„Inkább otthon halok meg” - Kaotikus állapotok a Bajcsy sürgősségin: földön fekvő betegek, 36 órás várakozás és titkolózó orvosok
Fűtetlen folyosók, több mint egynapos várakozás, és reményvesztett betegek. A Bajcsy-Zsilinszky Kórház sürgősségi osztályán egyre súlyosabb a helyzet - írja a Blikk. A lap olvasóinak beszámolói szerint
A 82 éves D. Imre január 7-én este került be a sürgősségire mellkasi fájdalmak, légzési nehézségek és kiugróan magas vérnyomás miatt. A mentősök mérték meg a vérnyomását és adtak neki gyógyszert. „Azt mondták, hogy az autó, amivel vittek, nem is mentőautó, hanem teherfurgonként vásárolták” – mesélte a beteg.
A kórházban két óra telt el, mire újra megmérték a vérnyomását, majd elvégezték az EKG-t. Eközben más betegekkel beszélgetett, akik közül többen már 10 órája vártak. A mentősök tájékoztatták az érkezőket, hogy 12-24 órás várakozás várható, de később ezt 36 órára módosították.
V. Orsolya január 5-én délután érkezett a kórházba borda körüli fájdalmak miatt, amit háziorvosa miatt a sürgősségire irányították. Délután 3-kor érkezett a kórházba. A mentősök azt mondták neki, hogy hosszabb várakozás vár rá. „Este 7 és 8 között vették le a véremet. Közben láttam, hogy a Büntetés-végrehajtás hoz embereket, akiket előre vesznek” – mondta.
A folyosón többen várakoztak, köztük egy trombózisgyanús hölgy, akit csak éjfélkor vizsgáltak meg. „Láttuk, hogy egyre dagad a lába, de csak ültették, lógatta a lábát” – mesélte Orsolya.
Orsolya édesanyja is megkérdezte a betegirányítótól, mennyit kell még várni.
Orsolya végül hajnali 3-4 körül jutott el az ultrahangra, ahol előtte nem volt senki. Reggel 8 körül találkozott először orvossal, aki hazaküldte. „Kiderült, hogy feleslegesen ültem ott” – mondta.
A kórház közleményben azt írta, hogy az orvosok és ápolók betartottak minden szabályt. A Magyar Orvosi Kamara elnöke, Álmos Péter szerint a sürgősségi osztályok túlterheltsége az alapellátás gyengülésével és az új ügyeleti rendszerrel függhet össze.