Jelentősen változhatnak a babaváró hitel feltételei azoknál, akik már felvették
A babaváró kölcsön feltételei változhatnak – vette észre a Bankmonitor az éjszaka a kormány honlapján megjelent rendelettervezetből.
Bár az alapfeltételek nem módosulnak, a tervezet választ kínál arra a helyzetre, hogy sokaknál nem született meg öt éven belül a vállalt gyermek, és így büntetőkamatot kell fizetniük. Korábban emiatt egy kétéves halasztást vezettek be, ami alapján csak a 2026-os választások után kellene megkezdeni a büntetéses törlesztést azoknak, akik nem teljesítették a gyermekvállalási feltételt.
Ez a kedvezmény a várandósság 12. hetétől vagy az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő hónaptól lépne életbe. A Bankmonitor értelmezése alapján a korábban befizetett büntetőkamat azonban nem jár vissza.
Az új szabályok alapján, ha valaki öt év elteltével újra házasságot köt, és ekkor a magzat elérte a 12. hetet, a kamatmentesség újból igényelhető, sőt, a törlesztés három évre felfüggeszthető.
A méltányossági szabályokat is tisztázza a kormány. A tervezetből kiderül, hogy a büntetés és kamattámogatás visszafizetése mellett, méltányossági alapon mentesítés kérhető a kamatemelkedés alól, így a kölcsön kamatmentes maradhat.
Ugyanakkor a babaváróhoz kapcsolódó büntetés összege nőhet, ha valaki megszegi a feltételeket, a kamatmentesség megszűnik, és büntetést kell fizetnie az addig kapott kamattámogatásra. A jelenlegi szabályok szerint a büntetés kiszámításánál két lehetőség van:
- figyelembe kell venni az állam által a banknak fizetett kamattámogatás összegét;
- meg kell határozni a büntetőkamat mértékét, amely a jegybanki alapkamat plusz 3 százalékpont, és ezt a kölcsön összegére vetítik.
A kettő közül a magasabb összeget kell végül rendezni.
Az új tervezet szerint azonban az első módszer módosul: az állami kamattámogatást a Ptk. szerinti kamattal is megnövelik, így ennek értéke emelkedik. Ez azt jelentheti, hogy a jövőben a kamatmentesség feltételeinek megsértése esetén magasabb büntetésre számíthatnak a házaspárok – írja a Bankmonitor. A változások az új és a korábbi, már folyamatban lévő igénylésekre, kölcsönökre is érvényesek lennének.