HÍREK

Hiába oltották már be a lakosság kétharmadát, a túl korai nyitás miatt mégis csúcson a járvány Chilében

A chilei kormány csak az oltási program sikerességére fókuszált, miközben túl korán kezdett lazítani a korlátozásokon.

Link másolása

Soha nem volt még annyi koronavírus-fertőzött Chilében, mint április 9-én, miközben az ország lakosainak kétharmadát már beoltották. A napi fertőzöttek száma egy hete meghaladta a 9000 főt, ami 2000-rel több a tavaly június szomorú rekordnál. A kórházak intenzív osztályai túlterheltek, a politikusok szerint a pandémia kritikus pillanatait éli az ország, miközben a 18 millió lakosból már 12,5 millióan megkapták az oltás legalább első adagját. Akkor mégis mit rontottak el Chilében? Erre kereste a választ elemzésében a BBC.

A kritikusok szerint Sebastián Piñera és kormánya a világszerte is kiemelkedően sikeres oltási program eredményeibe belerészegedve túl gyorsan döntött a járványügyi intézkedések lazítása mellett. 2020 márciusától egészen novemberig lezárták Chile határait, az országon belül pedig szigorú korlátozásokat léptettek életbe. Miután a drasztikus módszerekkel sikerült a napi esetszámot az év végére 1300 környékére szorítani, megkezdték az enyhítéseket.

Kinyithattak az éttermek és szállodák, amit a gazdaság szempontjából fontos lépésnek tartottak a szakértők. Újra beindult a belföldi turizmus, amire a chileiek mentális egészsége szempontjából tekintettek fontos mérföldkőként. Ráadásul a határzárakat is feloldották a külföldről érkezők előtt.

Gyors, de nem elég gyors oltási program

Bár az oltási program valóban gyorsan kezdődött december végén a dél-amerikai országban, még így is elkéstek. Eleinte csak az egészségügyi dolgozók, a pedagógusok és a 90 év felettiek kapták meg az injekciókat, miközben még oltatlan chileiek milliói januárban és februárban megkezdték hagyományosan éves szabadságaikat, az elkerülhetetlen rokonlátogatásokkal és baráti összejövetelekkel együtt.

A helyzetet tovább rontotta, hogy az országban leginkább a koronavírus P.1 törzse terjed, amit világszerte csak brazil mutánsként emlegetnek.

A kormány sikeres oltási programról szóló kommunikációja hamis biztonságérzetet kelthetett, ezért fokozatosan csökkent az emberek ébersége, és egyre többen hanyagolták a maszkviselést, a kézmosást és a védőtávolság betartását.

Mindezek együtt vezethettek oda, hogy az átoltottság tekintetében Izrael és az Egyesült Királyság után legjobb mutatókkal rendelkező országban tombol a világjárvány.

A kínai oltás

Az eddig beadott oltások 93 százaléka a kínai Sinovac vakcinája volt. A CoronaVac nevű oltóanyag hatásosságát brazil kutatók 50,4 százalékra mérték, ugyanakkor Indonéziában és Törökországban ennél jóval magasabb, 65 és 83 százalék arányt állapítottak meg a kutatók.

A chilei egyetem múlt héten publikált tanulmánya szerint

a második oltás után két héttel 56,5 százalékos védettséget alakít ki a Sinovac vakcinája, ugyanakkor ez az arány mindössze 3 százalék az első és második adag közötti időszakban. Ez magyarázatot adhat arra, hogy miért olyan sok a fertőzött az országban, miközben 7,6 millió ember már túl van az első oltáson, ám ennél lényegesen kevesebben kapták meg a vakcina mindkét komponensét.

A chilei egyetem rektora, Ennio Vivaldi az eredményeket bemutató sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a CoronaVAc első adagjának önmagában nincs "releváns hatása".

A második oltás kulcsfontosságú

Miközben az eredmények alapján a chileiek közül sokan kételkedni kezdtek a kínai vakcina hatékonyságában, szakértők folyamatosan hangsúlyozzák, hogy a második adag nyújt csak igazán megfelelő védelmet. Az állampolgárok között azonban egyre többen nem kérnek a kínai oltóanyagból, és a széles körben elismert, hatékonyabbnak vélt Pfizer-vakcinát szeretnék maguknak beadatni.

Ugyanakkor helyi kutatók kiemelik, hogy a második Sinovac oltás után a vírust elkapó embereknél csak enyhe tünetekkel, vagy tünetek nélkül folyt le a fertőzés, és közülük senki nem került intenzív osztályra. Az oltóanyag klinikai vizsgálatát vezető Susan Bueno professzor szerint a CoronaVac nemcsak megelőzi a haláleseteket és a súlyos betegség kialakulását, de még a világszerte egyre több aggodalmat keltő brazil mutánssal szemben is hatékonynak bizonyult.

Az emberek többsége egyetért a tudósokkal, és úgy gondolkozik, hogy csakis az oltás lehet a kiút a jelenlegi helyzetből. Mindegy, hogy melyiket kapják meg, mert típustól függetlenül mindegyik vakcina életeket menthet.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Harckocsik miatt állították le a forgalmat Budapesten szerda este
A honvédségi konvoj elhaladásának idejére leállították a forgalmat és hangosbemondón keresztül kértek türelmet a közlekedőktől.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Harckocsikat szállító katonai konvoj bénította meg a közlekedést szerda este a Déli pályaudvarnál, írja a Blikk. A lap egyik olvasója szerint este tíz óra körül szirénázó kísérettel katonai trélerek jelentek meg a környéken. Hangosbemondón keresztül kértek türelmet a közlekedőktől, leállították a forgalmat, aztán továbbhaladtak.

A szállítójárműveken páncélosokat vittek. Az olvasó videója alapján úgy tűnik, hogy

a honvédség által nemrégiben újonnan vásárolt PzH 2000-es önjáró löveget és egy Leopardnak tűnő harckocsit szállítottak.

A csúcskategóriás önjáró lövegeket és a harckocsikat az elmúlt években vásárolta a Honvédség a haderőfejlesztés részeként.

A katonai konvojról készült videót a Blikk cikkében lehet megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Ötpárti javaslat: fel kell függeszteni a Magyarországnak szóló pénzek kifizetését
Az Európai Parlament képviselői aggódnak amiatt is, hogy júliustól Magyarország lesz az EU soros elnöke.

Link másolása

A szuverenitás védelméről szóló törvény és a széles hatáskörökkel bíró Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása sérti a szabad és tisztességes választások elvét, olvasható a Népszavához eljutott ötpárti határozattervezetben, melyről a jövő héten szavaz az Európai Parlament (EP) plenáris ülése.

A magyarországi jogállamiság megerősítéséről szóló parlamenti állásfoglalás-tervezet leszögezi, hogy az uniós értékek rendszerszintű megsértésének megállapítása céljából 2018-ban elindított hetes cikkelyes eljárás alatt a helyzet romlott, amihez hozzájárult az európai intézmények határozott fellépésének a hiánya. Végeredményben pedig mindez az országot a választási autokrácia hibrid rendszerévé tette.

A kereszténydemokraták, a szocialisták, a liberálisok, a zöldpártiak és a szélsőbaloldaliak által előterjesztett szöveg megismétli, hogy a hetes cikkelyes eljárásban végre el kell jutni ajánlások megfogalmazásáig, majd ki kell mondani, hogy Magyarország súlyosan és tartósan megsértette-e az uniós értékeket.

A képviselők aggodalmaiknak adnak hangot a július elsején hivatalba lépő magyar EU-elnökség miatt, és bírálják a tagállamokat, amiért elnézik, hogy a magyar kormány képviselői elnököljenek az EU Tanács demokráciával, jogállamisággal, alapvető jogokkal és az EU pénzügyi érdekeinek védelmével foglalkozó ülésein.

Az állásfoglalás-tervezetben szó van arról is, hogy komoly aggályokat vet fel az a decemberi határozat, amely – az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítését szolgáló intézkedések nyomán – 10,2 milliárd euró támogatást szabadított fel Magyarország számára anélkül, hogy az uniós források szabályszerű elköltését megfelelő pénzügyi ellenőrzési mechanizmusok vagy közbeszerzési eljárások biztosítanák.

Ezért felszólítja a döntéshozó Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a határozatát, „különösen az elfogadása óta hozott nemzeti intézkedések, valamint a volt igazságügyi miniszter kiszivárogtatott, az ügyészség függetlenségének hiányára és a büntetőeljárásokba való politikai beavatkozásra utaló megnyilatkozásai fényében“.

A Népszava úgy tudja, hogy az EP utolsó, jövő heti plenárisa elé kerülő határozattervezethez a frakciók még be fognak nyújtani módosító indítványokat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Dr. Kulja András mindkét munkahelyén felmondott, mielőtt jelentkezett Magyar Péter pártjába EP-képviselőnek, most elmondta, miért
Az egészségügyi influenszernek elege van abból, hogy mi történik a magyar kórházakkal, és abból is, hogy mennyire nem prioritás itthon az emberek egészsége.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Az elmúlt héten felmondtam mindkét munkahelyemen és beadtam az Európai Parlamenti Jelölti Pályázatomat a Talpra Magyarok Közösségéhez, amit szeretnék Veletek megosztani!” – olvasható Kulja András legújabb posztjában.

A TikTokon népszerű sebész szakorvos-jelölt, egészségedukációs tartalomgyártó a bejegyzésben azt írja: már nem tudja tovább nézni, hogy „mi történik a kórházainkkal, az ellátással, mennyire nem prioritás az emberek egészsége”.

„Az egészségügy tagállami hatáskörbe tartozik, viszont az Európai Unió ebben a hét éves költségvetési ciklusban minden eddiginél nagyobb összeget, 5,3 milliárd eurót különített el egészségügyi programok finanszírozására. Sajnos Magyarország az egyik legkevésbé aktív tagállam ezen közvetlenül lehívható és egészségügyre fordítható források megszerzésében”

– teszi hozzá a politikusnak álló influenszer.

Szerinte minden magyar embernek joga van a magas színvonalú egészségügyi ellátáshoz, ezért politikai oldaltól függetlenül mindenkit szeretne képviselni az Európai Parlamentben és mindent megtenni azért, hogy a magyar egészségügy újra prioritás legyen.

Kulja ennél is részletesebben beszél videójában arról, hogy miért döntött a Magyar Péter pártjához csatlakozás mellett:

@andras.doktor Az elmúlt héten felmondtam mindkét munkahelyemen és beadtam az Európai Parlamenti Jelölti Pályázatomat a Talpra Magyarok Közösségéhez, amit szeretnék Veletek megosztani! Az egészségügyben dolgozva nem tudtam tovább nézni, hogy mi történik a kórházainkkal, az ellátással, mennyire nem prioritás az emberek egészsége. Az egészségügy tagállami hatáskörbe tartozik, viszont az Európai Unió ebben a hét éves költségvetési ciklusban minden eddiginél nagyobb összeget, 5,3 milliárd eurót különített el egészségügyi programok finanszírozására. Sajnos Magyarország az egyik legkevésbé aktív tagállam ezen közvetlenül lehívható és egészségügyre fordítható források megszerzésében. Hiszem, hogy minden magyar embernek joga van a magas színvonalú egészségügyi ellátáshoz, ezért politikai oldaltól függetlenül minden honfitársamat szeretném képviselni az Európai Parlamentben és mindent megtenni azért, hogy a magyar egészségügy újra prioritás legyen! Kérlek támogass a szavazatoddal, hogy a lista elejére kerüljek és képviselhessem Hazánkat az Európai Parlamentben! (A szavazás linkjét a kommentek között és a profilomban találod) #orvos #egészség #edukáció #Tisza #MagyarPéter #EPpályázat #andrasdoktor ♬ eredeti hang - Dr. Kulja András


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter dédapja sírját is meglátogatta a dobozi temetőben országjárása során
A TISZA Párt politikusa beugrott az egykori lelkész felmenője sírjához a helyi temetőbe, ha már éppen Békésben járt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Nem véletlenül kezdte országjárását Békés megyében Magyar Péter. A politikai okok mellett ugyanis kiderült, hogy a Talpra Magyarok! Közösség alapítójának dédapja Dobozon élt. Magyar Péter szerdán érkezett a megyébe, és csütörtökön meglátogatta az egykori lelkész sírját is a helyi temetőben:

Az országjárás első napján a politikus több békési települést is felkeresett. Magyar Péter az egyik helyszínen lapunknak is nyilatkozott. Elmondta, hogy össze sem lehet hasonlítani saját pártja és a Fidesz EP-listáját. Utóbbi párttal kapcsolatban megjegyezte, hogy a jelenlegi EP-képviselőit a hátuk mögött Senki úrnak hívják Brüsszelben, miközben százmilliós fizetéseket tesznek zsebre évente.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk