Fogyatékkal élő gyereküket nevelő szülőknek tett keresztbe a kormányzat, így nem jutnak hozzá a megítélt kártérítéshez
Halmozottan fogyatékos emberekkel szemben nyújtott be felülvizsgálati kérelmet a Kúrián a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság, miután másodfokon is pert nyertek az állam ellen - írja a Népszava.
Hat, halmozottan fogyatékos felnőtt a szüleikkel közösen indított eljárást a területért felelős Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság ellen. Azt akarták elérni, hogy évtizedek óta tartó otthonápolás után valódi otthonban élhessenek a súlyosan fogyatékos felnőtt gyerekek. Az állam által felajánlott, semmi közepén álló, régi kastélyokból átalakított épületeket megnézték ugyan, de amit ott tapasztaltak, traumatizálta őket. Ezért
A cikk szerint azonban ennek nem is kellene így lennie, hiszen van egy ENSZ-egyezmény, amely 14 éve pontosan arra kötelezi a magyar államot, amit a szülők szeretnének. A fogyatékosügyi ENSZ-bizottság évről évre meg is állapítja, hogy jogsértő az állam mulasztása.
A szülők végül a Társaság a Szabadságjogokért nevű szervezet támogatásával 2017-ben adták be a periratot. Azt kérték a bíróságtól, hogy mondja ki: az állam sérti a fogyatékossággal élő emberek és otthongondozó szüleik személyiségi jogait azzal, hogy nincs olyan lakás, amelyben a felnőtt fogyatékos emberek támogatással élhetnének. Emellett azt is kérték, hogy kötelezzék az alperes szervezeteket egy ilyen lakás létrehozására a hat fiatal számára.
A bíróság megalapozottnak és jogosnak vélte ezt, és fejenként ötmillió forint kártérítést ítélt meg. Emellett a bíróság azt is kimondta, hogy az otthonnak fel kell épülnie Budapesten vagy annak körzetében, így a majdani lakók napi szinten tarthatják a kapcsolatot családjukkal, barátaikkal.
Azonban kiderült, hogy
„Könnyen meglehet, hogy akár még egy évig is elhúzódik az ügy, miközben a hat felperes közül az egyik már a per ideje alatt meghalt, és a többiek egészségi állapota is folyamatosan rohamosan romlik” - fogalmazott Boros Ilona.
Ráadásul
Így egyelőre azt javasolták a szülőknek, hogy ne kérjék az amúgy nekik korábban jogerősen megítélt összeget.
„A bíróság által megítélt pénzt fejben már elköltöttük, ha egyszer megkapjuk, a támogatott lakhatásba fogjuk beletolni. De úgy látjuk, hogy hiába bármilyen bírósági ítélet, az állam ezt nem fogja megépíteni nekünk” - mondta egyik szülő a lapnak.