Ángyán József: Államilag támogatott földspekuláció és intézményesített földrablás a kormány legújabb földprogramja
A Semjén Zsolt által benyújtott, agrártémájú törvényjavaslat alapján a jövőben szinte lehetetlen lesz átlátni, hogy a nemzeti földvagyon milyen feltételekkel és kinek a kezébe kerül – nyilatkozta Ángyán József a Szabad Európának.
„A földprogram dokumentálása és elemzése azért is fontos, mert az orbáni Nemzeti Együttműködés Rendszere (a NER) számos jellemzőjét is magán viseli, annak egyik »állatorvosi lova«, amelyen látható e rendszer jellege és működése” – tette hozzá Ángyán. Amíg tehette, minden dokumentumot letöltött a Földet a gazdáknak! program alatt értékesített és elárverezett földekről, mielőtt azokat „a kormányzati portálokról gyorsan és gondosan eltüntették”.
Ángyán elemzései szerint
A rendszerben a Fideszhez közel álló köröket „baráti érdekeltségként” kezelik, míg másokat „nem baráti” kategóriába sorolnak, amire Ángyán szerint gyökeresen eltérő szabályok és eljárások vonatkoznak, amit az állami földbérleti és privatizációs rendszer működése is tükröz.
A Földet a gazdáknak! program mögött Ángyán szerint valójában nem a kormány által hirdetett „néppárti stratégiaváltás” húzódott meg, amely a földből élő családok támogatására épült volna, hanem
Elemzései alapján Ángyán úgy véli, hogy a „baráti érdekeltségek” előre egyeztettek az állammal, aminek eredményeképpen olyan földbérleti joghoz jutottak, ami elővásárlási jogot biztosított számukra, és „előkészíthette földprivatizációs sikerüket” – így például Hernádi Zsolt, a Mol vezére és Garancsi István építőipari vállalkozó is jelentős földterületeket szerzett.
A folyamat „elképesztő birtokkoncentrációt” eredményezett, hasonlóan a dél-amerikai mintához: míg 2010-ben még 351 ezer gazdaság működött, addig 2023-ra már csak 196 ezer maradt. Ez azt jelenti, hogy 13 év alatt 155 ezer kis családi gazdaság és gazdálkodó család tűnt el a mezőgazdasági szektorból, és területeik nagy része az elárverezett állami földekkel együtt a nagyobb gazdaságokhoz kerültek.
Ángyán József, a második Orbán-kormány egykori földügyi államtitkára, aki 2012-ben mondott le, és a földtörvény megszavazása után lépett ki a Fidesz-frakcióból, így összegzett: a kormány által támogatott földprivatizáció valójában a helyi közösségek és kisgazdák kárára zajlott, míg a nagybirtokok tovább gyarapodtak.