HÍREK
A Rovatból

„Felesége halála, fájdalmas elvesztése indította el a lejtőn” – meghalt a Honvéd BL-legendája

Hatvanéves korában elhunyt Stefanov István a Kispest-Honvéd FC egykori labdarúgója.


Stefanov István néhány napja kórházba került, fizikailag és lelkileg is megviselt állapotban. A hatvanéves férfi, aki 1993-ban gyönyörű gólt lőtt Peter Schmeichelnek a Honvéd–Manchester United kupameccsen, december 5-én éjjel álmában hunyt el – adta hírül a Budapest Honvéd FC.

Egykori csapattársai néha látták őt a XVII. kerületben, sörrel a kezében, magába roskadva, de már nem volt a régi. Az élete fájdalmas példája annak, milyen nehéz a futballkarrier után megkapaszkodni a civil életben.

„Talán mondhatom azt, hogy barátok voltunk, én legalábbis így gondoltam rá. Közel is laktunk egymáshoz, a tizenhetedik kerületben, mégis... ritkán találkoztunk. Emlékszem, hányszor kerestem őt korábban, hogy jöjjön, üljön be mellém a kocsiba, kiviszem a Honvéd-meccsre! Bólogatott, aztán mégsem jött. De olyan is előfordult, hogy a kispesti öregfiúkkal itt, az RTK-pályán játszottunk, Stefi házának közelében, s arra nem volt képes, hogy odajöjjön hozzánk, miközben a büfében kortyoltuk az italt. Azt gondolom, hogy szégyellte magát előttünk.

Szégyellte azt, hogy kétkezi melós lett, aki reggel hatra jár dolgozni, és az építőiparban kell talpon maradnia. Csinált ő mindent, fúrt-faragott, burkolt, kőműveskedett. A munkatársai dicsérték, hogy tisztességes ember, aki megfogja a meló végét. Azt gondolom, hogy a felesége halála, fájdalmas elvesztése indította el a lejtőn.

Gyönyörű nő volt, Stefi imádta őt. Az asszony elment egy foghúzásra, amelynek a végén aztán kiderült, hogy szájrákja van. Fiatalon temették el, és Stefi soha nem tudta feldolgozni a halálát, bár együtt élt a házban a gyermekeivel, családtagjaival”

mondta a Blikknek Plókai Attila, a Honvéd egykori játékosa, aki Stefanov csapattársa volt. Hozzátette azt is: a Manchester United elleni meccsen tízezer néző tombolt a kispesti pályán, ahol az angolok 3-2-re nyertek. A vörös ördögök soraiban Éric Cantona, Ryan Giggs, Bryan Robson és Paul Ince is játszott. A Honvéd, Illés Béla vezérletével, remekül helytállt, Stefanov István pedig a 69. percben szerezte meg a hazaiak második gólját. Egy életre szóló pillanat volt.

Budapest Honvéd FC/Facebook

„Rendszeresen hívtuk Stefit az öregfiúkcsapatba. Mondtuk neki, ha nem akar, ne játsszon, de legalább legyen közöttünk, legyen velünk. De

egyre inkább eltűnt, és sajnos egyre többször ivott. Amikor nagy ritkán összefutottunk, úgy éreztem rajta, hogy igazából már semmi sem érdekli. Egyre elkeserítőbb hírek jöttek róla, az utóbbi hetekben már szinte egyáltalán nem evett.

Csak fogyott és fogyott, aztán kórházba vitték, de a vizsgálatok semmilyen komoly betegséget nem mutattak ki. A saját felelősségére hazaengedték, és ő mindent megígért, hogy összeszedi magát, elkezd enni. Aztán lefeküdt aludni és soha többet nem ébredt fel. Álmában megállt a szíve. Azt szokták mondani, hogy ez szép halál, és Stefinek talán megváltást jelentett mindez” – zárta gondolatait az egykori csapattárs.

Stefanov Istvánt Csepelen és Kispesten is imádták a szurkolók. A tehetséges játékos 121 NB I-es meccsen szerepelt, idén júliusban töltötte be a hatvanat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Az elnök felesége használhatta a hivatali autót – ezért szállhatott ki az Integritás Hatósághoz a Központi Nyomozó Főügyészség
Magyar Nemzet korábban arról írt: felmerült annak a gyanúja, hogy a hatóság vezetője, Biró Ferenc magánéleti célokra használta a szervezet pénzügyi forrásait.


Ahogy arról korábban írtunk, több helyszínre, köztük az Integritás Hatósághoz is kiszállt csütörtök reggel a Központi Nyomozó Főügyészség. A kormányközeli Magyar Nemzet később arról írt: felmerült annak a gyanúja, hogy a hatóság vezetője, Biró Ferenc magánéleti célokra használta a szervezet pénzügyi forrásait.

A 444-nek egy névtelenséget kérő forrás most egy konkrét ügyet is említett. A lap információi szerint

a hivatal egyik autóját Biró Ferenc felesége használta.

Megjegyezték: általánosságban nem kizárt, hogy egy hivatali autót magáncélra is használjanak, de ez megállapodás, illetve szigorú szabályok függvénye. Arról azonban nem találtak semmilyen információt, hogy az Integritás Hatóságnál milyen szabályok vonatkoznak erre. Az etikai kódexben is csak arról írnak, hogy „a Hatóság munkatársainak meg kell felelni a vonatkozó külső és belső szabályozóknak, és kerülni kell minden olyan viselkedést vagy cselekedetet, amelyről a dolgozó tudja vagy tudnia kellene, hogy rontja vagy ronthatja a Hatóság reputációját, hitelét.”

A főügyészség még nem adott ki bővebb tájékoztatást arról, hogy pontosan miért zajlik nyomozás. A lap megkereste az Integritás Hatóságot, hogy milyen jogcímen zajlik az eljárás, ki az érintettje, milyen üggyel van összefüggésben, meggyanúsítottak-e bárkit, illetve foglaltak-e le dokumentumokat, de választ nem kaptak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Mindkét amerikai pártban aggódnak az Orbán-kormány miatt – ezt állítja a leköszönő nagykövet
David Pressman egy interjúban bírálta az Orbán-kormány politikáját. Szerinte a magyar vezetés aláássa a demokráciát, és a személyeskedés sem ritka eszköz a kritikák elfojtására.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. január 16.



David Pressman, az Egyesült Államok leköszönő nagykövete a New York Times-nak adott interjújában több témát érintett Magyarországgal kapcsolatban. Véleménye szerint a két ország közötti szövetség nemzetek közötti kapcsolat kellene, hogy legyen, nem pedig két vezető személyes viszonya. Kiemelte, hogy az Orbán-kormány próbálja az Egyesült Államok politikáját pártpolitikai kérdésként beállítani, ami szerinte téves, hiszen ezek a problémák – például a korrupció vagy a jogállamiság helyzete – nem pártkérdések, hanem az amerikai kormány egészének aggályai.

„Azt remélem, hogy a Magyarország és az Egyesült Államok közötti szövetség egy nemzetek közötti szövetség. És azt kell mondanom, hogy a magyar miniszterelnök és kormánya retorikájával szemben az aggodalmak a magyar helyzettel kapcsolatban mindkét amerikai pártban jelen vannak”

– fogalmazott az interjúban.

Pressman szerint a magyar kormány személyeskedő kampányokat is folytatott ellene, amelyek már Magyarországra érkezése előtt elkezdődtek. Példaként említette, hogy nevét koponyával és keresztbe tett csontokkal ábrázolták hajókon a Dunán, és a kormánymédia támadásai folyamatosak voltak.

Az interjúban Pressman elmondta: bár eleinte abban bízott, hogy az amerikai diplomácia hagyományos eszközeivel eredményeket érhet el, tapasztalatai szerint az Orbán-kormánnyal szemben ezek nem működnek. A kormány például kritikákra liberális aktivistákat emlegetett válaszul, még akkor is, ha a felvetések nem kapcsolódtak az LMBTQ-kérdésekhez.

„Emlékszem a legelső találkozásomra egy magas rangú magyar tisztviselővel, aki nagyon kedves fickó volt, de azzal indított a találkozón, hogy nagykövet úr, tudom, hogy ön az LMBTQ kérdésekről és a genderideológiáról akar velünk beszélni. Nekem pedig félbe kellett szakítanom, és azt mondani, hogy nem, valójában a Vlagyimir Putyinnal való kapcsolatáról szeretnék beszélni önnel”

– mondta a lapnak David Pressman.

A volt nagykövet az Orbán-kormány politikai működéséről is beszélt, amely szerinte erősen kontrollálja a médiát és a pénzügyi erőforrásokat, ezeket pedig kritikusai ellen használja. Úgy látja, a kormány az orosz és kínai kapcsolatokra épít, miközben populista üzeneteivel – például a „no migration, no gender, no war” szlogennel – nemzetközi szinten is követőkre talál. Pressman szerint azonban ezek az üzenetek elfedik a valódi problémákat, például a demokratikus intézmények gyengítését.

Az interjúban kitért arra is, hogy a magyar felsőoktatásban és igazságszolgáltatásban dolgozók tisztában vannak azzal, hogy politikai nézeteik kifejezése kockázatos lehet. Példaként említette, hogy tanárok és bírák hirtelen áthelyezése hatékony eszköz lehet a véleménynyilvánítás elfojtására.

Végezetül Pressman hangsúlyozta, hogy

szerinte Magyarország „az illiberalizmus petri-csészéje,” és ha ezt más országok példaként követik, az komoly veszélyt jelenthet a demokratikus értékekre.

Ezért szükségesnek tartja, hogy az Orbán-kormány működésével kapcsolatban őszintén beszéljenek, és támogassák a demokratikus intézményeket.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Itt van Donald Trump hivatalos portréja - elképesztő, hogy mire hasonlít
Megdöbbentő a hasonlóság az amerikai elnök hivatalos portréja és a letartóztatása során készült fotó között.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. január 16.



Elkészült Donald Trump és J.D. Vance hivatalos portréja, vette észre a 24.hu. Az Egyesült Államok hétfőn hivatalba lépő elnökét és alelnökét ábrázoló képeket Daniel Torok, a Fehér Ház vezető fotósa posztolta az X-re.

Ezek a fotók lógnak majd a következő négy évben az amerikai közintézményekben:

A lap megjegyzi, hogy Trump új fotója kísértetiesen hasonlít arra a képre, amit a letartóztatása során készítettek róla:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Olyan oldalt ajánl a kormány az Ügyfélkapu+-hoz, amiben orosz mérőkód fut
Új korszak kezdődött az állami ügyintézésben: az Ügyfélkapu helyét az Ügyfélkapu+ vette át, amely biztonságosabb belépési módot kínál. Az egyik ajánlott kódgenerátor, a TOTP.APP azonban orosz fejlesztés lehet.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. január 16.



Január 15-től megszűnt az Ügyfélkapu, helyette két új, biztonságosabb belépési módot használhatunk: az Ügyfélkapu+-t vagy a Digitális Állampolgár (DÁP) mobilalkalmazást. Az Ügyfélkapu+ egy extra biztonsági lépést vezetett be: a felhasználónév és jelszó mellett minden belépéskor egy egyszer használatos kódot is meg kell adni, amit e-mailben kapnak a felhasználók, vagy egy telefonos alkalmazás generál. A kormány hivatalos ajánlásokat is megosztott a kódgenerátorokra vonatkozóan, például a Verifyr-re és a TOTP.APP nevű weboldalra.

A TOTP.APP azonban több kérdést is felvetett. Az oldal kódjában egy orosz fejlesztésű mérőkód található, amely a látogatók használati szokásait követheti nyomon,

írja a Telex.

Bár ez nem szokatlan megoldás, a kormányzati ajánlás egy ilyen háttérrel rendelkező szolgáltatásra, különösen az orosz–ukrán háború harmadik évében, aggodalmakat vet fel. Ráadásul az oldal üzemeltetője nem ismert, és nem rendelkezik adatvédelmi tájékoztatóval, ami uniós országban szokatlan. Egy kiberbiztonsági szakértő szerint „kétségtelen, hogy a TOTP.APP alkalmazás részletes vizsgálata nélkül nem lehet megmondani, hogy nem jelent-e veszélyt a magyar állampolgárokra”.

Az Ügyfélkapu oldalán található segédlet hivatalos ajánlásként említi a TOTP.APP-ot. Az oldal eredetileg orosz nyelvű volt, és a Wayback Machine archívuma szerint 2018-ban még kriptobányász kódot is futtatott, bár ma már ilyesmi nincs rajta. A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Sajtóirodájának hivatalos álláspontja szerint eddig nem történt visszaélés a szolgáltatással kapcsolatban, és nem találtak biztonsági problémákat.

Az Ügyfélkapu+ beállításához a kormány továbbra is a mobilalkalmazások használatát ajánlja, mint a legegyszerűbb és legbiztonságosabb megoldást. Akik nem szeretnének mobilalkalmazást használni, azoknak elérhető az e-mailes kódopció is. A TOTP.APP használata viszont körülményesebb és kevésbé biztonságos lehet, ezért érdemes mérlegelni az alternatívákat.


Link másolása
KÖVESS MINKET: