Félmilliárdnyi uniós pénzt csaltak nógrádi halastavakkal – 5 percenként adtak ki fiktív számlát
Az Integritás Hatóság költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználásának gyanújával feljelentést tett a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV). A gyanú szerint három projekt kapcsán merültek fel súlyos visszaélések a Magyar Halgazdálkodási Operatív Programban (MAHOP), amelyek 487 millió forint uniós támogatást kaptak Nógrád vármegyében, Kazár és Mátraverebély községekben – közölte a hatóság. A támogatások kedvezményezettje egy budapesti egyéni vállalkozó, aki mindkét helyszínen rendelkezik telephellyel,
A vizsgálatok során kiderült, hogy a vállalkozó 2018 és 2023 között nem rendelkezett engedéllyel halgazdálkodási tevékenységre, és ilyen jogot a Nébih nyilvántartása szerint sosem szerzett. A hatóság megállapította, hogy korábbi számlákkal próbálta igazolni a halászati tevékenységet, miközben vízjogi üzemeltetési engedélye sem volt, így végső soron jogosulatlanul vett fel uniós támogatást.
További részletek szerint a vállalkozó nem lett volna jogosult a 117 millió forint értékű gépbeszerzési támogatásra sem, mivel a pályázati feltételekben előírt 20-200 hektáros halastavak helyett csupán jóval kisebb területen folytatott tevékenységet.
A hatóság arra is rámutatott, hogy a vállalkozó vélhetően valótlan gazdasági eseményekről szóló dokumentumokkal – például fiktív számlákkal – próbálta alátámasztani a projekt elvárt mutatóit. Példaként említik, hogy a kedvezményezett halértékesítési bizonylatokkal igyekezett bizonyítani a halgazdasági működését, de a NAV szerint az öt éves időszakban csak 2023. december 15. és 23. között állított ki nyugtákat. Összesen 704 darab nyugtát adott ki, 17 421 467 forint értékben, ami naponta átlagosan 4 perc 46 másodpercenkénti nyugtaadást jelentett. Ez az összeg viszont eltörpül a támogatási kérelemben bemutatott számlák értéke mellett.
Mindezek miatt a hatóság fiktív számlakibocsátás és költségvetési csalás gyanújával feljelentést tett.
A vizsgálat során összeférhetetlenség is felmerült:
Ez a projektek során elszámolható közel 900 millió forintos költségnek majdnem a 70 százalékát teszi ki.
Az Integritás Hatóság szerint emellett felmerült a kettős finanszírozás gyanúja is: két támogatott projektben nem volt egyértelmű, hogyan osztották fel a feladatokat a halastó-kivitelezési szerződések alapján, és úgy tűnik, a kivitelezők megfelelő kapacitásokkal sem rendelkeztek a szerződések teljesítéséhez.
via MTI