Brutális: A Covid idején volt akkora a költségvetési hiány, mint most októberben
Durva számokkal zárta az októbert a magyar államkassza: a Pénzügyminisztérium friss adatai szerint a hiány elérte a 427 milliárd forintot - írta meg a 444.
A minisztériumi közlemény szerint minden a legnagyobb rendben, sőt, inkább már a következő év sikereiről álmodnak. „Az átmeneti mérséklődés után a magyar gazdaság tartós növekedési pályára áll, 2025-ben pedig az uniós növekedési rangsor élmezőnyében lehet” – írják. Az idei számok viszont láthatóan kevésbé lelkesítik őket.
Oké, de miért ekkora a hiány?
Erre a kérdésre az októberi adatok nem igazán adnak választ. Egyelőre csak pár fő számot közöltek, a részletek majd a két hét múlva esedékes államháztartási jelentésből derülhetnek ki. Ami biztos: az első tíz hónapban már 3050,5 milliárd forintnál jár a hiány, ami az eredeti cél közel 120 százaléka lenne. Persze a kormány tavasszal gyorsan módosította a számokat, és azóta még egyszer emelték a lécet, így most a hivatalos hiánycélhoz képest éppen „jól állunk” – annak 63 százalékát értük el eddig.
Nőnek a kamatterhek, jön a késleltetett fájdalom
A költségvetés legnagyobb terhelése továbbra is a kamatkiadásokból jön: ezek október végéig elérték a 3198,5 milliárd forintot, ami 900 milliárddal több, mint tavaly ilyenkor. Csak októberben 587 milliárdot kellett kifizetni ezen a soron. Bár a minisztérium szerint a forintpiaci kamatok már csökkennek, a költségvetésben ez a „késleltetett hatás” miatt még nem látszik. Jövőre talán könnyebb lesz – legalábbis ezt ígérik.
EU-s pénzek
Uniós bevételekből idén eddig 999,8 milliárd forint jött be, miközben a kiadások 1300 milliárd fölé kúsztak. Októberben mindössze 82,7 milliárd forintot utalt Brüsszel, ami a szeptemberi, szokatlanul nagy 243 milliárdos összeget sem közelíti. Ez meg is látszik: ha szeptemberben nincs az a vastagabb uniós utalás, akkor abban a hónapban sem lett volna többlet.
Nyugdíjak és egészségügy: masszív tételek
Nyugellátásokra eddig 5244 milliárd forintot költött a kormány, míg az egészségügyre (gyógyító-megelőző ellátás) 2197 milliárdot. Ezek a tételek stabilan húzzák a költségvetést, miközben az uniós források hiánya csak tovább mélyíti a problémát.