José Manuel Barroso: Senki sem hiszi, hogy Ukrajna vissza fogja kapni a Krímet
José Manuel Durão Barroso, az Európai Bizottság korábbi elnöke az Euronewsnak adott exkluzív interjúban felidézte, hogyan próbáltak az uniós vezetők közös megoldást találni a Krím félsziget orosz megszállására. Elmondta, hogy Orbán Viktor tíz éve elsőként fejezte ki ellenérzését a szankciókkal kapcsolatban.
Barroso az Európai Unió egykori vezetőjeként, amikor a Krím annektálása történt, első kézből tapasztalta az EU-n belüli egység kialakításának nehézségeit Vlagyimir Putyin törekvéseivel szemben. Elmondása szerint az unió mára lemondott arról a reményről, hogy Ukrajna valaha visszakapja a Krímet.
– nyilatkozta Barroso.
Az Európai Bizottság jelenlegi szóvivője hangsúlyozta: „a Krím Ukrajna”, és hozzátette, hogy ez az uniós tagállamok közös álláspontja 2014 óta. Ugyanakkor Barroso kijelentette, hogy továbbra is támogatni kell Ukrajnát a teljes körű orosz invázióval szemben. Azt is kiemelte, hogy a háború globális konfliktussá nőtte ki magát az észak-koreai csapatok megjelenése miatt.
Barroso felidézte azokat a diplomáciai egyeztetéseket is, amelyek során három lehetőséget vitattak meg: hadüzenet Oroszországnak, szankciók bevezetése, vagy csupán egy elítélő nyilatkozat. Végül az EU a szankciók mellett döntött, bár Barroso szerint Orbán Viktor elsőként emelte fel a szavát ellenük. Az unió korábbi elnöke szerint ez a szankciócsomag végül minimális volt ahhoz képest, amit később elfogadtak.
Barroso Putyinnal folytatott beszélgetéseiről is szólt, ahol az orosz vezető kifejtette, hogy nem tartja Ukrajnát valódi országnak.
Barroso azt is felidézte, hogyan zajlott ez a párbeszéd közte és az orosz elnök között:
„Azt mondta nekem: 'Miért véded Ukrajnát? Nagyon jól tudod, hogy Ukrajna egy mesterséges ország, amelyet a CIA és az Európai Bizottság hozott létre'. Mondtam neki: "Nézze, ha az Európai Bizottság hozta létre Ukrajnát, akkor arról engem is tájékoztatni kellene.”
Az EU-nak döntenie kell, hogy támogatja Ukrajnát, hogy valóban önálló ország lehessen, vagy engedi Putyin elképzeléseit érvényesülni. Barroso szerint bár Brüsszel nem tud konkrét csatlakozási időpontot ígérni Ukrajnának, „mindent meg kell tennünk, hogy segítsük Ukrajnát a taggá válásban”.