a Duna menti helyszínekre. Figyelmeztetett: bár önbizalomra szükség van, az nem mehet át nagyképűségbe.
„Világos a feladat, meg fogjuk tudni csinálni"
– mondta.
Egy kérdésre válaszolva elárulta, hogy heti hét napot, napi 14 órát dolgozik.
„Jó munka ez, nem mondom, hogy ragaszkodom hozzá, de szívesen csinálom.”
– mondta a miniszterelnök.
A fővárossal való együttműködést is dicsérte, hozzátéve, hogy Tarlós István főpolgármestersége idején Budapest átvette az árvízi védekezés irányítását, és amíg ebben egyetértenek, így is marad.
Láng István, a vízügyi főigazgató elmondta, hogy éjjel 1 és 4 óra között nyitották meg a lajtai szükségtározót, és ennek már látható eredménye van a vízállásban.
Arra a kérdésre is reagált, hogy nem kezdték-e későn a védekezést:
a Borisz ciklon hatásai miatt kezdetben a Rábára és a Murára koncentráltak
Mint mondta, a ciklonok mozgását és hatását nehéz megjósolni, de most már sikerült egyesíteni a két árhullámot, és megoldották a feladatot.
A teljes árvízinfót itt lehet megnézni: