JÖVŐ
A Rovatból

Képesek lehetünk a fénynél is gyorsabb utazásra, ráadásul ez már nem csak elmélet

50 ezer évről pár évre csökkenthető a csillagközi utazás egy új kutatás szerint.

Link másolása

Ha az emberiség meg szeretné oldani, hogy akár egy ember élete alatt eljusson a távoli csillagokhoz, akkor a fénynél is gyorsabban kell utazni, írja a Lab Manager. A göttingeni egyetem kutatásai alapján úgy tűnik, hogy a megoldást a szolitonok, vagyis a nagy amplitúdójú nemlineáris hullámok új, hipergyors osztálya jelentheti, melyeket kizárólag pozitív energiájú források felhasználásával állítanának elő.

A jelenlegi rakétatechnikával 50 ezer év lenne csak az odaút az Proxima Centaurihoz, azaz a legközelebbi szomszédos csillaghoz. Ezzel szemben az elsőként a Classical and Quantum Gravity című folyóiratban publikált tanulmányban leírt módszer a teljes utazást - beleértve a Földre visszatérést is - néhány évre rövidítené. Vagyis nem teljes generációk küldetése lenne az beláthatatlan hosszúságú űrhajózás, hanem egy ember életéből néhány évet venne csupán igénybe a csillagközi utazás.

A cikk szerzője szerint az új módszer lényegében a szolitonban elrendezett tér- és időszerkezetet használja fel arra, hogy megoldást nyújtson a fénynél gyorsabb utazásra. A szolitonokat úgy konfigurálnák, hogy a hullámon belüli idő megegyezzen a kintivel, ami ideális lenne az űrhajó számára. Ez pedig végeredményben megoldást jelentene az ikerparadoxonra is, melynek lényege, hogy a fénysebességgel utazó testvér lényegesen lassabban öregedne a Földön maradt ikerhez képest. Az új módszerrel azonban elméletileg a két testvér a nagy utazás után éppen egyforma idős lenne.

Dr. Erik Lentz kifejtette, hogy egy 100 méter sugarú űrhajót körülölelő, fénysebességgel haladó meghajtáshoz szükséges energia a Jupiter bolygó tömegének több százszorosa volna. Vagyis az energia-megtakarításnak drasztikusnak, mintegy a harmincadának kell lennie, hogy a jelenlegi technológiákkal kivitelezhető legyen az utazás. Hozzátette: szerencsére a korábbi kutatásokban már számos olyan energiatakarékossági mechanizmust javasoltak, amelyek közel 60 nagyságrenddel csökkenthetik a szükséges energiát. Így pedig végeredményben bár a fénynél gyorsabb utazás még meglehetősen futurisztikusan hangzik, összességében már nem csak egy elméleti lehetőség.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: