HÍREK
A Rovatból

Megnyerte a bizalmi szavazást Boris Johnson brit miniszterelnök, nem lesznek még előrehozott választások

Az alsóházi konzervatív pártcsoport tagjai közül 211-en szavaztak bizalmat Johnsonnak, 148-an a kormányfő ellen voksoltak. Johnson közölte: egyáltalán nincs szándékában előrehozott parlamenti választások kiírása.

Link másolása

Megnyerte a kormányzó brit Konzervatív Párt alsóházi frakciójának tagjai által hétfőn tartott bizalmi szavazást Boris Johnson miniszterelnök, aki így megtarthatja pártvezetői és kormányfői tisztségét. Johnson az eredmény ismertetése után nagyon jónak minősítette a szavazás kimenetelét és közölte, hogy nem foglalkozik az előrehozott választások gondolatával.

Sir Graham Brady, a frakció vezetőválasztási ügyekben is illetékes szakbizottságának elnöke hétfő este bejelentette, hogy az alsóházi konzervatív pártcsoport tagjai közül 211-en szavaztak bizalmat Johnsonnak, 148-an a kormányfő ellen voksoltak.

A Konzervatív Párt jelenleg érvényes szabályzata alapján a következő tizenkét hónapban nem lehet újabb bizalmi szavazást kezdeményezni Johnson ellen.

A hétfői szavazás eredményei után elhangzott első szakértői vélemények szerint azonban Johnson továbbra sem veheti teljesen biztosra, hogy a következő, 2024-ben esedékes brit parlamenti választásokon is ő vezeti még a Konzervatív Pártot, az ellene leadott 148 frakcióvoks ugyanis azt jelzi, hogy az alsóházi pártcsoporton belül rendkívül magas, 41 százalék a távozását kívánó képviselők száma.

A brit Konzervatív Párt frakciójában legutóbb 2018. december 12-én volt bizalmi szavazás Johnson hivatali elődje, Theresa May ellen. Azt a bizalmatlansági indítványt zömmel a keményvonalas EU-szkeptikus frakciótábor kezdeményezte, amely rendkívül elégedetlen volt a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről Theresa May által elért akkori megállapodással.

Akkor a szavazást Theresa May megnyerte. Az ellene szavazók aránya annak idején 37 százalék volt, vagyis az akkori frakciólétszámhoz képest számottevően kisebb, mint a hétfői bizalmi szavazáson Johnson ellen szavazóké, May azonban fél évvel később mégis kénytelen volt lemondani, miután az alsóházi konzervatív frakcióval képtelen volt a továbbiakban sarkalatos - főleg a Brexit-megállapodáshoz kötődő - kormányindítványokat elfogadtatni.

A hétfői bizalmi szavazás kimenetelének ismertetése utáni nyilatkozatában Boris Johnson kijelentette: a voksolás "pozitív, meggyőző és döntő, a politika és az ország számára rendkívül jó" eredménnyel zárult.

A kormányfő szerint ez lehetőséget teremt arra, hogy az ország túllépjen ezen az ügyön, a Konzervatív Párt vezette kormánynak pedig arra, hogy egységesen, megerősödve összpontosíthassa figyelmét a legfontosabb, elsősorban gazdasági feladatokra.

Kérdésre válaszolva Johnson közölte: a megnyert bizalmi szavazás után - az erre irányuló felhívások ellenére - egyáltalán nincs szándékában előrehozott parlamenti választások kiírása.

A Johnson elleni bizalmi szavazás hosszabb ideje napirenden volt, miután az elmúlt hetekben kiderült, hogy a londoni miniszterelnöki hivatalban és más kormányintézményekben a koronavírus-járvány megfékezésére korábban elrendelt szigorú korlátozások idején több kerti partit, ivászatokkal kísért társasági összejöveteleket tartottak, nem egyszer Johnson részvételével.

A közkeletűen "partygate" néven emlegetett ügy Johnson 2019-ben kezdődött miniszterelnöki időszakának eddigi legnagyobb belpolitikai botrányává fajult.

A brit miniszterelnök megítélését a Konzervatív Párton és a közvéleményen belül is egyaránt jelentősen rontotta, hogy a londoni rendőrség nemrégiben megbírságolta őt a korlátozások idején tartott Downing Street-i partik miatt.

Boris Johnson a modern brit politikatörténetben az első olyan, hivatalban lévő brit miniszterelnök, akit törvénysértés miatt rendőrhatósági szankcióval sújtottak.

A Konzervatív Párt támogatottsága a felmérések szerint jelenleg 7 százalékponttal elmarad a legnagyobb ellenzéki erőétől, a Munkáspártétól.

A legnagyobb brit közvélemény- és piackutató cég, a YouGov legutóbbi országos gyorsfelmérése kimutatta azt is, hogy a választók 59 százaléka szerint Johnsonnak távoznia kellene tisztségéből.

A Konzervatív Párt szabályzata szerint a frakciótagság minimum 15 százalékának - a jelenlegi létszám alapján 54 képviselőnek - kellett kezdeményeznie a miniszterelnökkel szembeni bizalmi szavazást ahhoz, hogy a frakció illetékes bizottsága elrendelje a voksolást.

Az elmúlt hetekben folyamatosan érkeztek hírek arról, hogy egyre több képviselő nyújtja be a Sir Graham Brady vezette frakcióbizottsághoz a bizalmi szavazást kezdeményező levelét.

Az eljárás azonban titkos, és egyedül Brady tudta, hogy pontosan hány konzervatív képviselő csatlakozott a kezdeményezéshez.

Brady a konvencióknak megfelelően csak akkor állhatott a nyilvánosság elé, amikor a kezdeményező levelek száma elérte az előírt minimumot.

Ezt a bejelentés tette meg Sir Graham hétfő délelőtt a londoni parlament épületénél összegyűlt újságíróknak.

A frakcióbizottság vezetője nem fedte fel, hogy pontosan hány konzervatív képviselő kezdeményezte a bizalmi szavazást, csak annyit közölt hivatalosan, hogy a benyújtott levelek száma meghaladta a szükséges minimumot.

Ha a konzervatív frakció egyszerű többsége Johnson ellen voksolt volna a hétfő esti bizalmi szavazáson, a miniszterelnöknek távoznia kellett volna az általa vezetett Konzervatív Párt éléről és így a kormányfői tisztségből is, és az utódválasztáson nem indulhatott volna.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
Megrendezte saját halotti torát a Szamos Marcipán tulajdonosa, hogy lássa, kik jönnének el az utolsó útjára
Kelényi Szamos Gabriellának nem kell a szomszédba menni a fekete humorért. Pedig egyáltalán nincs halálán: bár 75 éves, de tele van tervekkel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 23.


Link másolása

Kelényi Szamos Gabriella, a Szamos Marcipán tulajdonos-vezérigazgatója nem mindennapi ember. Nemcsak azért, mert egy egészen különleges vállalatot vezet, méghozzá családi alapon, hanem nem mindennapi humora miatt is. Mindenesetre, nem így képzeljük el a vállalatvezetőket.

A Blikk írt arról, hogy a nemrég tartott hetvenötödik születésnapja helyett szabályos halotti tort rendezett magának. Az indok is egészen sajátos:

A legszörnyűbb egy temetésen, hogy mindenki hazamegy, a halott meg ottmarad. Ezt szerettem volna elkerülni

Mint kiderült, több mint húsz éve gondolt először arra, hogy semmiképpen nem szeretné, azt, hogy szerettei, a barátai sírva vegyenek tőle búcsút a temetésén. Akkor, ötvenöt évesen arra kérte férjét, hogy temetése után nagy bulit rendezzenek, ahol tombola is legyen. Gabriella már az édesapja, a cégalapító Szamos Mátyás halálakor sem viselte a részvétnyilvánításokat, ezt kivédendő

inkább mindenkinek marcipán rózsát és szívet adott a temetésen.

Férje sajnos öt éve meghalt, őt a Dunába szórták, így rá már nem számíthat, hogy utolsó kívánságát teljesítse. Ezért fogalmazódott meg benne, hogy mielőtt követi majd a Dunába, megrendezné saját halotti torát.

Azt is készséggel elmondta, milyenre sikeredett az előrehozott halotti tor. „Az egyik fiam volt a ceremóniamester. A meghívóban kikötöttem, hogy nem kérek virágot, viszont mindenféle házi készítésű finomságra nyitott vagyok, így hoztak nekem befőttet, lekvárt, sőt, még kolbászt is. A kamrám meg is telt.

Emellett kértem mindenkitől, hogy írjon rólam valamit, és aki megtette, részt vehetett a tombolán.

Ezeket az írásokat azóta összefűztem, és bevallom, lelkileg ebből töltődöm, ebből élek.

Úgy tűnik, szerencsére az igazi temetésre még jó sokáig várni kell. A tulajdonosnő tele van ötletekkel, jelenleg a harminc éves múzeum felfrissítésén dolgozik. Ahogy elmondta, ők sosem a pénzért csinálták a céget, hanem azért, mert azt szerették volna, ha a családjuk minden tagjának olyan munkahelye lenne, ahol meg tudja valósítani önmagát, legyen könyvelő, eladó vagy cukrász, vallotta meg a Blikknek Kelényi Szamos Gabriella.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter szerint nem a CSOK-tól lesz több gyerek: "Én beszéltem egy-két hölggyel, a volt feleségemmel is, és ami meghatározó, az a szülésélmény"
Komlón beszélt a Tisza-párti politikus arról, szerinte miért nem születik elég gyermek. Szerinte pocakos, őszülő kormánytagok döntötték el, hogyan szüljenek a nők.

Link másolása

[caption id="attachment_2189761" align="alignnone" width="705"]Magyar Péter országjárása során komlói beszédének végén arról beszélt, mi kellene ahhoz, hogy valóban több gyermek szülessen. Szólt a nevelőintézetekről, a szülés biztonságáról, a szabad orvosválasztás megszüntetésének káros voltáról és a kormány szociális érzéketlenségéről. Ezeket mondta:

Az ország érdeke, hogy kiművelt emberfők legyenek, hogy normális gyerekkoruk legyen, hogy szeretetben nőjenek fel. Azok is, akik árvák, (...) ne nagy intézményekben nőjenek föl, hanem nevelőcsaládokban, jó nevelőcsaládokban nőjenek fel a gyerekek. Mi történik?

Államosítja a meddőségi központokat a kormány, miközben több gyereket szeretne. Várólisták lesznek.

Viszont aki örökbe szeretne fogadni, annak egy nagyon hosszú folyamaton kell végigmennie, ami nagyon sokszor sikertelen. Így inkább otthagyják a gyerekeket az otthonukban. A bicskeihez hasonló otthonokban. Kérdezem az otthonukban. Kérdezem én, ez a keresztény kormány? Ez a családbarát kormány? (...) Azt hiszi a kormány, hogy ha CSOK-ot meg különböző hiteleket ad, akkor a hölgyek attól több gyereket fognak szülni. El kell, hogy keserítsem őket.

Én beszéltem egy-két hölggyel, a volt feleségemmel is, és ami meghatározó, az a szülésélmény.

Hogy valaki olyan környezetben tud szülni, ahol biztonságban érzi magát. Ahol, ha lehet, a férjével van. (...) Nem kikötik, nem leszólják, nem beszólnak neki, hanem háborítatlanul szülhet. Akkor lehet, hogy lesz második gyereke, lehet, hogy lesz harmadik.

Szóvá tette azt is, hogy mindezen bajokat tetézve a kormány levette a szabad orvosválasztás lehetőségét, aminek alapvetőnek kell lennie. Mert ez nem kéztörés, hanem a legintimebb helyzet. Magyar szerint a három gyerek az elsőnél kezdődik.

Ha egy gyereket vagy két gyereket nem támogatnak, akkor nem lesz harmadik gyerek. Ha nem érjük el azt, hogy a nők visszamehessenek dolgozni, rugalmasan mehessenek vissza, ugyanabba a karrierívbe térhessenek vissza, akkor nem fognak gyereket vállalni.

Ha nem tesszük szexivé a gyerekvállalást, akkor nem fognak gyereket vállalni, adhatunk nekik akármennyi pénzt.

Magyar azt is mondta, hogy a magyar kormányban egyetlen nő sincsen, szerinte Szaúd Arábiában több nő van a kormányban, mint a keresztény magyar kormányban.

Úgy zajlottak a kormányülések, hogy pocakos, őszülő urak megmondták, hogy hogy lesz a szülés. Merthogy az ő feleségük is így szült három gyereket

– mondta beszédében Magyar Péter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
A külügyminisztérium egy mondatban reagált arra, hogy a Gazprom lesz a Fradi főszponzora
Szijjártó minisztériuma szerint nincs itt semmi látnivaló. A klub eddig nem kommentálta a hírt.

Link másolása

Tegnap mi is megírtuk, hogy az orosz Gazprom lesz a Fradi főszponzora. Az RTL Híradó kérdésére, miszerint jelent-e veszélyt Magyarország szuverenitására nézve, hogy a legnagyobb orosz állami cég ekkora befolyást szerez a magyar futballban, Szijjártó minisztériuma az alábbi választ adta:

Minél több nagy nemzetközi vállalat fektet be a magyar sportba, az annál jobb, és a Gazprom nem szerepel a szankciós listán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Orbán: Lövök én mindenre, ami mozog
Harcias szavakkal kezdte meg országjárását a miniszterelnök, aki más esetben mindig békepártságával kampányol.

Link másolása

„A kampányt berúgtuk!” kommentárral posztolt képet országjárásának első állomásáról Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán hétfőn.

A már szokás szerint nem sajtónyilvános országos körút nyitóeseményének helyszíne Nemesgörzsöny volt, ahol egy száz százalékban uniós támogatásból épült, 230 millió forintos magtárban beszélt gazdáknak a miniszterelnök, méghozzá mint kiderült, igencsak harcias szófordulatokkal.

„Zárójelben mondom, mégis csak én volnék Magyarország első falusi miniszterelnöke. Kitől várjon a magyar gazdatársadalom meg a magyar vidék meg a magyar falu segítséget, hogyha nem a közülük jövő miniszterelnöktől?” – kérdezte a gazdáktól.

„De én csak akkor tudok segíteni, hogyha önök fegyvert adnak a kezembe. Én nem leszek rest azt előrántani. Lövök én mindenre, ami mozog, meg suhintok oda, ahova kell, de csak akkor, hogyha van a kezemben eszköz. És az én fegyverem az önök szavazata” – élt költői képpel a magát rendszerint békepártinak aposztrofáló miniszterelnök.


Link másolása
KÖVESS MINKET: