Drámai a helyzet Közép-Európában – több helyen evakuálnak, a közlekedés is leállt, folyamatosak a mentési munkálatok
Több települést evakuálni kellett, a védekezés folyamatos. Sok helyen fákat döntött a vihar a nagyfeszültségű vezetékekre is.
Az elmúlt napokban Közép-Európa több országában is katasztrofális helyzetet idéztek elő a Boris mediterrán ciklon által okozott heves esőzések és áradások. A régióban Ausztria, Csehország, Lengyelország és Szlovákia területein rendkívüli viharok pusztítanak, míg Magyarországon a Duna mentén már megkezdődtek az előkészületek a várható árvízvédelemre.
Ausztria: Katasztrófahelyzet Alsó-Ausztriában
Az egyik legkritikusabb helyzet Ausztriában alakult ki, ahol Alsó-Ausztria több települését katasztrófa sújtotta területté nyilvánították. St. Pölten és Tulln környékén rendkívüli mértékű csapadék zúdult le, amely helyenként teljesen ellehetetlenítette a közlekedést.
„A következő órákban a középső régióban akár 60 milliméter eső is hullhat”
– figyelmeztetett Stephan Pernkopf kormányzóhelyettes, hozzátéve, hogy a helyzet tovább romolhat, és mindenkit felszólítottak, hogy kerüljék a felesleges utazásokat.
Davor Knappmeyer/picture alliance via Getty Images
Az osztrák tűzoltóság masszív erőkkel vesz részt a védekezésben. Alsó-Ausztriában az elmúlt 24 órában több mint 1159 tűzoltóegységet és 2168 járművet vetettek be, és eddig 4490 mentési akciót hajtottak végre. Burgenland sem úszta meg a viharokat, ahol több helyen pincék elárasztása és a heves esőzés okozott fennakadásokat.
A vihar és a vele járó széllökések miatt számos fát döntött ki a szél, utakat zárt le és okozott áramkimaradásokat.
A meteorológiai előrejelzések szerint Ausztriában a csapadék és a szél erőssége vasárnap enyhülni fog, de a helyzet várhatóan csak kedden javul érdemben.
Csehország: Tömeges evakuálások és vasúti fennakadások
Csehországban szintén komoly gondokat okozott a vihar. Morva-Szilézia keleti régiójában, különösen a Lengyelország határánál fekvő területeken kritikus a helyzet. Cesky Tesin polgármestere elrendelte több ezer lakos evakuálását, miután az Olsa folyó gátja gátszakadással fenyegetett. A térségben található Opavában és Krnovban szintén emberek ezreit kellett kimenekíteni.
Gabriel Kuchta/Getty Images
Gabriel Kuchta/Getty Images
„Az Olsa és a környező mellékfolyók vízszintje tovább emelkedik, és várhatóan hétfőig nem hagy alább az esőzés” – mondta egy helyi mentőszolgálati tisztviselő. A régióban több mint 100 ezer háztartás maradt áram nélkül, mivel
a felázott talaj miatt fákat döntött ki a vihar a nagyfeszültségű vezetékekre.
A cseh vasúthálózatban is jelentős fennakadások vannak: az ország több mint 40 vasútvonalát kellett lezárni a sínekre dőlt fák és az elárasztott pályaszakaszok miatt. A Prága és Ostrava közötti fő vasútvonalon Studenka állomás teljesen víz alá került, és több nemzetközi vonatot, köztük lengyel és szlovák Eurocity járatokat is töröltek.
Lengyelország: „Millenniumi árvíz” fenyegetés
Lengyelország délnyugati területein a helyzet hasonlóan súlyos. Donald Tusk miniszterelnök figyelmeztetett, hogy a régióban
az esőzés mennyisége már meghaladja az 1997-es „millenniumi árvíz” során tapasztalt szinteket.
Különösen a Glatzer-havasok környékén vált kritikussá a helyzet, ahol az Olsa folyó vizei veszélyesen megközelítették a gátak maximális kapacitását.
Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images
„A miedzygorzei gát túlcsordult, és bár próbálják leereszteni a vizet, a beáramlás sebessége túl nagy” – figyelmeztetett a helyi vízügyi hatóság. A határ menti alacsonyan fekvő falvak lakóit evakuálni kellett, miközben a hatóságok további áradásokra figyelmeztetnek.
Szlovákia: Evakuálás Dévényújfaluban
Szlovákiában a rendőrség is bekapcsolódott a mentési műveletekbe, különösen a Pozsonyhoz közeli Dévényújfalu és a Malackai járásbeli Konyha településeken.
Rendőrségi fotó
„Összesen száz embert kellett evakuálni a lakóhelyéről”
– közölte a szlovák hatóság. A viharos szél és az áradások veszélye miatt a lakosságot arra kérték, hogy kerüljék a nagyobb fák közelében tartózkodást és a parkolást.
Magyarország: Felkészülés az érkező áradásra
Magyarországon a Duna mentén már megkezdődtek a védekezési munkálatok. Dunaalmáson és Neszmélyen a helyi hatóságok homokzsákokkal próbálják megvédeni a településeket. A vízszint emelkedése gyorsabb, mint ahogy azt korábban várták, és a helyiek fokozott készültségben várják az áradást.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere szerint az elmúlt évtized legnagyobb áradása közeledik. „Budapesten is megkezdtük a felkészülést, és a Magyar Honvédség már kivezényelte csapatait a legveszélyeztetettebb területekre” – mondta a főpolgármester.
Az előrejelzések szerint a Duna vízszintje a következő napokban tovább fog emelkedni, és csúcspontját várhatóan pénteken éri el.
A helyzet egyelőre nem mutat javulást. A régió országai összehangoltan próbálnak felkészülni a várható további áradásokra, miközben a Boris ciklon még napokig kitarthat.
(via: Blikk, Magyar Nemzet, Új Szó)