HÍREK
A Rovatból

Menesztette belügyminiszterét a brit kormányfő, David Cameron külügyminiszterként tér vissza

Suella Bravermant azután menesztette a belügyminiszteri tisztségből Rishi Sunak, hogy egy heves indulatokat kiváltó cikket írt a palesztinpárti tüntetésekről. Helyére James Cleverly eddigi külügyminisztert nevezte ki, az így megüresedett pozíciót kapta meg a korábbi miniszterelnök.


Menesztette hétfőn a belügyminiszteri tisztségből Suella Bravermant Rishi Sunak brit miniszterelnök. Utódjaként James Cleverly eddigi külügyminisztert, a külügyi tárca élére pedig - általános meglepetésre - David Cameron volt miniszterelnököt nevezte ki.

A döntés közvetlen előzményeként heves belpolitikai viták robbantak ki Braverman múlt heti cikke körül, amelyben a volt belügyminiszter azt írta, hogy a londoni rendőrség "kivételez" a Gázai övezetben zajló izraeli hadműveletek elleni tiltakozó megmozdulások résztvevőivel.

A The Times című konzervatív napilapban megjelent írás közlése után nem sokkal kiderült, hogy Braverman nem hajtotta végre azokat a változtatásokat, amelyeket a miniszterelnöki hivatal kért előzetesen a cikk nyelvezetében, vagyis olyan tartalmú írást jelentetett meg, amelyet a Downing Street nem hagyott jóvá. Suella Braverman ezzel megsértette a nyilvános miniszteri megnyilvánulásokat szabályozó protokollt.

Londonban eddig öt egymást követő szombaton tartottak hatalmas demonstrációkat a Gázai övezetben zajló izraeli hadműveletek ellen. A most szombati tüntetés volt messze a legnagyobb: a rendőrség becslése szerint a részvevők száma meghaladta a 300 ezret.

A rendőrségre óriási politikai nyomás nehezedett a szombaton - a háborús halottak hivatalos nagy-britanniai emléknapján - tartott tüntetés betiltása végett. Sir Mark Rowley, a Scotland Yard főparancsnoka azonban erre nem volt hajlandó, többször is kijelentve, hogy ennek jogi küszöbe "rendkívül magas".

A Konzervatív Párt jobbszárnyán különösen népszerű Suella Braverman a The Timesban múlt csütörtökön közölt cikkében úgy fogalmazott: Rowley álláspontja "azt az érzetet kelti", hogy a rendőrségi vezetők kivételeznek a palesztinpárti tüntetőkkel. Braverman írása szerint ugyanis az agresszivitásba torkolló szélsőjobboldali és nacionalista demonstrációkra a rendőrség nagyon helyesen kemény választ ad, és "a baloldal által kedvelt, politikai kötődésű kisebbségi csoportokkal összehasonlítva" keményen lép fel a futballszurkolókkal szemben is, "jórészt szemet huny azonban", amikor "a palesztinpárti népség" tanúsít szinte ugyanilyen magatartást.

A most szombati palesztinpárti demonstráció idején ellentüntetők is az utcára vonultak és több helyen összecsaptak a rendőrséggel. A Scotland Yard beszámolója szerint az ellentüntetés résztvevői jórészt szélsőjobboldali csoportokhoz kötődtek; nem egyet közülük korábban futballhuliganizmus miatt ítéltek el.

Az ügyből hatalmas belpolitikai vihar támadt, és Rishi Sunak miniszterelnökre az elmúlt napokban mind erősebb nyomás nehezedett Suella Braverman menesztése végett.

A hétfőn végrehajtott kormányátalakítás legnagyobb meglepetést keltő mozzanataként Rishi Sunak kormányfő David Cameron volt miniszterelnököt nevezte ki külügyminiszterré.

Cameron 2010 és 2016 között töltötte be a miniszterelnöki tisztséget a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetőjeként, de a brit EU-tagságról általa kiírt, 2016 júniusában tartott - a kilépést pártolók szűk, 51,89 százalékos többségű győzelmével végződött - népszavazás után lemondott, egyben visszaadta alsóházi képviselői mandátumát is. Cameron a referendum előtt azért kampányolt, hogy Nagy-Britannia maradjon az Európai Unió tagja.

