Kóka János kórházakat zárna be, hogy megmentse az egészségügyet: „a politikának végre be kell vállalnia ezt balhét!”
Keveset költünk az egészségügyre és azt is rossz szerkezetben – idézi Kóka Jánost a Népszava. Az egykori SZDSZ-es gazdasági illetve egészségügyi miniszter, a Doktor24 magánegészségügyi vállalkozás alapítója egy konferencián mondta el, hogy szerinte mi az egészségügy problémája, illetve hogyan oldaná azt meg.
Kóka szerint a meglévő három jövedelemtulajdonos – az emberek, az állam és a cégek – közül az állam nem tud, vagy nem akar többet költeni az egészségügyre. A második, a családok kifogytak a lehetőségeikből. A vállalkozásokkal viszont szerinte meg lehetne állapodni, hogy milyen adókedvezményért cserébe, milyen nagyságú kiegészítő biztosítási fedezetet tudnak vállalni. Kóka János úgy becsülte, hogy az általa javasolt kiegészítő biztosítással 300 milliárd forintnyi friss forrás érkezhetne az egészségügybe. Mint idézik, hozzátette:
Második lépésként az ellátórendszer átalakítását sem lehet megúszni a volt miniszter szerint.
– fogalmazott. Példaként hozta fel, hogy szerinte egy infarktus után nem ott tudják megmenteni valaki életét, ahol évente 40 ilyen esettel találkoznak, hanem ott, ahol 15 ezerrel.
Szerinte az ellátórendszer mellett a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) is átalakításra szorul, melynek első lépésként azonnal kapnia kellene 15 milliárd forintot a működésére. A NEAK ugyanis most a költségvetése két százalékát fordíthatja működésre, így nem futja se ellenőrzésre, se arra, hogy a szakmai feladatait ellássa, lényegében egy kifizetőhely.
Kóka harmadik lépése egy prevenciós program lenne. Szerinte az így elérhető kevesebb megbetegedés legalább 1,5 százalékos GDP bővülést hozhatna a gazdaságnak és 1000 milliárdos költségcsökkenést az egészségügynek