Még a fideszesek is több pénzt adnának a településeknek, főleg az egészségügyre és az oktatásra kellene több pénz
Friss felmérés készült a Népszava megbízásából a Publicus Intézettől, ami kicsit árnyalja a kormány és a lakosság kapcsolatát az önkormányzatok finanszírozásáról és irányításáról.
A kutatás szerint
A felmérésben résztvevők közel kétharmada elégedett a települése önkormányzatának működésével, de 86 százalékuk szerint jobb lenne, ha helyben hozhatnának fontos döntéseket, ahelyett, hogy központi irányítás alá esnek. Ezzel nem csak az ellenzékiek és a Tisza-pártiak értenek egyet (94, illetve 96 százalékuk), hanem a fideszesek 76 százaléka is.
Amikor rákérdeztek, mire kellene több pénz,
míg a szociális támogatások, utak és közterek fejlesztése egyaránt 19 százalékon állt. Az állam jelenlegi forrásmegvonásával kapcsolatban is szkeptikusak voltak:
Érdekesség, hogy a megkérdezettek 84 százaléka emlékezett úgy, hogy részt vett a júniusi önkormányzati választásokon, bár a valós részvétel csak 58 százalék volt. Pulai András, a Publicus vezetője szerint ez egy ismert jelenség: sokan utólag szívesebben emlékeznek úgy, hogy elmentek szavazni.
A Publicus Intézet felmérése szerint a magyarok megosztottak a szolidaritási adóról: a gazdagabb önkormányzatoktól elvont pénzeket a válaszadók fele igazságosnak tartja, másik fele nem, míg a fideszesek 60 százaléka támogatja az elvonást, az ellenzékiek többsége ellenzi. A megkérdezettek túlnyomó többsége,
A polgármesterek hatékonyságáról szóló kérdésben 41 százalék szerint a kormánypárti kötődés előnyt jelent, míg 39 százalék szerint ez lényegtelen.