Külügyminiszteri kinevezése azzal vált lehetővé, hogy III. Károly király a kormány előterjesztésére bárói rangra emelte, így Cameron elfoglalhatja helyét a parlament felső kamarájában, a Lordok Házában. A törvényerejű brit politikai szokásjog megköveteli ugyanis, hogy a miniszteri rangú kabinettagok a törvényhozás alsó- vagy felsőházának tagjai legyenek.

Az újkori brit politikatörténetben eddig egyetlen példa volt arra, hogy egy volt miniszterelnök külügyminiszterként térjen vissza a kormányba. Alec Douglas-Home, aki 1963 októberétől egy évig állt az akkori konzervatív párti kormány élén, 1970 és 1974 között Edward Heath kormányában töltötte be a külügyminiszteri tisztséget.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Magyar Péter lapáttal a kezében kéri Orbán Viktort, hogy a strassbourgi vita helyett irányítsa személyesen az árvízi védekezést
A TISZA Párt elnöke Neszmélyből jelentkezett be, a Duna partjáról. Azt javasolja, Orbán Viktor halassza el a szerdára tervezett EP-vitát, és személyesen irányítsa az árvízi védekezést.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. szeptember 15.



Gumicsizmában, lapáttal a kezében jelentkezett be a Neszmély közeli töltésekről Magyar Péter. A pártelnök, miután megköszönte a Tisza Pártot támogatóknak az anyagi támogatást és a személyes részvételt az árvízi védekezésben, arra kérte a civileket, hogy ahol csak tudnak, segítsenek az árvízi védekezésben, mivel „a valaha volt egyik legnagyobb árvíz közeledik a Dunán”. A párt több száz szimpatizánsa már Neszmélyen és Dunaalmáson dolgozik, ahol a polgármester segítségét kérték az átjárók lezárásához, mert „csak Neszmélyen kilenc átjárót kell elzárni, különben házak kerülhetnek veszélybe.” Magyar szerint a 2013-as árvíz óta nem sikerült kiépíteni a szükséges mobilgát rendszert, ami megkönnyítené a védekezést.

„Itt vagyunk 30-40-en, helyiekkel és a közelben élőkkel közösen dolgozunk”

– mondta Magyar, hozzátéve, hogy most minden dolgos kézre szükség van. Bár Strasbourgba is indulnának az EP-vitára, a párt elnöke azt tervezi, hogy elhalasztja útját, és inkább a védekezésben marad részt venni.

Magyar arra is felszólította a miniszterelnököt, hogy

„gondolja át, vajon Strasbourgba kell-e mennie”, hiszen az ár tetőzésekor „a hajóskapitánynak a parancsnoki hídon van a helye”.

Szerinte most a közös védekezés a legfontosabb, mert „ilyenkor nincs jobb és bal, csak magyar.”

A civileknek szóló felhívás szerint folyamatosan várják a jelentkezéseket az árví[email protected] e-mail címen, és mindenkit elirányítanak a legkritikusabb területekre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
5 méterrel emelkedik a Duna vízszintje a következő napokban – a Margitszigetet is teljesen lezárhatják
A vasárnap 350 centin álló Duna 850 körülig emelkedhet, ami már alulról nyaldossa a valaha mért második legnagyobb vízszintet.


Ahogy arról korábban is írtunk, Orbán Viktor, Karácsony Gergely és Magyar Péter mellett a meteorológiai szolgálatok is arra figyelmeztetnek, hogy rendkívüli mértékű árhullám érkezhet az országba. A Duna ausztriai szakaszán már most hatalmas az áradás, és a folyamatos esőzések csak tovább nehezítik a helyzetet.

Az Időkép is figyelmeztet arra, hogy hétfőtől harmadfokúra emelik az árvízvédelmi készültséget a fővárosban, és akár még a Margitszigetet is lezárhatják a magas vízállás miatt. A legfrissebb információk szerint a pesti és a budai alsó rakpartot már hétfőn este 8 órától lezárják, emiatt az ott parkolókat arra kérik, hogy mihamarabb vigyék el az autójukat (aki ezt nem teszi meg, annak a járműve elszállításra kerül).

Az éjféli mérések szerint

Budapestnél nagyjából 350 centin állt a vízszint, erre jön még rá a következő napokban plusz 5 méter.

