2-300 ezren tüntettek tüntettek az ország jobbratolódása ellen Münchenben
Szombaton hatalmas tömegek vonultak utcára Németország-szerte, hogy tiltakozzanak a radikális szélsőjobb ellen. Münchenben a rendőrség szerint 200 ezren, a szervezők becslése szerint pedig akár 320 ezren is lehettek az Oktoberfest helyszínén.
Több mint 60 városban és kisebb településeken is tartottak demonstrációkat a szélsőjobboldali tendenciák és az ország jobbratolódása ellen. Kölnben a rendőrség szerint 40 ezren vettek részt, Berlinben pedig szintén tízezrek vonultak utcára szombat este. A Brandenburgi kapunál a tüntetők telefonjaikkal világítottak, sípoltak és antifasiszta dalokat énekeltek. A mostani megmozdulások az egy évvel ezelőtti hasonló tüntetések folytatásai.
A szombati tüntetéseken nemcsak az AfD, hanem a CDU vezetője és kancellárjelöltje, Friedrich Merz is célkeresztbe került. A demonstrációkat számos szervezet támogatta, köztük aktivista csoportok, a müncheni filmfesztivál, egyházi közösségek, valamint az FC Bayern és a TSV 1860 futballklubok.
Nem ez volt az első nagyobb megmozdulás az utóbbi időben. Múlt hónapban Berlinben, a Brandenburgi kapunál is több ezren gyűltek össze, antifasiszta dalokat énekeltek és AfD-ellenes üzeneteket hangoztattak. Az aktivisták, köztük a Fridays for Future nevű csoport, azt remélik, hogy a berlini tüntetések felhívják a figyelmet Donald Trump amerikai elnök új kormányának intézkedéseire és a német választások előtti politikai helyzetre.
Különösen azután erősödött meg, hogy Angela Merkel kancellár 2015-ben jelentős számú migránst engedett be az országba. A felmérések szerint a február 23-i előrehozott választások után az AfD a Bundestag második legerősebb pártja lehet. Jelenleg a jobbközép CDU/CSU vezet, az AfD pedig a második helyen áll.
Friedrich Merz pénteken bejelentette, hogy a CDU a jövő héten beterjeszti a parlament elé a migrációs politika szigorítását célzó javaslatait. Ha ezek szavazásra kerülnek, elképzelhető, hogy az AfD támogatásával elfogadják őket. Merz korábban megígérte, hogy ha kancellárrá választják, megtiltja a megfelelő papírok nélküli beutazást Németországba, és fokozza a kitoloncolásokat.
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a CDU/CSU támogatottsága november közepén még 33 százalék volt, az AfD 18, az SPD 16, a Zöldek pedig 11 százalékon álltak. A Politico január 30-i adatai szerint a CDU/CSU most 30 százalékon áll, az AfD 21 százalékot érne el, míg az SPD 16, a Zöldek pedig 14 százalékra számíthatnának. A BSW támogatottsága 5, míg a Die Linke és az FDP egyaránt 4 százalékon áll.