Lecsapott a Mikepércsi Anyákra is a Szuveneritásvédelmi Hivatal, szerintük ők is a Soros-hálózat részei
A Szuverenitásvédelmi Hivatal legújabb jelentése szerint Debrecen 2010 után „kiemelt célpontja lett a Soros-hálózatnak.” Azt írják, a hálózat az ellenzéki pártokkal együttműködve „nyomásgyakorló tevékenységet” folytat. A jelentés szerint ennek bizonyítéka, hogy David Pressman volt amerikai nagykövet is több alkalommal megjelent a helyi szervezetek eseményein, és zárt ajtók mögött egyeztetett a vezetőikkel.
A dokumentum szerint a debreceni hálózathoz érkező támogatások jelentős része külföldről érkezett. A jelentésben bemutatott szervezetek 2018 és 2023 között összesen 1,2 milliárd forint támogatásban részesültek. Az összeg 57 százaléka közvetlenül külföldről érkezett. A Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítvány 521 millió forintot biztosított a szervezetek számára, ami a külföldi támogatások 75,9 százalékát tette ki. Az USA nagykövetsége 20,2 millió forinttal, a berlini MitOst e. V. pedig 18,8 millió forinttal támogatta a hálózatot.
A dokumentum szerint a támogatott szervezetek részt vettek tüntetések szervezésében, népszavazási kezdeményezéseket indítottak, közérdekű adatokat igényeltek és sajtókampányokat folytattak.
A jelentés külön kiemeli a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesületet (Miakö), amely az észak-alföldi hálózat egyik „forrásfelhasználója.”
Felróják, hogy az egyesület elnöke, Kozma Éva már a szervezet alakulása előtt is „rendszeresen szónokolt” ellenzéki pártok tüntetésein. Felszólalt többek között az LMP által 2023. február 10-ére és a Momentum által 2023. március 4-ére szervezett akkumulátorgyár-ellenes tüntetésen, illetve a Tisza Párt által 2024. május 4-ére összehívott, a kormány akkumulátorpolitikája elleni demonstráción is.
Megállapították, hogy az egyesület tagjai aktív résztvevői voltak az akkumulátoripari beruházások kapcsán tartott közmeghallgatásoknak is, amelyeken írásbeli és szóbeli szakmai kérdéseket intéztek az önkormányzati tisztségviselőkhöz és egyéb szervek képviselőihez, például a Debreceni Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetőjéhez. A debreceni önkormányzat környezeti monitoringbizottságának konzultációs meghívását azonban 2023 nyarán visszautasították, amivel a Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint azt „jelezték, hogy nem az együttműködésben, megállapodásban, a kialakult helyzet megnyugtató rendezésében érdekeltek.”
2025. február 1-jén pedig a Mikepércsi Anyák az akkumulátorgyárak ellen tiltakozást szerveztek az Akárteis szervezettel, a Zebraszerda mozgalommal, valamint a Tisza-szigetekkel együttműködésben.
A dokumentum szerint a szervezet az Ökotárs Alapítványtól és az Európai Bizottság CERV programjából kapott támogatásokat. Kiderítették, hogy a Miakö 2023-ban 1,6 millió forintból gazdálkodott, amelynek 90 százaléka ismeretlen eredetű támogatásokból származott. Egy évvel később pedig már ötször ekkora összeg állt a rendelkezésére, és az Ökotárs Alapítványtól 7,7 millió forintos támogatást kapott.
A dokumentum szerint ezek a szervezetek „külső érdekek mentén” működnek, és a politikai változások előkészítésében is szerepet vállalhatnak.