Budapesten az eddigi valaha mért legnagyobb vízszintet 2013. június 9-én, az esti órákban érte el a Duna, 891 cm-es állással. Ez 31 centivel múlta felül az addigi, 2006-os rekordot.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Drámai a helyzet Közép-Európában – több helyen evakuálnak, a közlekedés is leállt, folyamatosak a mentési munkálatok
Több települést evakuálni kellett, a védekezés folyamatos. Sok helyen fákat döntött a vihar a nagyfeszültségű vezetékekre is.


Az elmúlt napokban Közép-Európa több országában is katasztrofális helyzetet idéztek elő a Boris mediterrán ciklon által okozott heves esőzések és áradások. A régióban Ausztria, Csehország, Lengyelország és Szlovákia területein rendkívüli viharok pusztítanak, míg Magyarországon a Duna mentén már megkezdődtek az előkészületek a várható árvízvédelemre.

Ausztria: Katasztrófahelyzet Alsó-Ausztriában

Az egyik legkritikusabb helyzet Ausztriában alakult ki, ahol Alsó-Ausztria több települését katasztrófa sújtotta területté nyilvánították. St. Pölten és Tulln környékén rendkívüli mértékű csapadék zúdult le, amely helyenként teljesen ellehetetlenítette a közlekedést.

„A következő órákban a középső régióban akár 60 milliméter eső is hullhat”

– figyelmeztetett Stephan Pernkopf kormányzóhelyettes, hozzátéve, hogy a helyzet tovább romolhat, és mindenkit felszólítottak, hogy kerüljék a felesleges utazásokat.

Davor Knappmeyer/picture alliance via Getty Images

Az osztrák tűzoltóság masszív erőkkel vesz részt a védekezésben. Alsó-Ausztriában az elmúlt 24 órában több mint 1159 tűzoltóegységet és 2168 járművet vetettek be, és eddig 4490 mentési akciót hajtottak végre. Burgenland sem úszta meg a viharokat, ahol több helyen pincék elárasztása és a heves esőzés okozott fennakadásokat.

A vihar és a vele járó széllökések miatt számos fát döntött ki a szél, utakat zárt le és okozott áramkimaradásokat.

A meteorológiai előrejelzések szerint Ausztriában a csapadék és a szél erőssége vasárnap enyhülni fog, de a helyzet várhatóan csak kedden javul érdemben.

Csehország: Tömeges evakuálások és vasúti fennakadások

Csehországban szintén komoly gondokat okozott a vihar. Morva-Szilézia keleti régiójában, különösen a Lengyelország határánál fekvő területeken kritikus a helyzet. Cesky Tesin polgármestere elrendelte több ezer lakos evakuálását, miután az Olsa folyó gátja gátszakadással fenyegetett. A térségben található Opavában és Krnovban szintén emberek ezreit kellett kimenekíteni.

Gabriel Kuchta/Getty Images
Gabriel Kuchta/Getty Images

„Az Olsa és a környező mellékfolyók vízszintje tovább emelkedik, és várhatóan hétfőig nem hagy alább az esőzés” – mondta egy helyi mentőszolgálati tisztviselő. A régióban több mint 100 ezer háztartás maradt áram nélkül, mivel

a felázott talaj miatt fákat döntött ki a vihar a nagyfeszültségű vezetékekre.

A cseh vasúthálózatban is jelentős fennakadások vannak: az ország több mint 40 vasútvonalát kellett lezárni a sínekre dőlt fák és az elárasztott pályaszakaszok miatt. A Prága és Ostrava közötti fő vasútvonalon Studenka állomás teljesen víz alá került, és több nemzetközi vonatot, köztük lengyel és szlovák Eurocity járatokat is töröltek.

Lengyelország: „Millenniumi árvíz” fenyegetés

Lengyelország délnyugati területein a helyzet hasonlóan súlyos. Donald Tusk miniszterelnök figyelmeztetett, hogy a régióban

az esőzés mennyisége már meghaladja az 1997-es „millenniumi árvíz” során tapasztalt szinteket.

Különösen a Glatzer-havasok környékén vált kritikussá a helyzet, ahol az Olsa folyó vizei veszélyesen megközelítették a gátak maximális kapacitását.

Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images

„A miedzygorzei gát túlcsordult, és bár próbálják leereszteni a vizet, a beáramlás sebessége túl nagy” – figyelmeztetett a helyi vízügyi hatóság. A határ menti alacsonyan fekvő falvak lakóit evakuálni kellett, miközben a hatóságok további áradásokra figyelmeztetnek.

Szlovákia: Evakuálás Dévényújfaluban

Szlovákiában a rendőrség is bekapcsolódott a mentési műveletekbe, különösen a Pozsonyhoz közeli Dévényújfalu és a Malackai járásbeli Konyha településeken.

Rendőrségi fotó
„Összesen száz embert kellett evakuálni a lakóhelyéről”

– közölte a szlovák hatóság. A viharos szél és az áradások veszélye miatt a lakosságot arra kérték, hogy kerüljék a nagyobb fák közelében tartózkodást és a parkolást.

Magyarország: Felkészülés az érkező áradásra

Magyarországon a Duna mentén már megkezdődtek a védekezési munkálatok. Dunaalmáson és Neszmélyen a helyi hatóságok homokzsákokkal próbálják megvédeni a településeket. A vízszint emelkedése gyorsabb, mint ahogy azt korábban várták, és a helyiek fokozott készültségben várják az áradást.

Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere szerint az elmúlt évtized legnagyobb áradása közeledik. „Budapesten is megkezdtük a felkészülést, és a Magyar Honvédség már kivezényelte csapatait a legveszélyeztetettebb területekre” – mondta a főpolgármester.

Az előrejelzések szerint a Duna vízszintje a következő napokban tovább fog emelkedni, és csúcspontját várhatóan pénteken éri el.

A helyzet egyelőre nem mutat javulást. A régió országai összehangoltan próbálnak felkészülni a várható további áradásokra, miközben a Boris ciklon még napokig kitarthat.

(via: Blikk, Magyar Nemzet, Új Szó)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Romániában halálos áldozatokat követelt a heves esőzés – a kormány válságstábot alakít
A miniszterelnök és több miniszter is az áradásokkal sújtott területekre utazik. Négyen már biztosan meghaltak az áradásokban.


Szombatra virradóan heves esőzések és áradások sújtották Románia több megyéjét, a legnagyobb kárt Galac megyéből jelentették, ahol öt ember vesztette életét – közölte a romániai Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU). Később a belügyminiszter, Catalin Predoiu pontosított:

valójában négy halálos áldozatot találtak, míg az ötödik személy már korábban elhunyt, és a holttestét elsodorta az ár.

Galac megyében, ahol a legsúlyosabb károk keletkeztek, 90 embert kellett kimenekíteni Pechea településről, ahol a lezúduló víz házakat, közintézményeket öntött el, és utak váltak járhatatlanná.

A vihar fákat és villanyoszlopokat döntött ki, több gépkocsi is megrongálódott. Szombaton is folytatódik a mentés, gumicsónakokkal és mentőhelikopterrel próbálják kimenekíteni az áradások miatt házaikban rekedt helyieket.

Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette, hogy Galac megyébe utazik, hogy személyesen tájékozódjon a helyzetről. Raed Arafat, a katasztrófavédelem vezetője és Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter is a térségbe látogat.

Az egészségügyi minisztérium válságstábot hozott létre az áradások által leginkább sújtott Galac és Vaslui megyék lakosainak megsegítésére. A gyerekek tetanusz és hepatitisz elleni oltásokat kapnak.

Galac megyében 12 települést érintett az ár, és eddig 255 embert kellett evakuálni.

Klaus Iohannis román államfő részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak, és hangsúlyozta, hogy a mentési munkálatok mellett hosszú távon az újjáépítésre és a hasonló katasztrófák megelőzésére kell összpontosítani.

Az áradás veszélyéről a Ro-Alert rendszeren keresztül értesítették a lakosságot, több mint 200 tűzoltó és katona dolgozik a mentésben.

A román meteorológiai szolgálat továbbra is heves esőzésekre figyelmeztet, különösen Botosani, Iasi és Vaslui megyékben, ahol estig másodfokú riasztás van érvényben.


Link másolása
KÖVESS MINKET: