Direkt36: „Egyre több jel mutatott arra, hogy Matolcsy technokrata válságkezelő miniszterelnökként képzelte el magát” - a jegybankelnök ambícióitól rettegett a kormány
A COVID-19 járvány 2020-as berobbanása után a magyar kormány komoly gazdasági kihívásokkal találta magát szemben, de Matolcsy György, a jegybank elnöke, ebben a kritikus időszakban is ambiciózus reformokkal állt elő.
A Direkt36 cikksorozatának legújabb részében arról írt, hogy 2020 nyarán egy 12 pontos javaslatcsomagot terjesztett elő, amely az egészségügy, oktatás és a nyugdíjrendszer átfogó átalakítását szorgalmazta.
A lap szerint a 2010-es évek végén Matolcsy nem egyszerűen vissza szeretett volna térni a kormányba.
– mondta egy kormányközeli forrás.
Azonban ekkorra már annyira megingott a bizalom a kormány és a jegybank között, hogy Matolcsy terveit többen kormányprogramként kezdték el kezelni.
– mondta egy kormányzati forrás, aki szerint a kabinetben attól tartottak, hogy az MNB elnöke megpróbálja kihasználni, ha a kormány kudarcot vallana a válságkezelésben.
Miután Matolcsy számára világossá vált, hogy nem tud visszakerülni a kormányba, 2021-ben azon kezdett dolgozni, hogy a jegybankelnöki ciklusa lejárta után, 2025-ben is a pozíciójában maradhasson. Ehhez viszont törvénymódosításra lett volna szükség, mivel a jelenlegi jogszabályok szerint csak két cikluson át vezetheti az MNB-t.
Források szerint Matolcsy lépésének hátterében az állt, hogy 2021-ben még reálisnak tűnt az ellenzék győzelme a 2022-es választásokon, így a Fidesz érdekében állt, hogy kulcspozícióban lévő embereit hosszabb időre biztosítsa. Azonban Matolcsy ekkorra már elveszítette Orbán bizalmát, aki elutasította a javaslatot.
Az Orbán-Matolcsy kapcsolat megromlása nem egyetlen konkrét esemény miatt következett be, hanem hosszabb folyamat eredménye volt.
– fogalmazott egy forrás. 2020-ban Matolcsy megvált befolyásos alelnökétől, Nagy Mártontól, aki gyorsan Orbán bizalmasává vált, és néhány éven belül az egyik legbefolyásosabb miniszter lett.
(via Direkt36/Telex)