Manfred Weber: „Orbán el akarja pusztítani Európát”
December 21-én a konzervatív német lap, a Welt am Sonntag interjút közölt Orbán Viktorral, melyben a magyar miniszterelnök úgy fogalmazott az Európai Néppárt elnökéről, hogy „Manfred Weber megsértette egész népünket”.
A megszólított német politikus szombaton ugyanezen lapban válaszolt a kormányfőnek. Kemény hangú írásának már a címe is sokatmondó: „Orbán el akarja pusztítani Európát”. (Ahogy a Telex kiszúrta, az URL alapján úgy tűnik, az eredeti cím még az egykori német kancellár, Orbán politikai mentora Helmut Kohl Európájára utalt volna.)
A német politikus válaszcikkében kifejtette, hogy 2021 nagy változások kezdetének éve lesz pártjának, a bajor Keresztényszociális Uniónak (CSU), a testvérpárt Kereszténydemokrata Uniónak (CDU) és az EPP többi kereszténydemokrata és keresztényszociális pártjának.
Mint írta, ki kell tölteni a német kancellár és korábbi CDU-elnök Angela Merkel távozásával keletkező űrt, mindenekelőtt pedig meg kell birkózni a politikai programot, irányvonalat illető kihívással, amelynek nagyságát jelzi, hogy tizenkét hónapja még nem lehetett sejteni a az államháztartási egyensúly fontosságának megkérdőjeleződését, és azt, hogy a gazdaság jövője orvostudományi újításokon múlik majd.
Kiemelte, hogy a mélyreható gazdasági és társadalmi átalakuláson nem lehet úrrá lenni az Orbán Viktor által sürgetett „nemzeti-populista” politikai megközelítésmóddal vagy „kulturkampffal”.
Inkább Konrad Adenauer, Franz Josef Strauss és Helmut Kohl példáját kell követni. Ők olyan politikai felfogást képviseltek, amellyel nem megosztottságokat mélyítettek tovább, hanem átléptek árkokat és előítéleteket, a Németország szomszédjaival folytatott viszonyban a „közös európai ház„ felépítésével, a társadalomban pedig azzal, hogy középen igyekeztek többséget teremteni - tette hozzá.
Kifejtette, hogy „egyes kormányfők” a gyors siker érdekében hiteltelennek állítanak be európai uniós (EU) döntéseket, holott gyakran hozzájárultak azokhoz.
Aki egyenlőségjelet tesz az EU és „a szovjet kommunisták autoriter rezsimje” között, az „szét akarja rombolni a Helmut Kohl politikusnemzedéke által felépített Európát”
- fűzte hozzá, kiemelve, hogy az erős nemzetállamok és az erős Európa nem ellentmondás, hanem a békés Európa elengedhetetlen feltétele.
Manfred Weber abszurdnak nevezte azt a vádat, hogy az EP túlértékeli szerepét. Mint írta, a jövőt nem az egyhangúlag hozott, és így a "blokád" lehetőségét is hordozó tanácsi döntéshozatal jelenti, hanem a többségi döntések, például a szabadon választott EP-ben.
Aki a konzervatív értékek elárulásának állítja be a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal kidolgozott „szükséges kompromisszumokat”, valójában olyan „radikálisokkal akar koalíciót, mint az AfD, Wilders vagy Le Pen”, erre pedig a CDU/CSU nem hajlandó - tette hozzá.
Arról is írt, hogy a keresztény értékeket a Szentírás és az egyházak határozzák meg, nem azok, akik „a Nyugat megmentőjének adják ki magukat”, a kereszténydemokraták politikájának középpontjában pedig a keresztény emberkép alapján a szabadság, a szolidaritás, a szubszidiaritás és az Isten előtti felelősség áll, és nem a demokrácia és a jogállam leépítése vagy az önzőség.
Ezért az igazságszolgáltatás függetlensége, a sajtó szabadsága, a vallásszabadság és a nők és férfiak közötti egyenlőség nem lehet alku tárgya.