HÍREK
A Rovatból

Ismét hosszabbít a kormány: novemberig marad a háborús veszélyhelyzet Magyarországon

A kormány újabb 180 nappal tolná ki a háborús veszélyhelyzetet. A döntést egy kedden késő este benyújtott törvénymódosítási javaslat tartalmazza.


A kormány újabb 180 nappal, 2025. november 14-ig hosszabbítaná meg a háborús veszélyhelyzetet Magyarországon. Ez derül ki abból a törvénymódosítási javaslatból, amelyet Semjén Zsolt nyújtott be kedden késő este.

Az indoklás szerint „a Hazánk szomszédságában zajló orosz–ukrán háború a második világháború óta nem tapasztalt humanitárius helyzetet eredményezett, és megváltoztatta az európai gazdasági helyzetet is.”

A dokumentum azt is megjegyzi, hogy „a humanitárius katasztrófa kezeléséhez és a nemzetközi, gazdasági változások következményeinek kivédéséhez Hazánknak továbbra is biztosítania kell a hatékony, gyors nemzeti válaszok kialakításának lehetőségét.”

Legutóbb 2023 novemberében hosszabbították meg a háborús veszélyhelyzetet, akkor a „szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről” szóló 2022. évi XLII. törvény módosításával.

Magyarországon néhány hónapos megszakításokkal 2020 márciusa óta vannak érvényben különböző veszélyhelyzeti és válsághelyzeti intézkedések.

A sorozat a koronavírus-járvánnyal indult, majd 2022-ben, az orosz–ukrán háború kitörését követően vezették be a háborús veszélyhelyzetet. 2023 szeptemberében a kormány meghosszabbította „a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet” is.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Videó: így próbálták meg kiszorítani a rendőrök a tüntetőket a Szabadság hídról
Este 20.30 óra körül megindultak a rendőrök a Szabadság hídnál, hogy kiszorítsák a hídfoglalókat. Fotókon a tiltakozó fiatalok és a velük szemben felálló sorfal.


A kedd esti Erzsébet hidi megmozdulás után a tüntetők elfoglaltak még három hidat is.

A rendőrök megindultak, hogy kiszorítsák a tüntetőket a budai oldal felől a pesti hídfő felé. Az elsősorban fiatalokból álló tüntetőket folyamatosan nyomja rendőrsorfal kifelé. A Partizán beszámolója szerint az első sorokban durva nyomásnak vannak kitéve, de hátrébb még most is jó a hangulat. Folyamatosan skandálnak a fiatalok a hídon.

21 óra körül a rendőrség visszafordult, és hagyták a tüntetőket továbbvonulni a hídon - derült ki a Partizán közvetítéséből. A híd végén azonban a rendőrök egy ideig nem engedték le a tömeget.

Eközben az Erszébet hídon maradt tömeget Hadházy Ákos arra kérte, hogy ne balhézzanak, miután többen „Menjünk át” felkiáltással nekiindultak volna - írja a Telex.

Este 21 órakor a szervezők hangosbemondón közölték a Szabadság hídnál tartózkodókkal, hogy véget ért a demonstráció. Mindenkit arra kértek, hogy egy hét múlva újra menjenek el a tüntetésre. Majd azzal búcsúzott a beszélő, hogy vigyázzanak magukra.

A Petőfi hídnál Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője este kilenc után jelentette be: „A négy hidas blokádunk ma estére lejárt, de semmi baj, mert jövő héten folytatjuk egy 24 órással”. Majd azt is közölte, hogy akinek van kedve, menjen még velük a Szabadság hídra.

A Margit hídnál is a rendőrök visszavonultak, a tömeg pedig kitart.

(Fotók: Fisher Gábor)

Képgaléria:

VIDEÓ: Így próbálják kiszorítani a tömeget

(Varga Vencel fotója)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
„Na, erre nem számítottam” - anarcho-feminista zászlórúddal szúrták állon Puzsért a tüntetésen
A támadás után a rendőrök elvitték az elkövetőt, Puzsért pedig a Gyorskocsi utcába vitték tanúvallomást tenni.
F. O. - szmo.hu
2025. április 02.



Puzsér Róbertet egy anarcho-feminista zászlórúddal szúrták állon a kedd esti tüntetésen – erről a publicista a Magyar Hang kérdésére beszélt.

Elmondása szerint a támadó egy személy volt a tömegből, aki a zászlórúddal találta el az állát.

A publicista azt mondta, nem előzte meg szóváltás az esetet, szerinte az illető szándékosan szúrta meg.

„Ami az igazán bizarr az esetben, az az, hogy egy anarcho-feminista zászlóval találtak állon. Na, erre nem számítottam” – fogalmazott.

A támadás után a rendőrök elvitték az elkövetőt, Puzsért pedig a Gyorskocsi utcába vitték tanúvallomást tenni. Sérülése nem súlyos, vérzést sem tapasztalt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Hídfoglalás: újabb hidakat foglalt el a tömeg – Itt követheted a tüntetők útját
Az Erzsébet hídon tartott demonstráció után a tüntetők elfoglalták a Petőfi, a Szabadság és a Margit hidat is. A szervezők azt közölték, hogy este 21 óráig szeretnék fenntartani a lezárásokat.


Este 19,30 óra körül véget ért a Hadházy Ákos által az Erzsébet hídra szervezett tüntetés a Pride-törvény ellen. A tömeg egy része maradt a hídon, ahol a független politikussal és a felszólalókkal is volt lehetőség beszélgetni.

A többezres tömeg egy része azonban elindult újabb hidak felé. Vonulás közben folyamatosan skandálták: „diktátor”, „aki dudál, velünk”, „mocskos Fidesz”, „gyülekezés alapjog” is.

Este 20 órakor a Kontroll a közvetítésében arról számolt be, hogy már négy híd van blokád alatt.

A rendőrség a honlapján közölte, hogy "a gyalogosok testi épsége és a közlekedés biztonsága érdekében a rendőrök elterelik a forgalmat" a Szabadság hídnál. "Egy másik csoport 19 óra 50 perc körül a Petőfi hidat foglalta el, a rendőrök ezért itt is elterelték a forgalmat" - közölték. Ezen kívül a Margit hidat is lezárták a tüntetők.

Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője szerint a négy híd este 21 óráig lesz zárva. Azt kérték a résztvevőktől, hogy tartsanak ki. Azoknak pedig, akik ma nem mentek el a demonstrációra, azt üzenték, hogy jövő kedden ők is vegyenek részt a következő megmozduláson.

A Szabadság híd budai hídfőjénél a rendőrség felszólította a résztvevőket, hogy hagyjanak fel a jogellenes magatartásukkal, különben rendőri intézkedés alá vonják őket. A tüntetők ezt követően leültek a földre a sorfallal szemben - írja a Telex.

20.15-kor a Szabadság hídnál a két oldalon felsorakozó rendőrök felszólították az ott állókat, hogy hagyják el a hidat - derült ki a Partizán közvetítéséből. Pár perccel később azonban hagyták a tömeget a hídon haladni.

20.30 körül a Margit hídon is felállt a rendőrsorfal a budai hídfőnél, és próbálják a hídfoglalókat kiszorítani. A tömeg pedig azt kiabálta, hogy „Magyar rendőr velünk van”, majd azt kiabálták: „Üljetek közénk”. A Szabadság hídnál is megindultak a rendőrök, és szorítják hátra az embereket a pesti oldal felé, miközben a tömeg "a gyülekezés alapjog"-ot kiabálják. A Partizán közvetítése szerint a rendőrökkel szemben elsősorban fiatalok, köztük sok lány áll, és próbálja feltartóztatni a rájuk nehezedő nyomást. Ugyanakkor a rendőrök folyamatosan haladnak, több métert nyomultak már előre.

A Szabadság híd eseményiet itt követheted:

Vonulásokat itt lehet élőben követni:

És itt is:

Hadházy Ákos este a beszédében azt is bejelentette, hogy folytani fogják a tiltakozást, mindaddig, amíg a törvényt nem vonják vissza. Zárásként a közösségi oldalán azt üzente: "Ma 10-ig maradunk, jövő héten folytatjuk!"

Képgaléria:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Visszatér a besúgók világa? Bárki bejelentést tehet, ha gyanús kettős állampolgárt ismer a fideszes javaslat szerint
Egy új törvénymódosítás szerint tíz évre is felfüggeszthetik egyes kettős állampolgárok magyar állampolgárságát. A döntést egy kijelölt miniszter hozhatja meg hivatalból.


Kedd éjjel került fel az Országgyűlés honlapjára az a törvénymódosító javaslat, amely lehetővé tenné, hogy a kormány bizonyos feltételek mellett legfeljebb tíz évre felfüggessze egyes kettős állampolgárok magyar állampolgárságát. A javaslatot Halász János fideszes képviselő nyújtotta be.

A tervezet szerint azok lehetnek érintettek, akik az Európai Gazdasági Térségen (EGT) és az Európai Unió tagjelölt országain kívüli állam állampolgárai is egyben, és magyar állampolgárságuk veszélyt jelent Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára. Ez azt jelenti, hogy például egy amerikai–magyar vagy brit–magyar állampolgárt érinthet a szabályozás, de egy norvég–magyar vagy román–magyar állampolgárt nem.

A javaslat négy olyan esetet sorol fel, amikor valaki a veszélyeztetett kategóriába kerülhet. Ilyen például, ha az illető külföldi hadseregben vagy állami szolgálatban teljesít szolgálatot, ha idegen hatalom érdekében tevékenykedik, ha terrorszervezethez csatlakozott, illetve ha a bíróság jogerősen elítélte például hazaárulás, terrorcselekmény vagy az alkotmányos rend elleni szervezkedés miatt.

A döntést egy, a kormány által rendeletben kijelölt miniszter hozná meg. Hogy pontosan ki lenne ez, egyelőre nem derült ki. A döntés ellen lehet fellebbezni, de az érintettnek kell bizonyítania, hogy nem jelent veszélyt Magyarország közrendjére vagy biztonságára.

A javaslat lehetőséget ad arra is, hogy bárki bejelentést tegyen, ha olyan személyről van tudomása, akire a szabály vonatkozhat.

Az eljárást azonban csak hivatalból lehet megindítani, és a bejelentőt nem kell értesíteni, mivel nem minősül ügyfélnek.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a február végi Kormányinfón arról beszélt, hogy a törvény nem vonatkozik sima magyar állampolgárokra, mivel így hontalanná válnának.

A törvénymódosító javaslat része annak a politikai kampánynak, amelyet Orbán Viktor március 15-i ünnepi beszédében hirdetett meg.

A miniszterelnök akkor úgy fogalmazott: „Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget.”

A javaslat indoklása szerint a cél „a nemzeti szuverenitás védelmét szolgáló eszköztár megerősítése”.

(via Népszava)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk