HÍREK
A Rovatból

Elvileg 28 millió forint megtakarítás jut minden magyar háztartásra az MNB szerint

Tizenöt év alatt harmadára esett a hosszú távú megtakarítások aránya. Az MNB számai nem feltétlenül tükrözik a valós lakossági pénzügyi helyzetet.


A Magyar Nemzeti Bank friss statisztikája szerint elsőre úgy tűnhet, hogy a magyar háztartások pénzügyi helyzete látványosan javult az elmúlt években. A számok alapján egy háztartásra átlagosan majdnem 28 millió forint megtakarítás jut, még a hitelekkel együtt is 24 millió körüli összeget kapunk, írja Az én pénzem. Tizenöt évvel ezelőtt ezek az értékek 7,3 és 4,6 millió forintnál jártak.

Bár az adatok növekedést mutatnak, a részletesebb vizsgálat alapján nem feltétlenül a lakosság többségének gyarapodását tükrözik. A portál szerint egy ilyen kijelentés „a kormányzati kommunikációhoz mérhető hazugság lenne”.

A lap emlékeztet arra, hogy másfél évtizeddel ezelőtt a lakossági vagyon közel ötöde hosszabb távú megtakarításból származott. Azóta ez jelentősen visszaszorult: a nyugdíj- és életbiztosítási megtakarítások aránya 19 százalékról 5,8 százalékra csökkent. Ennek egyik oka lehet a magánnyugdíjpénztári megtakarítások államosítása.

Ugyanebben az időszakban az állampapírok aránya viszont megugrott: 2,4 százalékról 11,6 százalékra nőtt, ami összhangban áll a kormány célkitűzéseivel.

Az MNB szerint a háztartások pénzügyi vagyona 2024 első negyedévére elérte a 114 ezer milliárd forintot. Ez a hatalmas összeg azonban nem kizárólag a lakossági megtakarításokat tükrözi. A portál kiemeli, hogy a teljes összeg 44,5 százaléka az úgynevezett tulajdonosi részesedésekből áll, amelyek mögött gyakran nem áll valódi lakossági vagyon.

A cikk szerint a magánszemélyek többsége nem rendelkezik cégtulajdonnal vagy részvénnyel, így ezek a tételek torzíthatják az összképet. A lap úgy véli, hogy „ebben tükröződik viszont a NER hallatlan harácsolása”.

A készpénzállomány is megemelkedett, és egyre nagyobb része koncentrálódhat szűk körök kezében. A portál szerint a növekedési trend most megtörni látszik, ami új kérdéseket vethet fel a jövőre nézve.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
EP-jelentéstevő: Orbán belső ellenséggé vált, a Kreml bábja, el kellene venni a szavazati jogát
A holland politikus szerint a magyar kormány új törvénye az orosz mintát másolja. Szerinte ezzel bárkit megbélyegezhetnek, akit külföldről támogatnak.


Tineke Strik, az Európai Parlament magyar ügyekkel foglalkozó jelentéstevője szerint Magyarország elidegeníti magát az Európai Uniótól és az európai értékektől. A holland zöldpárti politikus az Euronewsnak adott interjújában beszélt arról, hogy szerinte az új magyar törvény orosz mintára készült, és komoly problémákat vet fel.

„Világosan látszik az orosz befolyás ezen a törvényen. Majdnem egy az egyben lemásolták az Oroszországban látott Navalnij-törvényt. Most minden kritikus hangot egyenként akarnak elfojtani, tisztességes eljárás nélkül, ha úgy érzékelik, hogy külföldről támogatják ezeket.”

Strik szerint akár az EU, akár az ENSZ forrásait is külföldi finanszírozásnak számítaná a törvény, annak ellenére, hogy Magyarország tagja ezeknek a szervezeteknek. Úgy véli, ezzel a kormány teljesen a feje tetejére állítja a világot.

A politikus azt szeretné, ha az Európai Bizottság határozottan fellépne, ha a magyar Országgyűlés elfogadja a törvényt. Azt mondta: „Nagyon helyes, hogy alaposan megvizsgálják a jogszabályt, de nincs veszíteni való időnk. A törvény hamarosan hatályba léphet, és azonnali hatása lesz azon magyarországi szereplőkre, akik külföldről szerzik a forrásaikat, hiszen őket egyetlen éjszaka alatt megfoszthatják a külföldi bevételeiktől.”

A Szuverenitásvédelmi Törvény már az Európai Törvényszék előtt van. Strik szerint a Bizottság kérhetné a jogszabály alkalmazásának felfüggesztését. „Az Európai Bizottság nem függesztheti fel ezt a törvényt, de a bírósághoz fordulhatnak és kérhetik a jogszabály alkalmazásának felfüggesztését, hiszen már van egy aktív eljárás a Szuverenitásvédelmi Törvény ügyében.”

Közben a Tanács jövő kedden újabb meghallgatást tart Magyarország ügyében a Hetes Cikkely szerinti eljárás keretében. Ez a folyamat már hét éve tart. Strik szerint a Tanácsnak lépnie kellene, mert szerinte komoly veszélyben vannak az alapszerződés elvei.

A holland politikus szerint Orbán Viktor minden feltételt teljesít ahhoz, hogy megvonják tőle a szavazati jogot. Azt mondta:

„A folyamat vége Orbán szavazati jogának elvétele lenne. Hiszen ő az összes ehhez szükséges feltételt teljesíti. És egyfajta belső ellenséggé vált. Blokkolja a Tanács döntéseit, zsarolja a tagállamokat például a biztonságpolitika terén. Ki kellene mondaniuk, hogy eddig és ne tovább! A Tanácsnak minden oka meglenne erre. Elvennénk tőle azt az eszközt, amit a Kreml bábjaként használ.”

A magyar kormány képviseletében Deutsch Tamás és Gál Kinga levélben tájékoztatta az EP-képviselőket a törvényről. Azt írták: „Az új jogszabálytervezet célja a nemzeti szuverenitás védelme a közéletben megjelenő rejtett külföldi befolyással szemben. A javaslat új szabályozási keretet hoz létre azon szervezetek számára, amelyek külföldi finanszírozásban részesülnek, és aktívan alakítják a magyar politikai diskurzust.”

A levél szerint a jogszabály amerikai mintára készült, de a magyar változat kifinomultabb és enyhébb. Végül úgy fogalmaztak: „Végső soron Magyarország átláthatósági törvénye nem csupán jogi eszköz, hanem egyértelmű politikai nyilatkozat is: a magyar demokrácia kizárólag a magyar emberek előtt tartozik felelősséggel.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Mi lesz a devizahiteles szerződésekkel? Reagált a Bankszövetség
A szervezet az Európai Bíróság devizahiteles ügyével kapcsolatban reagált. Szerintük a magyar jogrendet és az ügyfelek szerződéseit nem érinti érdemben az ítélet.


Szakértői vélemények alapján a bankok és leányvállalataik által nyújtott általános tájékoztatások és szerződések tisztességesek és érvényesek - közölte a Magyar Bankszövetség az MTI kérdésére, hogy mennyiben érinti a volt devizahitelesek szerződéseit az Európai Unió Bíróságának közelmúltban hozott döntése egy devizahiteles ügyében.

A bankszövetség felidézte:

a magyarországi devizahiteles kérdést a kormány az MNB és a bankszektor tehervállalásával, kedvezményes árfolyamon való elszámolással és forintosítással 2015-ben jogszabállyal lezárta.

Az Európai Unió Bírósága egy nem banki pénzügyi szolgáltató egyedi esetét vizsgálta meg. Ez alapján az ítélet értelmezése és annak megfelelően az egyedi ügyben a döntés meghozatala az eljáró magyar bíróság feladata lesz - hangsúlyozták.

Az ügyben néhány napja Hadházy Ákos is megszólalt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter túl van a kétharmadon
Nyolc napja indult el gyalog Nagyváradra a Tisza Párt vezetője. Már majdnem 750 ezer lépést tett meg a politikus, aki a tervek szerint hétvégén érkezik meg a romániai Bihar megye székhelyére.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 21.



„Csodás emberek, csodás pillanatok. Túl a nyolcadik napon és a kétharmadon. Kertészsziget-Füzesgyarmat-Darvas”

- írta Magyar Péter a Facebookon szerda este. A Tisza Párt elnöke az egymilliolepes.hu oldal szerint a Nagyváradig tartó út majdnem 75 százalékát megtette már, ami közel 750 ezer lépést jelent.

Az „Egymillió lépés a békéért és a nemzeti összefogásért” elnevezésű akció keretében Magyar Péter mintegy 300 kilométert tervez megtenni gyalogosan, egy magyar nemzeti lobogóval a kezében.

Magyar azután döntött a 300 kilométeres táv megtétele mellett, hogy Orbán Viktor nemrég nyilvánosan támogatásáról biztosította George Simion román elnökjelöltet, aki szélsőjobboldali nézeteiről és magyarellenes megszólalásairól ismert.

Magyar Péter ezt a gesztust „a külhoni magyarok elárulásaként” értelmezte, és úgy döntött, hogy cselekvéssel reagál. Simion azóta elvesztette a romániai elnökválasztást.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor unokaöccsének cége három hónap alatt 648 millió forintos nyereséget hozott össze
A cégbeszámoló szerint az árbevétel minimális volt, a nyereséget más forrásból származó összeg biztosította. A részletek nem derültek ki.


Orbán Viktor unokaöccse, Orbán Dávid 2024. október 11-én alapította meg új vállalkozását, a Timolod Kft.-t. A cég székhelye Székesfehérváron található, fő tevékenységi köre pedig kőfejtés, valamint gipsz és kréta bányászata.

A friss alapítású cég az év végéig kevesebb mint három hónapot működött, ez idő alatt pedig mindössze 1 millió forintos nettó árbevételt ért el.

Ugyanakkor az „egyéb bevételek” soron 710 millió forint jelent meg, így a vállalkozás 648,2 millió forintos profittal zárta a 2024-es üzleti évet

– számolt be róla az Mfor.

Az „egyéb bevételek” pontos tartalma nem derült ki a cégbeszámolóból. A könyvelési gyakorlat alapján ilyen bevétel származhat például eszközértékesítésből, kártérítésből vagy támogatásból is.

2025. március 11-én Orbán Dávid 500 millió forintos osztalékot hagyott jóvá az eredménytartalék terhére.

Orbán Dávid neve nem ismeretlen a családi bányászati üzletágban: 2022-ben a Dolomit Kft. ügyvezetője lett, majd 2023-ban az Orbán Győző – Orbán Viktor édesapja – által alapított Gánt Kő Kft. leányvállalatának, a Dolomit Inert Kft.-nek is résztulajdonosa és ügyvezetője lett.


Link másolása
KÖVESS MINKET: