HÍREK

Nagy Márton ársapkával fenyegette meg a bankokat

„Egy-két hetet adok a bankoknak, hogy csökkentsék a bankszámla díjakat” – jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter.


Indokolatlanul emelkedtek a bankszámladíjak az elmúlt időszakban Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint, ezért felszólította a pénzintézeteket, hogy csökkentsék azokat.

„Egy-két hetet adok a bankoknak, hogy csökkentsék a bankszámla díjakat”

– jelentette ki a portfolio.hu tudósítása szerint hétfőn egy sajtótájékoztatón a miniszter, aki azt is hozzátette, ha nem születik megegyezés, a kormány lépni fog.

„Vannak olyan lehetőségeink, mint például akár az ársapka bevezetése szolgáltatási díjak esetén is, amivel le tudjuk fogni az indokolatlan áremelkedéseket, és árletörést tudunk végrehajtani”

- hangsúlyozta Nagy Márton.

A miniszter elmondta, hogy a kormány célja egy olcsóbb bankszámlacsomag biztosítása a családoknak és a nyugdíjasoknak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a banki díjak sokkal gyorsabban nőttek, mint ahogy azt a lakossági tranzakciós illeték áthárítása indokolná.

A kormány már korábban is jelezte a pénzintézeteknek, hogy nem tartja elfogadhatónak a banki költségek emelését. Néhány napja a miniszter arra szólította fel a Bankszövetséget és a bankokat, hogy kezdjék meg az egyeztetést az olcsóbb alapszámlák bevezetéséről.

A bankok ugyanakkor több tényezőre hivatkozva emelték a díjaikat. Az állam a különadók révén több száz milliárd forintnyi profitot von el a pénzintézetektől, valamint tavaly növelte a tranzakciós illetékek mértékét. Ennek hatására a bankok januártól továbbhárították a költségeket a lakossági ügyfelekre. Emellett a legtöbb bank kihasználta az inflációkövető, négy százalékos díjemelési lehetőséget, amelyet a kormány engedélyezett. Az Erste és a Gránit Bank kivételével a pénzintézetek március 1-től építik be áraikba a drágulást.

Nemcsak a kormány, hanem a Magyar Nemzeti Bank is beavatkozást sürget a szolgáltatások árképzésében. Varga Mihály jegybankelnök a múlt hétvégén arról beszélt, hogy a szolgáltatások drágulása fenntarthatatlan. Az MNB adatai szerint tavaly a magyar bankrendszer teljes profitja elérte a 2007 milliárd forintot, ami történelmi rekordnak számít.

(via Népszava)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Rogán Tóniéknak egy napig tartott, míg megmérték, hogy elemi erejű felháborodást váltott ki Orbán Viktor poloskázása
A politikus ismét felállt az ATV adásában, de ezúttal másképp végződött a dolog, mint a legutóbbi alkalommal: megmutatta a műsorvezetőnek a Tisza Párt 12+1 kérdését.


Magyar Péter az ATV Egyenes Beszéd című műsorában beszélt többek között a Pride-ról, Orbán Viktor március 15-i beszédéről, az ukrán EU-csatlakozásról és a kormány politikájáról.

A műsor egy ismerős momentummal kezdődött, de ezúttal nem úgy ért véget, mint a legutóbbi ilyen alkalommal. Rónai Egon műsorvezető megemlítette, hogy ilyen sok papírral nem érkezett még a stúdióba a politikus, akinél egy zöld és egy rózsaszín mappa is volt. Magyar Péter a székéből felállva erre azt mondta:

„Hadd adjam oda, mert akkor megnézi a szerkesztő úr. Úgyis már máskor is felálltam itt az adásban.”

Azt azonban kedélyesen megbeszélték, hogy ezúttal vissza is fog ülni.

Magyar elmondta: ami nála van, az a Tisza 12+1 kérdése, amire az emberek március 24-től szavazhatnak majd országszerte, személyesen és online is. Elmondása szerint ennek előregisztrációjára másfél nap alatt már százezren jelentkeztek.

Szerinte ez több, mint egy népszavazás, mert valódi problémákról kérdezi az embereket, nem olyan formában, „amire egy bekötött szemű kismajom is eltalálja a helyes választ.”

A Tisza Párt vezetője elmondta, hogy idén sem vesz részt a Pride-on, de szerinte annak betiltása alkotmányellenes lenne. Úgy véli, a kormány ezt a témát is arra használja, hogy megossza a társadalmat.

„Annyira bénák a fiúk, hogy arra sem figyelnek, hogy előtte Alaptörvényt kéne módosítaniuk” – fogalmazott. Hozzátette, hogy ha a Tisza Párt kormányra kerül, olyan jogszabályokat hoznak, amelyek biztosítják a gyülekezési jog gyakorlását.

A beszélgetés során Orbán Viktor március 15-i beszédére is reagált. Magyar szerint a miniszterelnök egyértelműen a társadalom jelentős részének üzent, és bírálta a későbbi magyarázkodását „Szerintem ne legyen ilyen gyáva, volt már a magyar történelemben hasonló beszéd, azt hiszem, nemzetvezetőnek hívták az illetőt” – mondta a nyilaskeresztes Szálasi Ferencre utalva.

Példaként említette Torgyán Józsefet is, aki korábban hasonló hangvételű beszédet mondott, és később csökkent a népszerűsége. Magyar szerint a kormány ezzel túllőtt a célon, és felesleges mentegetniük a helyzetet.

„Rogán Tóniék fantasztikus közvélemény-kutatóinak egy napig tartott, míg megmérték, hogy elemi erejű felháborodást váltottak ki ezek a szavak a magyar társadalomban”

– tette hozzá.

Az ukrán EU-csatlakozásról szóló nemzeti konzultáció kapcsán Magyar arról beszélt, hogy szerinte ez is egy figyelemelterelő lépés, hiszen Orbán Viktor tavaly decemberben megszavazta a csatlakozási tárgyalások megkezdését, és Szijjártó Péter is támogatta ezt.

Több kérdésre sem mondott konkrét véleményt az ukrán EU-csatlakozásról, végül annyit jegyzett meg, hogy „Ukrajna most semmilyen tekintetben nem felel meg az uniós csatlakozási jogoknak. (…) Egy háborúban álló országról van szó, senki nem gondolja komolyan, hogy ez egy releváns kérdés.” Magyar szerint erről akkor lehetne érdemben beszélni, ha tűzszünet és béke lenne. Szerinte a magyar kormány maga is tehetne ennek elősegítéséért, hiszen

„szerintem tudja a miniszterelnök Putyin elnök számát, az biztos, hogy Szijjártó tudja a haverjának, Szergej Lavrovnak a számát (…) Talán hívja fel, és kérdezze meg, hogy miért nem írja alá a tűzszünetet.”

Magyar szerint a kormány korábbi népszavazásai az egészségügy leépítéséhez is hozzájárultak. Azt reméli, hogy a kormányhoz húzó szavazók is részt vesznek ezen a szavazáson, különösen most, amikor „volt fideszeseket is lepoloskáz a miniszterelnök.”

A gazdasági helyzetről is szó esett. Magyar szerint a kormány államcsőd felé vezeti az országot. „Nagy Mártonról sokan azt sem feltételezik, hogy tudja, hogy kettő meg kettő az mennyi” – fogalmazott.

Az „út a börtönbe” programról is beszélt, amelynek részeként létrehoznának egy korrupcióellenes ügyészséget, megdupláznák a büntetési tételeket, kizárnák a feltételes szabadlábra helyezést, és egyes esetekben teljes vagyonelkobzást alkalmaznának.

„Meg fogjuk adóztatni a magántőkealapokat, az ötmilliárd forint felett rendelkező embereket (…) Ne fizessen kevesebb adót Mészáros Lőrinc, mint a saját alkalmazottja”

– jelentette ki.

Magyar szerint a költségvetés mindig megmutatja, mi a fontos egy adott kormánynak. A Tisza Párt prioritásai között az egészségügy, az oktatás, a megélhetési válság kezelése és a gazdaság talpra állítása szerepel. Úgy látja, ezzel szemben Orbán Viktor számára „a háromezer janicsárja, a strómanja és a veje” a fontos.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Így hazudik a propaganda
A Tisza Párt elnöke a TV2 Tények riportját hasonlította össze a saját légi felvételeikkel, amik a március 15-i eseményen készültek.


„Így hazudik a propaganda” címmel töltött fel egy videót Magyar Péter a YouTube-csatornájára. A félperces anyagban a Tényekből vágtak be egy részletet. A TV2 híradójában ugyanis úgy számoltak be a Tisza Párt március 15-i eseményéről, hogy a vártnál jóval kevesebben mentek el Magyar beszédére.

A műsorvezető még azt is hozzátette: „ebből is látszik, hogy egyre csökken a Tisza Párt botránypolitikusának népszerűsége”. Ráadásul a híradós mögé olyan felvételeket vágtak be, amin néhány ember lézeng az Andrássy úton.

Magyar Péter viszont a híradóból kivágott részletek közben légi felvételeket mutat a március 15-i eseményéről: ezen az látszik, hogy hatalmas tömeg gyűlt össze.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Orbán poloskázása után petíciót indítottak az agresszív közbeszéd ellen a pszichiáterek és pszichológusok
A kezdeményezés célja, hogy felhívják a figyelmet a közbeszédben megjelent agresszív retorikára, amely szerintük fokozza a társadalmi megosztottságot és a gyűlöletkeltés veszélyét.


„Segítő szakemberek kiállása az agresszív közbeszéd ellen” címmel indítottak petíciót pszichiáterek, pszichológusok, pszichoterapeuták, család- és párterapeuták, mentálhigiénés szakemberek, szociális munkások és mediátorok, szúrta ki a 444.

A kezdeményezés célja, hogy felhívják a figyelmet a közbeszédben megjelent agresszív retorikára, amely szerintük fokozza a társadalmi megosztottságot és a gyűlöletkeltés veszélyét.

A szakemberek azt írják, hogy „növekvő szakmai aggodalommal” figyelik a közbeszéd durvulását. Úgy látják, hogy a dehumanizáló retorika hatására egyre többen fogadják el a verbális és fizikai agressziót, ami súlyos következményekkel járhat az egyének és a társadalom számára. Hozzáteszik: „a dehumanizáció olyan pszichológiai mechanizmus, amely megnöveli az embertelen cselekedetek esélyét”.

A petícióban külön kiemelik Orbán Viktor március 15-i beszédét, amelyben a miniszterelnök poloskáknak nevezte a bírókat, az újságírókat és a civileket. A szakemberek szerint „nem előzmény nélküli, hogy embertársainkra poloskaként utaljanak”. Emlékeztetnek arra, hogy 1942-ben Szálasi Ferenc, a Nyilaskeresztes Párt vezetője is használta ezt a kifejezést, és szerintük az akkori politikai retorika eldurvulása előrevetítette a fizikai erőszakot.

„Határozottan tiltakozunk az ellen, hogy bárki – politikai állástól függetlenül – nyilvánosan állatokhoz hasonlítsa bármelyik honfitársunkat vagy más nemzethez tartozó embertársunkat, őket dehumanizálásra alkalmas módon ábrázolja, olyan agresszív retorikát alkalmazzon, mely a meglévő indulatok felkorbácsolására alkalmas, mások verbális vagy fizikai bántalmazására biztat, vagy a megsemmisítésükre utal. Ez senkinek, így a kormányfőnek sem megengedhető”

- fogalmaznak.

A szakemberek szerint a közbeszéd tisztasága szakmai, etikai és emberi kérdés. A petícióban azt írják, hogy „a verbális bántalmazás előjele a fizikai atrocitásnak”, ezért ki kell állniuk az agresszív közbeszéd ellen. Azt is hangsúlyozzák, hogy kezdeményezésük nem politikai állásfoglalás, hanem egyértelmű kiállás az emberséges kommunikáció mellett.

A petíciót a cikk megjelenéséig közel 1400-an írták alá.

Korábban Szlovákiában is indult hasonló petíció. Robert Fico miniszterelnök ugyanis éles bírálatokat kapott pszichiáterektől és pszichológusoktól, akik nyílt levélben hívták fel a figyelmet a demokrácia veszélyeztetésére. A szakemberek szerint ugyanis Fico nem hajlandó az önreflexióra, és ellenségesen reagált a kritikákra. A nyílt levélben 855 szakember kérte a miniszterelnököt a változtatásra, mert szerintük a jelenlegi helyzet káros következményekkel járhat az ország demokráciájára és a lakosság mentális egészségére.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Megszólalt Orbán Viktor poloskás beszédéről Sulyok Tamás: szerinte nem a nemzet megosztásáról szólt
Azt a Sándor-palota nem fejtette ki bővebben, hogy akkor szerintük miről. Szerintük a miniszterelnök beszédében se egy hasonlat, se egy metafora nem szerepelt.


Az egy éve hivatalba lépett Sulyok Tamás nem tartozik azon rendszerváltás utáni köztársasági elnökök közé, akik gyakran szólalnának meg mindennapi politikai ügyekben – esetében helyesebb lenne inkább a "soha" szót használni. A Telex ugyanakkor most megkérdezte az ország első számú közjogi méltóságát, mit szól ahhoz, hogy Orbán Viktor a nemzeti ünnepen elmondott beszédében az ország jó néhány állampolgárát kártékony rovarhoz hasonlította. A miniszterelnök beszédrészlete egész pontosan úgy szólt: „A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás. Átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget. Ők a mi újkori labancaink, a brüsszeli kegyencek, akik hazájuk ellenében, pénzért a birodalom szekerét tolják. Túl régóta vannak itt. Túl sok mindent éltek túl. Túl sok helyről kaptak pénzt. Túl sokszor váltottak már köpönyeget. 1848-ban császármadarak ültek a nyakunkra, most meg Weber-fiókák kárognak a fejünk fölött. Éppen elég volt belőlük. Tavaszi szél vizet áraszt, hadd vigye őket…”

A portál megkeresésére a Sándor-palota az alábbi, nem túl hosszú közleményt adta ki:

„Az államfő politikusi beszédeket nem kommentál, csak akkor, ha az a társadalmi béke megbontására, és a nemzet megosztására szólítja fel az embereket. Itt ilyen nem történt”.

Hozzátették: „Amennyiben figyelmesen meghallgatja a miniszterelnöki beszédet, akkor egyértelműen kiderül, hogy a jelzett részben nincs hasonlat, de még metafora sem.”

A Telex emlékeztet arra, hogy hivatalba lépése után Sulyok a Mandinernek azt nyilatkozta: „A köztársasági elnök alkotmányos feladata, hogy az adott politikai helyzetben és környezetben kifejezze a nemzet egységét. (…) A társadalmi béke megteremtésén fogok dolgozni”.

A Palota indoklásának egyik része helyes lehet: a hasonlat feltétele a definíció szerint nem csak az, hogy a hasonlított között valamilyen hasonlóság, közös vonás legyen, de formailag szükséges a mondatba egy kötőszót (például: "mint") tenni. Ugyanakkor a metafora definíciója: „költői kép, összevont, egybecsúsztatott hasonlat, két fogalom, tulajdonság tartalmi-hangulati hasonlóságán alapuló szókép” – amibe inkább illik bele a miniszterelnök megjegyzése a poloskákról, majd kifejtése az így azonosított szereplők számonkéréséről.

A beszéden egyébként sokan megütköztek: hétfőn Magyar Péter is kifejtette, hogy azzal szerinte Orbán Viktor egyértelműen nem rá, hanem „magyar nemzet többségére” gondolt.

Nem az ellenzéki politikus ugyanakkor az egyetlen, aki tiltakozott a beszéd ellen: kedden (cikkünk megjelenéséig) már több mint 1800 pszichiáter, pszichológus és segítő szakember írta alá azt a petíciót, amiben elítélik a miniszterelnök szavait.


Link másolása
KÖVESS MINKET: