„Nem tagadom, sírtam, de itt a legkeményebb férfi is sír” – 80 milliós óvadékkal szabadult az egykori rendőrségi szóvivő
Suha György 13 hónap után térhetett haza a családjához. Az egykori rendőrségi szóvivő és diplomata 80 millió forintos óvadékkal szabadult a börtönből, ahol angolt tanított, nyelveket tanult és fordított. Mint mondta, a Venyige utcai intézetben a rabok politikai fogolyként tekintettek rá, és ennek megfelelően tisztelték is.
– mondta a Blikknek adott interjúban. Egy ideig magánzárkában volt, máskor az óbudai önkormányzat korrupciós ügyének gyanúsítottjaival osztozott a cellán. Elmondása szerint az őrök többsége emberségesen viselkedett, de maga a rendszer és a körülmények szerinte rettenetesek voltak.
Suha azt állítja, hogy egyetlen ember – B. János – vallomása alapján indult ellene az eljárás. B. János Burundi képviseletében dolgozott Bécsben, és Sierra Leonét képviselte konzulként Magyarországon. Suha szerint ez ellentétes volt a nemzetközi diplomáciai elvekkel, és mivel neki kellett közölnie a visszahívását, emiatt került célkeresztbe.
„Úgy tudom, az amerikaiak dolgoztak rá, mert kiderült, szlovén és német polgároknak kínált pénzért konzuli mentességet” – mondta Suha. Hozzátette, hogy B. Jánost végül Ausztriából hozták Magyarországra az amerikai és a magyar hírszerzés közreműködésével.
Suha úgy tudja, B. János vádalkut kötött, és az ő neve is bekerülhetett ebbe. A Blikk információi szerint a diplomata ezzel négy évre csökkentette büntetését, amelyből egy évet már letöltött, és még egy évet kell rács mögött töltenie, mielőtt kedvezménnyel szabadulhat.
A Központi Nyomozó Főügyészség szerint Suha közreműködött diplomata konzuli címek kijárásában, és pénzt is elfogadott ezért. A hatóság befolyással üzérkedéssel és vesztegetéssel gyanúsítja, ami kettőtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
„Nyolc pontban gyanúsítottak meg, nyolc tanút hallgattak meg, de senki nem tudott semmit a vádpontokról, nincs bizonyíték, sem tárgyi, sem személyi” – mondta. Állítása szerint az első fél évben senki nem szólt hozzá, és abban bíztak, hogy előbb-utóbb megtörik.
„A vádhatóság olyan, hogy végigviszi, amit kitalált, majd a bíróság a tárgyaláson mérlegeli, melyik bizonyíték értékelhető, de amíg odáig jut az ügy, az ügyészség feltételezése a mérvadó” – tette hozzá.
Suha szerint soha nem volt korrupt, és minden vádat visszautasít.
– nyilatkozta.
Korábban Afrika-szakértőként dolgozott tiszteletbeli konzulként, majd a Külgazdasági és Külügyminisztérium munkatársa lett Szijjártó Péter alatt. Bár korábban azt mondta, hogy letartóztatásának hátterében a kormány csádi katonai missziójával kapcsolatos kritikája is állhat, erről most nem beszélt.
Mint mondta, nincs benne harag.